Stolica wandali

Magazyn zniszczonych przystankówZTM

Odchody, prowizorycznie legowiska, wyrwane drzwi, potłuczone szyby - windy dla niepełnosprawnych i przystankowe wiaty są regularnie dewastowane. Koszty idą w miliony, a urzędnicy grożą, że przestaną naprawiać. Nie pomagają nawet nowe technologie, więc ratusz sięga po ostateczną broń: pomoc pasażerów.

Naprawa tej wiaty na skrzyżowaniu al. Wilanowskiej z Modzelewskiego trwała jedynie 15 minut. Pracownicy pogotowia przystankowego szybko uporali się ze wstawieniem wybitej szyby.

fot. Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl
fot. Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl | FIA Formula E, Eurosport

Ręce pełne roboty

Ale podobnych interwencji Pogotowie Przystankowe ma po kilka dziennie. - Wybite szyby, pomalowane pleksi - wandale starają się, żeby było sporo pracy - mówi rozmowie z tvnwarszawa.pl jeden z konserwatorów.

- Wiaty dzielą się na te, które były i te, które dopiero będą zdewastowane - przyznaje Andrzej Skwarek, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

A naprawy kosztują. Nowe szyby, zrywanie plakatów, wymiana zdewastowanych ławek i słupków - miasto wydaje na to około miliona złotych rocznie. ZTM wszystkie takie przypadki skrzętnie archiwizuje, a dokumentacja pokazuje, że "fantazja" wandali nie zna granic. Oto część tego niewesołego archiwum:

Setki zdjęć dewastacji

Na tym nie koniec miejskich wydatków na walkę z wandalami. Kolejne setki tysięcy złotych traci przez to Zarząd Dróg Miejskich. Głównie na naprawy wind przy kładkach i przejściach podziemnych. Od stycznia dewastacji było tyle, że pieniądze na ten rok już się skończyły.

Było co naprawiać: mechanizmy, szyby, guziki - te części wind padały ofiarą wandali. Rzecznik ZDM ma w swoim pokoju kolejny stos płyt ze zdjęciami zniszczonych obiektów. Robią je firmy odpowiedzialne za konserwację.

Oto część dokumentacji:

fot. Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
fot. Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl | Fakty po południu TVN24

Zobacz galerię stołecznego wandalizmu

Strata dla pasażerów

W akcie desperacji drogowcy zapowiedzieli, że... zniszczone i niedziałające obiekty po prostu zamkną. To uderzyłoby jednak głównie w tych, którym windy i podnośniki miały umożliwić sprawne i bezpieczne poruszanie się po mieście. - Oznaczałoby wypchnięcie nas na ulicę - podkreśla Marek Sołtys, znany jako Szalony Wózkowicz.

fot. Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl
fot. Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl | Eurosport

ZTM co prawda nie straszy, ale wiadomo, że dewastacje przystanków uderzają przede wszystkim w pasażerów. Wybite szyby dają się we znaki, szczególnie przy zmiennej pogodzie. Zerwane rozkłady i brak ławek to kolejne niedogodności.

O czymś takim, jak estetyka w ogóle nie ma co wspominać.

fot. Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl
fot. Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl | Fakty TVN

Co dalej?

Urzędnicy szukają więc sposobu, by zmniejszyć skalę zniszczeń. ZTM postawił na proste rozwiązanie. Nawiązał współpracę z policją, strażą miejską i... pasażerami. - Akcja "Powiadom, nie toleruj" przynosi rezultaty - przekonuje Skwarek. I apeluje: - Jeśli widzisz, że ktoś niszczy przystanek lub autobus albo okrada współpasażera, możesz zgłosić to pod numerem 112 lub wysłać sms o treści "POMOC" do straży miejskiej, na numer 723 986 112.

Jak mówi rzecznik, to właśnie dzięki zgłoszeniom przestępstw w komunikacji jest coraz mniej, a wandale częściej wpadają na gorącym uczynku. - Statystyki mówią same za siebie - podkreśla.

Z danych policji wynika jednak, że różnica między liczbą dewastacji w kolejnych latach nie jest znacząca. Ale tendencja spadkowa utrzymuje się. Według ZTM, w autobusach, tramwajach, metrze i na przystankach popełniono w zeszłym roku 2580 przestępstw. W 2009 roku było ich 2833, a, w 2008 - 3106.

Do 1137 przestępstw doszło w autobusach (rok wcześniej było ich 1209, a dwa lata wcześniej - 1288), w tramwajach zanotowano 920 zdarzeń (w 2009 - 1046, a w 2008 - 1239). Na przystankach popełniono w ubiegłym roku 294 przestępstw, a w metrze - 229.

