Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

Kandydaci na honorowych obywateli Warszawy

Najnowsze

| Shutterstock, Tannen Maury/EPA/PAP, Michael Regan/Getty Imagesfot

- Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, b. premier Jerzy Buzek, biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser oraz aktorka Lidia Korsakówna to tegoroczni kandydaci na honorowych obywateli Warszawy - dowiedziała się PAP. Radni tytuły te planują nadać w przyszłym tygodniu.

Jak powiedziała PAP wiceprzewodnicząca Rady Warszawy Ligia Krajewska (PO), klub Platformy Obywatelskiej zgłosił kandydaturę Jerzego Buzka.

J.Buzek urodził się w 1940 r. w Śmiłowicach na Śląsku Cieszyńskim. Studiował na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, a później pracował w Instytucie Inżynierii Chemicznej PAN w Gliwicach. Opinia publiczna poznała jego nazwisko w 1997 r. - po zwycięskich dla Akcji Wyborczej "Solidarność" wyborach parlamentarnych. Nieznany szerzej działacz "S" został wówczas desygnowany na premiera. Choć wielu nie wróżyło mu długiego stażu na tym stanowisku, jako jedyny premier po 1989 r. piastował je przez pełną kadencję - do 2001 r. Jego rząd wprowadził cztery reformy: emerytalną, zdrowia, administracji i oświaty.

W styczniu 1999 r. został szefem Ruchu Społecznego AWS. Po przegranych wyborach parlamentarnych w 2001 r. wrócił do pracy naukowej. W 2004 r. został posłem do PE, startując z listy PO. Zagłosowało na niego wówczas ponad 173 tys. osób, co było najlepszym wynikiem w kraju. W 2009 r. z ramienia PO po raz drugi został eurodeputowanym z okręgu katowickiego, także uzyskując najwyższe poparcie w skali kraju - 400 tys. głosów). W lipcu 2009 r. został wybrany na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, zdobywając 555 spośród 644 ważnych głosów i stając się pierwszym przewodniczącym z państw byłego Bloku Wschodniego.

PiS zgłasza biskupa ...

Kandydatem klubu Prawa i Sprawiedliwości na honorowego obywatela stolicy jest biskup warszawsko-praski abp. Henryk Hoser - poinformował PAP wiceprzewodniczący klubu Adam Kwiatkowski.

H. Hoser urodził się w 1942 r. w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1974 r. jest biskupem warszawsko-praskim od maja 2008 r. Wcześniej pełnił m.in. funkcję sekretarza pomocniczego w watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, mianowany przez papieża Jana Pawła II. Ponad 20 lat spędził też na misjach w Rwandzie i Zairze. Od 2008 r. przewodzi pracom zespołu ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. bioetycznych.

W ostatnim czasie jako szef zespołu ekspertów Episkopatu ds. bioetycznych opowiadał się m.in. za stworzeniem w Polsce narodowego programu zapobiegania i leczenia niepłodności. Podkreślał, że zamiast "inwestować w ryzykowne techniki, takie jak in vitro" rząd powinien przeznaczyć pieniądze na leczenie niepłodności.

...SLD aktorkę

Aktorka Lidia Korsak-Brusikiewicz znana jest publiczności jako Lidia Korsakówna; przez całą swą sceniczną drogę związana ze scenami Warszawy. Jej kandydaturę zgłosił klub SLD.

Urodziła się na ówczesnych Kresach Rzeczypospolitej, w Baranowiczach. Karierę artystyczną rozpoczynała w Zespole Pieśni i Tańca "Mazowsze". Z niego została zaangażowana do pierwszego polskiego kolorowego filmu fabularnego "Przygoda na Mariensztacie". Stała się na długie lata najpopularniejszą aktorką swego pokolenia. W 1955 r. została zaangażowana do stołecznego Teatru Syrena, w którym przepracowała - formalnie - do emerytury w 1987 r., a faktycznie - do połowy lat 90.

Nawyższe wyróżnienie dla zasług

Zgodnie ze statutem Warszawy honorowe obywatelstwo miasta jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć. Wyróżniona osoba otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację, które zwyczajowo wręczane są na Zamku Królewskim w Warszawie ostatniego dnia lipca - w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Honorowi obywatele stolicy mogą uczestniczyć na prawach honorowych gości w sesjach rady miasta i organizowanych przez miasto imprezach. Mają prawo do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej.

Honorowymi obywatelami stolicy są m.in. Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Józef Haller, Maria Skłodowska-Curie, Jan Paweł II, Władysław Bartoszewski, kard. Józef Glemp, Marek Edelman, Jan Nowak-Jeziorański, Norman Davies, Irena Sendlerowa, Lech Wałęsa, Zbigniew Ścibor-Rylski, Tadeusz Mazowiecki, 14. Dalajlama Tybetu i rtm. Witold Pilecki. W ub. r. honorowe obywatelstwa otrzymali dwaj prezydenci RP - Aleksander Kwaśniewski i pośmiertnie Lech Kaczyński, uczestniczka zamachu na Franza Kutscherę - Maria Stypułkowska-Chojecka ps. Kama, uczestniczka powstania w getcie warszawskim - Ziuta Hartman oraz pionier leczenia całkowitej głuchoty za pomocą implantów ślimakowych - prof. Henryk Skarżyński.

PAP/ec

Źródło zdjęcia głównego:  | Shutterstock, Tannen Maury/EPA/PAP, Michael Regan/Getty Images