Na Grenlandii wrzesień był najcieplejszy od 1979 roku

Autor:
anw
Źródło:
PAP, climate.copernicus.eu
Zjednoczeni w nauce 2022. Raport WMO
Zjednoczeni w nauce 2022. Raport WMOWMO
wideo 2/10
Zmiany klimatu

Za nami czwarty najcieplejszy wrzesień w historii pomiarów, na równi z tym z 2016 roku - poinformował Serwis Monitorowania Atmosfery Copernicus (C3S) w comiesięcznym biuletynie klimatycznym. Freja Vamborg z Copernicusa podkreśliła, że wyjątkowo "gorąco" było na Grenlandii, gdzie większość terytorium doświadczyła najcieplejszego zarejestrowanego września od 1979 roku.

Średnia temperatura we wrześniu w Europie była o prawie 0,4 stopnia Celsjusza niższa niż w okresie 1991-2020, z pasmem temperatur poniżej średniej biegnącym od Europy Środkowej do Rosji - wynika z danych opublikowanych w najnowszym biuletynie klimatycznym Serwisu Monitorowania Atmosfery Copernicus (C3S). Natomiast średnia globalna temperatura była o blisko 0,3 st. C wyższa od tej z okresu 1991-2020. To oznacza, że za nami czwarty najcieplejszy wrzesień w historii pomiarów, na równi z wrześniem 2016 r. - Po lecie ekstremów z rekordowymi temperaturami, suszą i aktywnością pożarową w większości Europy, wrzesień wykazał w Europie temperatury poniżej średniej. W skali globalnej, według danych z Serwisu Copernicus, był to jednak nadal jeden z najcieplejszych wrześni. Grenlandia była niezwykle ciepła, a większość terytorium doświadczyła najcieplejszego zarejestrowanego września od 1979 roku - powiedziała doktor Freja Vamborg z Serwisu Monitorowania Atmosfery Copernicus.

Miejscami na Grenlandii odnotowano temperaturę ponad 8 st. C wyższą niż średnia miesięczna dla września.

Anomalia temperatury powietrza na powierzchni Ziemi dla września 2022 roku względem średniej dla tego miesiąca z okresu 1991-2020Copernicus Climate Change Service/ECMWF

Zasięg lodu morskiego

Z raportu wynika, że około połowy września dzienny zasięg lodu morskiego w Arktyce osiągnął dziewiąte najniższe roczne minimum. Pod względem średniego miesięcznego zasięgu lodu, wrzesień 2022 plasuje się na 11. miejscu. Copernicus w swoim komunikacie napisał, że lód morski w Arktyce był ogólnie poniżej średniej, choć pojawiły się dwa obszary większego niż przeciętnie lodu morskiego w strefie syberyjskiej.

Dzienny zasięg lodu morskiego w ArktyceC3S/ECMWF/EUMETSAT
Po lewej: średnia koncentracja lodu morskiego w Arktyce dla września 2022 roku. Po prawej: anomalie koncentracji lodu morskiego w Arktyce dla września 2022 roku względem średniej wrześniowej dla okresu 1991-2020. Copernicus Climate Change Service/ECMWF

Zakres lodu morskiego na Antarktydzie we wrześniu 2022 r. znalazł się poza najniższą piątką dla wszystkich wrześni, na poziomie trzech procent poniżej średniej, po kilku miesiącach rekordowo i blisko rekordowo niskiego zakresu miesięcznego.

Szereg czasowy miesięcznych średnich anomalii zasięgu lodu morskiego Antarktydy dla wszystkich miesięcy wrześniowych od 1979 do 2022 roku. Anomalie wyrażone są jako procent średniej wrześniowej dla okresu 1991-2020Copernicus Climate Change Service/ECMWF/EUMETSAT

Copernicus

Serwis Monitorowania Atmosfery Copernicus jest flagowym programem obserwacji Ziemi, powołanym i finansowanym przez Unię Europejską. W comiesięcznych biuletynach klimatycznych informuje o zmianach w globalnej temperaturze powietrza przy powierzchni ziemi, morskiej pokrywie lodowej i zmiennych hydrologicznych. Do tworzenia analiz C3S wykorzystuje pomiary z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.

Autor:anw

Źródło: PAP, climate.copernicus.eu

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, Copernicus Climate Change Service/ECMWF