Drogowcy liczą z kolei na pomoc organizacji pozarządowych. - Chcemy, żeby pomogły nam w edukacji, do czego te windy służą - wyjaśnia Sobieraj.

fot. Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl
fot. Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl | Wikipedia/Jindřich Nosek (NoJin)/Augustas Didžgalvis

Wspierać ma ich monitoring. Jeszcze tego lata drogowcy wymienią najczęściej dewastowane podnośniki przy rodzie Dmowskiego. Nowe kabiny będą nie tylko monitorowane, ale też wyposażone w system, który umożliwi ochronie zwrócenie uwagi osobie, która nie będzie wiedziała, do czego służy winda. Z głośnika polecą nagrane wcześniej komunikaty.

- To projekt pilotażowy - zastrzega Sobieraj. Jeśli się sprawdzi, podobne windy mają szansę pojawić się w całym mieście. To też będzie kosztować, ale daje szansę, że z infrastruktury będzie można korzystać dłużej.

fot. Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl
fot. Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl | Getty Images

"To nowe formy przemocy"

Niestety, dewastacje zdążyły się już wpisać w krajobraz Warszawy. - Raz ktoś zniszczył nawet wiatę pod siedzibą ZTM - przyznaje Skwarek.

Windy niszczone są zarówno w ruchliwym centrum, jak i na obrzeżach. Skąd takie zachowania? - To tak zwane nowe formy przemocy - tłumaczy socjolog z Akademii Humanistycznej Łukasz Jurczyszyn. - Zjawisko dotyczy miast i przedmieść w społeczeństwach zachodnich lub tych, które idą ich śladem - mówi. I tłumaczy: - Nowe formy przemocy to tak zwana miękka przestępczość: palenie śmietników, picie alkoholu w miejscach publicznych, hałasowanie na klatce, ale też niszczenie infrastruktury, a nawet przeklinanie na ulicy.

Powody? - Wykluczenie społeczne, bezrobocie - wylicza Jurczyszyn. - Coraz częściej dotyczą one także wykształconej klasy średniej. Dochodzi frustracja osobista na tym tle - podkreśla, zwracając uwagę, że funkcjonujący w komunikatach urzędników stereotyp wandala lub chuligana bywa daleki od rzeczywistości.

"Nie toleruj, powiadom"

O aktach wandalizmu można informować policję i straż miejską, dzwoniąc pod numery alarmowe 112 lub 986. Pasażerowie mogą także powiadomić straż miejską smsem na numer 723 986 112.

Milena Zawiślińska

Źródło zdjęcia głównego: ZTM

Pozostałe wiadomości

Wojewoda mazowiecki podpisał w piątek rozporządzenie "zakazujące noszenia, przemieszczania i używania wyrobów pirotechnicznych na terenie Warszawy w dniu 11 listopada". Jak czytamy, zakaz ma związek z zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom obchodów Święta Niepodległości, któremu będzie towarzyszyć wiele wydarzeń sportowych, kulturalnych oraz państwowych,

Zakaz używania pirotechniki w stolicy 11 listopada. Rozporządzenie wojewody

Zakaz używania pirotechniki w stolicy 11 listopada. Rozporządzenie wojewody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja z Legionowa bada sprawę narkotyków znalezionych między cukierkami dzieci, które zbierały słodycze podczas Halloween. Narkotest potwierdził wstępne obawy rodzica, który zgłosił zdarzenie funkcjonariuszom.

Dzieci zbierały słodycze w Halloween, ktoś wrzucił im do torby narkotyki

Dzieci zbierały słodycze w Halloween, ktoś wrzucił im do torby narkotyki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Bielan szukają 46-letniego Mariana Baryły, który ukrywa się przed organami ścigania. Mężczyzna poszukiwany jest listem gończym wydanym przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli. Oskarżony jest o wprowadzanie do obrotu środków odurzających w znacznej ilości.

Jest poszukiwany do odbycia kary. Sąd wydał za nim list gończy

Jest poszukiwany do odbycia kary. Sąd wydał za nim list gończy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od weekendu 9-10 listopada pociągi WKD będą jeździć po obu torach na odcinku Warszawa Reduta Ordona - Warszawa Śródmieście. Na razie nie zmieni się jednak rozkład jazdy.

W weekendy przywrócą ruch pociągów WKD po obu torach

W weekendy przywrócą ruch pociągów WKD po obu torach

Źródło:
PAP

Masowe zwolnienia lekarskie w Komendzie Powiatowej Policji w Otwocku. Jak wynika z naszych nieoficjalnych ustaleń, w wielu wydziałach służbę pełnią tylko naczelnicy oraz pojedynczy funkcjonariusze. Absencja policjantów ma związek z protestem, w którym domagają się wzrostu wynagrodzenia.

