Jak będzie wyglądał świat pod wodą. Te realistyczne symulacje pokazują przerażającą wizję

Autor:
dd
Źródło:
Climate Central, CNN, tvnmeteo.pl
Co się stanie z poszczególnymi miastami świata, jeśli nie zatrzymamy emisji gazów cieplarnianych
Co się stanie z poszczególnymi miastami świata, jeśli nie zatrzymamy emisji gazów cieplarnianych
Climate Central
Climate CentralCo się stanie z poszczególnymi miastami świata, jeśli nie zatrzymamy emisji?

Nasza planeta ociepla się w zawrotnym tempie, przez co podnosi się poziom wód na świecie. Naukowcy z organizacji non-profit Climate Central, aby w obrazowy sposób pokazać, jak bardzo katastrofalne w skutkach będą zmiany klimatu w przyszłości, przygotowali symulacje. Można na nich zobaczyć, jak zmieni się wiele miejsc na świecie, kiedy średnia temperatura na planecie podniesie się o trzy stopnie w porównaniu do epoki przedindustrialnej.

Naukowcy z Climate Central wykorzystali dane dotyczące wysokości nad poziomem morza i populacji, aby przeanalizować te części świata, które będą najbardziej narażone na podnoszenie się poziomu morza, a które koncentrują się w regionie Azji i Pacyfiku.

W raporcie stwierdzono, że małe kraje wyspiarskie są zagrożone "niemal całkowitą utratą" lądu, a osiem z dziesięciu największych obszarów narażonych na podnoszenie się poziomu morza znajduje się w Azji, gdzie około 600 milionów ludzi jest narażonych na zalania w przypadku scenariusza zakładającego podniesienie się temperatury o trzy stopnie Celsjusza.

Plac Katedralny w Hawanie, Kuba

Muzeum Chhatrapati Shivaji Maharaj Vastu Sangrahalaya w Bombaju, Indie

Świątynia Literatury w Hanoi, Wietnam

Zmiany klimatu. Najbardziej zagrożone Chiny, Indie, Wietnam i Indonezja

Według analizy Climate Central Chiny, Indie, Wietnam i Indonezja znajdują się w pierwszej piątce krajów najbardziej narażonych na długoterminowe podnoszenie się poziomu morza. Badacze zauważają, że są to również kraje, które w ostatnich latach zwiększyły spalanie węgla. Według raportu Climate Central, około 385 milionów ludzi mieszka obecnie na terenach, które w końcu zostaną zalane przez wodę, nawet jeśli emisje gazów cieplarnianych zostaną ograniczone.

Jeśli ocieplenie klimatu zostanie ograniczone do 1,5 stopnia, do wzrostu poziomu mórz dojdzie na terenach zamieszkałych obecnie przez 510 milionów ludzi. Jeśli temperatura na naszej planecie podniesie się o trzy stopnie, woda może wkraczać na tereny, na których mieszka ponad 800 milionów ludzi - tak wynika z badania.

- Dzisiejsze wybory wyznaczą naszą drogę - powiedział Benjamin Strauss, główny naukowiec Climate Central i główny autor raportu.

Drapacze chmur w Szanghaju, Chiny

Lalbagh Fort w Dhace, Bangladesz

Wieżowiec Bank of China w Hongkongu

Gmach Opery w Sydney, Australia

Zmiany klimatu w Europie

Realistyczne wizualizacje przygotowane przez Climate Central pokazują też miejsca w Europie. Niżej możemy zobaczyć na przykład, co stanie się z pałacem Buckingham w Londynie oraz Rothenburgsort - dzielnicą miasta Hamburg w Niemczech, jeśli zmiany klimatu będą postępować.

Oto inne miejsca w Europie, które mogą znaleźć się pod wodą:

Plaża Les Cavaliers we Francji

Amfiteatr w Puli, Chorwacja

Bazylika katedralna św. Agaty w Katanii, Włochy

Polskie miasta też mogą być zalane

Zalaniem zagrożone są także polskie miasta, takie jak Gdańsk i Gdynia. Według symulacji naukowców, część tych miejsc polskiego wybrzeża może częściowo znaleźć się pod wodą.

Autor:dd

Źródło: Climate Central, CNN, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Climate Central