Dwa lata z SARS-CoV-2 w Europie. 24 stycznia 2020 roku we Francji zarejestrowano pierwsze trzy przypadki

Autor:
kw//rzw
Źródło:
PAP, worldometers.info

Koronawirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się w Europie od dwóch lat. Pierwsze przypadki zakażeń nowym patogenem - nazywanym wówczas jeszcze wirusem z Wuhanu lub wirusem z Chin - zostały zarejestrowane 24 stycznia 2020 roku we Francji. Niewykluczone przy tym, że wirus mógł krążyć w tym kraju już od jesieni 2019 roku.

Dokładnie dwa lata temu - 24 stycznia 2020 roku - zostały oficjalnie stwierdzone i zarejestrowane we Francji pierwsze trzy przypadki nowego koronawirusa, zarazem pierwsze infekcje SARS-CoV-2 w Europie. Za pacjenta zero uznano handlarza win, Francuza chińskiego pochodzenia. W podobnym czasie zachorowali dwaj chińscy turyści, którzy przybyli z Wuhanu w środkowych Chinach, pierwszego ogniska wirusa.

9 stycznia bieżącego roku minęły dwa lata od pierwszego potwierdzonego zgonu na COVID-19 w Wuhanie. Pierwszą infekcję koronawirusem poza Chinami zgłoszono 13 stycznia w Tajlandii. Wkrótce wykryto go również w Japonii i Korei Południowej, a 21 stycznia pierwsze zakażenie potwierdzono w USA. Pierwszy przypadek śmiertelny poza Chinami odnotowano na Filipinach 2 lutego, zmarły był krótko wcześniej w Wuhanie.

Koronawirus w Europie - od kiedy

Pacjent zero wrócił z Chin 22 stycznia, trafił do szpitala Pellegrin w Bordeaux, dwaj chińscy turyści - do szpitali w Paryżu. Jeden z nich - 80-latek, który Do Francji przybył 23 stycznia 2020 r. - zmarł na oddziale intensywnej terapii szpitala Bichat-Claude-Bernard w Paryżu 14 lutego 2020 roku.

Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia. Nowe przypadki i zakażenia w Polsce

Niewykluczone jednak, że patogen dotarł na nasz kontynent nieco wcześniej. Prof. Yves Cohen, kierownik oddziałów intensywnej terapii w szpitalach Avicenne w Bobigny i Jean-Verdier w Bondy, po testach PCR przeprowadzonych na próbkach pobranych od pacjentów, którzy w grudniu 2019 roku i styczniu 2020 przechodzili zapalenie płuc, odkrył przypadek koronawirusa datowany na 27 grudnia 2019 roku. Był to 43-latek, który nie był nigdy w Chinach.

6 maja 2020 r. dr Michel Schmitt ze szpitala Alberta Schweitzera w Colmar zgłosił przypadek koronawirusa datowany na 16 listopada 2019 r. Dotyczył 73-latka, który miał kontakt z Chińczykami na lotnisku Paris-Charles-de-Gaulle.

Badanie przeprowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych (Inserm ) opublikowane 6 lutego 2021 roku w czasopiśmie "European Journal of Epidemiology" także pokazało, że koronawirus mógł krążyć we Francji już od jesieni 2019 r.

Jak koronawirus rozprzestrzeniał się we Francji

7 lutego 2020 r. w ośrodku narciarskim Contamines-Montjoie w Górnej Sabaudii, wraz z ujawnieniem pięciu zakażonych osób, obywateli brytyjskich, którzy zostali prawdopodobnie zarażeni przez turystę z Singapuru, nakazano zbadanie wszystkich przebywających w ośrodku turystów, którzy mieli z nimi kontakt. 17 lutego 2020 r. okazało się, że we Francji jest już dwanaście przypadków koronawirusa.

W dniach 17-21 lutego w Miluzie odbyło się ewangeliczne spotkanie Chrześcijańskiego Kościoła Otwartych Drzwi z udziałem kilku tysięcy osób, głównie Francuzów, ale także Belgów, Niemców i Szwajcarów. Spotkanie to uważane jest za jedno z głównych ognisk rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 we Francji, zaraziło się na nim ponad tysiąc osób między innymi z Ajaccio, Agen, Belfort, Besancon, Briancon, Dijon, Macon, Orleanu, Paryża, Saint-Lo czy Strasburga.

25 lutego odnotowano we Francji śmierć pierwszego Francuza zakażonego koronawirusem, nauczyciela z gimnazjum Jean-de-La-Fontaine w Crepy-en-Valois.

29 lutego 2020 r. poinformowano, że koronawirusem zakażonych było we Francji już 100 osób. Główny klaster zakażeń znajdował się w departamencie Oise, gdzie eskadra transportowa uczestniczyła w sprowadzeniu ostatniego dnia stycznia 2020 roku 180 Francuzów przebywających w Wuhanie.

Koronawirus w Europie i we Francji

Według serwisu worldometers.info, Francja obecnie jest klasyfikowana jako czwarte państwo na świecie z największą liczbą odnotowanych przypadków COVID-19 i pierwsze pod tym względem w Europie. Zachorowało ponad 16,6 miliona osób. Z powodu choroby zmarło ponad 128 tysięcy pacjentów. Ostatnie dane, z niedzieli 23 stycznia wskazują, że patogen został wykryty u kolejnych 301 tysięcy osób.

Według danych z poniedziałkowego poranka, do tej pory w Europie odnotowano łącznie 104 179 947 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarły 1 278 103 zainfekowane osoby.

Autor:kw//rzw

Źródło: PAP, worldometers.info