Policjanci na zwolnieniach, komendant patroluje miasto

Policjanci na zwolnieniach, komendant patroluje miasto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, poinformował o powrocie 60-metrowego Masztu Wolności na rondo "Radosława". Jego powierzchnia to 100 metrów kwadratowych. Flaga została zdjęta z powodu remontu.

Powrót flagi na rondzie "Radosława"

Powrót flagi na rondzie "Radosława"

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali 30-latka poszukiwanego na podstawie listu gończego wydanego przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa. Chodziło o kradzież 250 tysięcy euro. Teraz mężczyzna najbliższe cztery lata spędzi w więzienia.

Ukradł ćwierć miliona euro. Zatrzymali go pod dwóch latach

Ukradł ćwierć miliona euro. Zatrzymali go pod dwóch latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich chwali się "rozpłytowaniami" miasta. Prace prowadzone są na ulicach Filtrowej i Świętojerskiej oraz na placu Wilsona. Zamiast betonu pojawią się tam rośliny.

Był beton, będzie zieleń. Trwa akcja "rozpłytowania"

Był beton, będzie zieleń. Trwa akcja "rozpłytowania"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W warszawskich szkołach i przedszkolach brakuje 3024 nauczycieli i nauczycielek. To prawie 10,5 procenta ogółu stanowisk w publicznej edukacji. W szkołach podstawowych największym problemem jest brak osób, które prowadziłyby zajęcia wyrównawcze z języka polskiego dla dzieci, które przyjechały z innych krajów. W szkołach średnich nie ma kto uczyć etyki.

W podstawówkach brakuje nauczycieli polskiego dla obcokrajowców, w liceach nie ma kto uczyć etyki

W podstawówkach brakuje nauczycieli polskiego dla obcokrajowców, w liceach nie ma kto uczyć etyki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjant Wydziału Ruchu Drogowego z Legionowa usłyszał zarzut korupcyjny i został zawieszony w obowiązkach. W tym samym śledztwie prokurator przedstawił zarzut także drugiej osobie.

Policjant drogówki podejrzany o korupcję. Został zawieszony

Policjant drogówki podejrzany o korupcję. Został zawieszony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły komercjalizację powierzchni handlowo-usługowej na stacji Warszawa Zachodnia. Kolejarze piszą wręcz o "galerii handlowej", która powstanie na dworcu i ogłaszają przetarg na 26 lokali.

Na stacji Warszawa Zachodnia powstanie galeria handlowa

Na stacji Warszawa Zachodnia powstanie galeria handlowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

48-latek siedzący za kierownicą skody był tak pijany, że wjechał na wysepkę rozdzielającą pasy ruchu, następnie uderzył w stojące w korku bmw. "Jakby tego było mało pojazd, którym się poruszał, kilkadziesiąt minut wcześniej ukradł" - informuje policja z Wyszkowa.

Miał trzy promile, doprowadził do kolizji. Policja: rozbił auto, które wcześniej ukradł

Miał trzy promile, doprowadził do kolizji. Policja: rozbił auto, które wcześniej ukradł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poważny wypadek w Kolonii Warszawskiej pod Wólką Kosowską. Kierowca volkswagena potrącił na przejściu 40-letniego mężczyznę. Pieszy trafił do szpitala

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

26-latka zamawiała ubrania przez internet do sklepu, w którym pracowała. Potem zdekompletowane paczki odsyłała. Jak wyliczyła policja, straty z tego procederu wyniosły ponad 12 tysięcy złotych. Podejrzana przyznała się do winy.

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

52-latek został zatrzymany do kontroli przez drogówkę z Piaseczna. Okazało się, że prowadził pijany, miał w organizmie dwa promile. Prawo jazdy stracił w 2020 roku za kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Piaskach zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z nich wpadł na torowisko i przewrócił sygnalizator. Jedna osoba została przebadana w karetce.

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok dotyczący decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Sporem o to, który z oddziałów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powinien wydać decyzję dla brakującego fragmentu obwodnicy, ponownie będzie musiał zająć się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po wykreśleniu z rejestru zabytków najstarszej czynszówki na warszawskiej Woli, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków reliktów kamienicy przy Łuckiej 8. Do czasu zakończenia procedury budynek jest objęty ochroną tymczasową.

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

23-latek sam wpędził się w kłopoty, dosłownie. Jak podała policja, w obszarze zabudowanym pędził z prędkością 131 kilometrów na godzinę. Spotkanie z funkcjonariuszami uszczupliło stan jego konta o 2500 złotych, przybyło mu też punktów karnych. Stracił prawo jazdy.

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl