TVN Meteo | Świat

Trzęsienie ziemi w Iranie. Co najmniej pięć ofiar śmiertelnych, blisko 50 rannych

TVN Meteo | Świat

Aktualizacja:
Autor:
kw,
as
Źródło:
PAP, Reuters
Wizualizacja 15 lat trzęsień ziemi na świecie
Wizualizacja 15 lat trzęsień ziemi na świecieNOAA Science On a Sphere | NOAA Science On a Sphere
wideo 2/1
Trzęsienia ziemi

Lokalne władze podały najnowszy bilans ofiar sobotniego trzęsienia ziemi w Iranie. Wiemy o co najmniej pięciu ofiarach śmiertelnych, a 49 osób zostało rannych. Według doniesień, jedna z miejscowości została zrównana z ziemią.

Seria trzęsień ziemi wystąpiła w piątek wieczorem i w sobotę nad ranem w południowym Iranie - poinformowało Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Według irańskich mediów co najmniej pięć osób zginęło w wyniku trzęsienia ziemi.

Trzęsienie ziemi w Iranie - lokalizacjaUSGS

Seria wstrząsów wtórnych

Według oficjalnej agencji IRNA, pierwszy wstrząs został zarejestrowany o godzinie 2 w nocy czasu lokalnego (północ czasu polskiego). Po wstrząsie o magnitudzie 6,3, nastąpiły dwa wstrząsy wtórne o magnitudzie 6,1. Wioska Sajeh Khosz, na wybrzeżu Zatoki Perskiej legła w gruzach. Później informowano o co najmniej 12 wstrząsach wtórnych.

W wyniku trzęsienia ziemi zginęło co najmniej pięć osób, a 49 przewieziono do szpitala. Część z nich mogła opuścić szpital już po kilku godzinach. Jak informuje gubernator regionu Bandar-e Lenge, w którym doszło do zdarzenia, wszystkie ofiary zginęły w pierwszym trzęsieniu.

Iran położony jest na terenie o wysokiej aktywności sejsmicznej. W ciągu ostatnich lat wystąpiło tam wiele niszczycielskich trzęsień ziemi. W 2003 r. w trzęsieniu o magnitudzie 6,6, w prowincji Kerman zginęło 31 tys. osób. Zniszczone zostało wówczas starożytne miasto Bam.

Autor:kw, as

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: USGS