10 lat prac, wydane miliardy i… 20 minut przyspieszenia. Koniec remontu torów

Pociągi przyspieszą do 160 km/h
Pociągi przyspieszą do 160 km/h
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Pociągi przyspieszą do 160 km/hArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Z 90 do około 70 minut - tak ma się skrócić przejazd pociągiem na odcinku Warszawa - Łódź. Kolejarze po 10 latach kończą remont jednej z najbardziej eksploatowanych tras w Polsce. To dobra informacja dla pasażerów. Zła jest taka, że bezpośrednich połączeń, które pozwolą zaoszczędzić czas, będzie tylko kilka dziennie.

Modernizacja trasy kolejowej Warszawa-Łódź rozpoczęła się w 2006 roku. Teraz po blisko 10 latach kolejarze ogłaszają zakończenie ostatniego etapu prac na odcinku Skierniewice - Warszawa, które kosztowały około 2,1 mld złotych. Od grudnia pociągi kursujące na tej linii zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy.

Pasażerowie, którzy liczyli, że czas przejazdu między Warszawą a Łodzią znacznie się skróci, mogą się jednak rozczarować. Okazuje się, że bezpośredni przejazd między tymi miastami zajmie około 70 minut. Taki wynik osiągnie jednak tylko kilka pociągów dziennie. Chodzi o składy, które nie będą zatrzymywać się na stacjach pośrednich.

Nie szybciej, ale bezpieczniej

Co ciekawe, w takim czasie pociągi pokonywały tę trasę już kilkadziesiąt lat temu. Po co więc cała modernizacja? Kolejarze tłumaczą, że bez remontu torowiska składy nie tylko nie mogłyby jechać szybciej, ale i z roku na rok trzeba by wprowadzać ograniczenia w ich ruchu. - Obecnie podróż między Warszawą a Łodzią trwa 1,5 godziny, czasami dłużej. Możemy mówić, że 30 lat temu przejazd między tymi dwoma miastami zajmował około 70-80 minut, więc teraz po remoncie pociągi powinny pokonywać tę trasę szybciej. Sytuacja wygląda jednak tak, że modernizacja torów jest podobna do remontu domu. Możemy przeprowadzić prace, które poprawią komfort mieszkania, ale nie zwiększymy jego powierzchni. Bez modernizacji, którą przeprowadziliśmy, tory niszczałyby coraz bardziej, ale dla pasażerów oznaczałoby to opóźnienia i częstsze awarie - wyjaśnia Karol Jakubowski z zespołu prasowego Polskich Linii Kolejowych.

Nie tylko do Łodzi

Jak tłumaczą kolejarze, modernizacja torów wpłynie na ogólną płynność ruchu pociągów dalekobieżnych.

- Trasa między Łodzią a Warszawą jest jedną z najmocniej eksploatowanych. Praca, która została tutaj wykonana, polegała na zastąpieniu starej wyeksploatowanej linii kolejowej nową, która jest dostosowana do prędkości 160 km/h. Zakres remontu przewidywał pełną modernizację torów, rozjazdów, układów stacyjnych, sieci trakcyjnej i zasilania nietrakcyjnego. Kilkadziesiąt przejazdów zostało zastąpionych także skrzyżowaniami bezkolizyjnymi - wylicza Witold Cytawa, kierownik kontraktu, Centrum Realizacji Inwestycji PLK. - Skorzystają na tym nie tylko pasażerowie pociągów dalekobieżnych, ale też lokalnych, którzy podróżują z tych samych dworców czy przechodzą tymi samymi przejściami i tunelami - dodaje. - Zmodernizowaliśmy tę linie w taki sposób, że będzie ona służyła przez najbliższe kilkadziesiąt lat - zapewnia z kolei Jakubowski. - Po wyremontowanej trasie będą jeździć nie tylko pociągi relacji Warszawa - Łódź. W ciągu doby przejeżdża tędy kilkadziesiąt pociągów, m.in. z Warszawy w kierunku Katowic, Wrocławia. Czas ich przejazdu skróci się od kilku do kilkunastu minut - wylicza przedstawiciel PLK. Dla przykładu od grudnia z Warszawy do Krakowa dojedziemy w 2 godz. 19 minut, zaś podróż za stolicy do Wrocławia zajmie 3 godz. i 36 minut. Jak zaznacza Jakubowski, liczba połączeń pomiędzy poszczególnymi miastami jest dostosowana do potrzeb pasażerów. - Rozkład jazdy jest konstruowany w taki sposób, aby pasażer, który korzysta z połączeń kolejowych, miał jak najszerszy wachlarz wyboru opcji, aby dojechać z jednego punktu do drugiego. Stale też analizujemy rozkłady jazdy z przewoźnikami - zapewnia nasz rozmówca. PLK podkreśla także, że modernizacja linii umożliwi wprowadzenie nowoczesnego taboru. - Decyzja w tej kwestii należy jednak do przewoźników. My dajemy możliwości - mówi Jakubowski.

Justyna Koszewska

Pozostałe wiadomości

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP