50 milionów do wydania. Ruszył budżet partycypacyjny

Warszawa

shutterstock.com /Urząd MiastaWarszawiacy mogą już zgłaszać swoje projekty

Od 17 stycznia przez miesiąc mieszkańcy stolicy mogą zgłaszać swoje projekty w ramach budżetu partycypacyjnego na 2016 r. W czerwcu warszawiacy zdecydują o podziale ponad 50 mln zł. Za dwa lata wysokość budżetu, o którego rozdysponowaniu będą decydować mieszkańcy, ma wynosić 100 mln zł - zapowiedział wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak.

Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje projektów zarówno tych lokalnych (czyli dotyczących danego obszaru dzielnicy), jak i ogólnodzielnicowych. Projekty mogą dotyczyć sfer: zdrowia, sportu, rekreacji, edukacji, kultury, komunikacji, ochrony środowiska, pomocy społecznej, przestrzeni publicznej, czy zieleni miejskiej. Mogą mieć zarówno charakter inwestycyjny (budowa konkretnej ścieżki, placu, ulicy, bądź latarni) jak i pozainwestycyjny, czyli można proponować np. zajęcia pozalekcyjne w jednej ze szkół, czy "święto" jednej z ulic.

Zgłoszenia będą przyjmowane na stronie internetowej www.twojbudzet.um.warszawa.pl i w urzędach dzielnic.

Więcej pieniędzy, niż w ubiegłym roku

Tym razem, inaczej niż w roku ubiegłym, dzielnice przekazywały od 1 do 2 proc. swych przychodów. Najwięcej pieniędzy do rozdysponowania będzie w Śródmieściu - 6,2 mln zł, na Ursynowie - 6,1 mln zł, na Mokotowie - ponad 5,4 mln zł, na Woli - 4,5 mln zł i na PradPołudnie - 2,7 mln zł.

- Zgodnie z decyzją pani prezydent pula pieniędzy na to przedsięwzięcie będzie rosła z roku na rok, tak aby za dwa lata wyniosła 100 milionów złotych - powiedział wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak. Druga edycja budżetu ruszyła dzień po tym, jak radni miasta przyjęli budżet na 2015 r. uwzględniający projekty przegłosowane przez mieszkańców.

Ważną nowością jest dyskusja o priorytetach rozwojowych dzielnicy i o jej potrzebach, którą zainicjowały zarządy dzielnic podczas spotkań z mieszkańcami. Inną - przeprowadzenie weryfikacji projektów dwustopniowo. To znaczy, że wszystkie zgłoszone projekty zostaną wpierw zweryfikowane pod kątem tzw. kryteriów podstawowych, jak choćby prawidłowe wypełnienie formularza. Potem zostaną przedstawione wszystkim mieszkańcom i autor będzie mógł po przeprowadzeniu takiej dyskusji nanieść poprawki na swój pomysł.

Do "finału" zakwalifikuje się 50 projektów z danego obszaru. Ewentualne braki nie będą stanowiły podstawy do odrzucenia projektu. Będą mogły zostać usunięte przez pracowników urzędu miasta w uzgodnieniu z autorem pomysłu.

Najaktywniejsi mieszkańcy Mokotowa

W zeszłej edycji budżetu partycypacyjnego, w której wybierano inwestycje na 2015 r. zagłosowało ponad 148 tys. osób. Najaktywniejsi byli mieszkańcy Mokotowa, gdzie oddano 28 tys. głosów. Procentowo najlepiej wypadli natomiast ursynowianie - w głosowaniu wzięło udział 15,5 proc. mieszkańców tej dzielnicy. W poprzedniej edycji do wydania w ramach budżetu obywatelskiego było 26 mln zł.

Pierwsze projekty w ramach budżetu obywatelskiego na ten rok (26 mln zł) powinny zacząć być realizowane w ciągu kilku tygodni, a większe inwestycje mają ruszyć wraz ze startem sezonu budowlanego.

Szczegóły ws. budżetu partycypacyjnego na stronie http://twojbudzet.um.warszawa.pl.

ep, PAP//ec

Jak będzie przebiegać 2. edycja Budżetu Partycypacyjnego?
Urząd Miasta