Burza Eowyn uderzyła w Wyspy Brytyjskie. W Irlandii silny wiatr powala drzewa, zniszczył między innymi lodowisko położone niedaleko Dublina. Irlandzkie przedsiębiorstwo wodociągowe Irish Water apeluje do mieszkańców o oszczędzanie wody, gdyż z powodu burzy mogą wystąpić problemy z jej dostawami.
W piątek na Wyspy Brytyjskie uderzyła wichura, którą nazwano Eowyn. Irlandzka służba meteorologiczna Met Eireann poinformowała, że w piątek o godzinie 5 porywy wiatru w pobliżu Galway (Mace Head) na zachodnim wybrzeżu Irlandii osiągnęły prędkość 183 kilometrów na godzinę. Poprzedni rekord prędkości wiatru w tym regionie (182 km/h) pochodził z 1945 roku. Wiatr zaczyna przybierać na sile również w Irlandii Północnej. W Killowen w hrabstwie Down odnotowano poryw o prędkości 148 km/h.
Burza Eowyn. "To jest wichura o sile huraganu"
- To może być jedna z najsilniejszych wichur w historii Wysp Brytyjskich. To jest właściwie huragan, który dotarł do wybrzeży Irlandii i Wielkiej Brytanii - powiedział w piątek we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl. - Kulminacja tej wichury nastąpi prawdopodobnie koło godziny 12-14. To jest wichura o sile huraganu - dodał.
Jak podaje stacja BBC, największe utrudnienia mają wystąpić w Irlandii Północnej i niektórych częściach Szkocji, a także na obszarach przybrzeżnych Wielkiej Brytanii.
Miliony ludzi w Irlandii Północnej i niektórych częściach Szkocji otrzymały w piątek rano zalecenia, aby nie wychodzić z domu.
Czerwony alert dla całej Irlandii
Irlandzka służba meteorologiczna Met Eireann wydała dla całego kraju ostrzeżenia najwyższego stopnia, oznaczające zagrożenie dla życia oraz poważne zakłócenia w transporcie. Czerwony alert ogłoszono na terenie całej Irlandii po raz pierwszy od czasu burzy Ofelia z 2017 roku, która doprowadziła do śmierci trzech osób.
Brytyjska służba pogodowa Met Office ostrzega przed silnym wiatrem. Alarmy najwyższego stopnia obejmują teraz większą część południowo-zachodniej części kraju.
Wstrzymano kursowanie promów
W piątek z powodu wichury operatorzy promów odwołali wiele rejsów przez Morze Irlandzkie. Irish Ferries zawiesił przeprawy w obu kierunkach między Dublinem i miastami Holyhead, Rosslare, Pembroke oraz Cherbourg. Operator Stena Line anulował połączenia między Belfastem, Cairnryan i Liverpoolem, a także na trasie Dublin-Holyhead. Promy między Rosslare i Fishguard również zostały anulowane.
Zniszczenia w Irlandii
W Irlandii od samego rana odnotowuje się zniszczenia. Silny wiatr powala tam drzewa, łamie gałęzie i uszkadza słupy telefoniczne. W Blanchardstown, na przedmieściach Dublina, lodowisko zostało zniszczone przez burzę.
Ulica Harold's Cross w Dublinie została zamknięta z powodu zawalenia się rusztowania.
Jak podał portal The Irish Times, w Irlandii pozbawionych prądu jest ponad 800 tysięcy domów i budynków. Część z nich może nie mieć zasilana nawet przez tydzień. Vodafone podaje, że obecnie około 90 tys. gospodarstw domowych nie ma dostępu do szerokopasmowego internetu.
Irlandzkie państwowe przedsiębiorstwo wodociągowe Irish Water apeluje do mieszkańców o oszczędzanie wody, gdyż z powodu burzy mogą wystąpić problemy z jej dostawami.
Towarzyszący burzy silny wiatr poderwał dach, który spadł na dach samochód. Zdjęcie pojawiło się na platformie X.
Odwołane loty, zamknięte szkoły
Władze międzynarodowego portu lotniczego w Belfaście poinformowały, że jego działalność będzie ograniczona na czas obowiązywania czerwonego ostrzeżenia pogodowego, a więc w godzinach 7-14 lokalnego czasu. Władze lotniska zaleciły pasażerom sprawdzenie statusu lotu u swoich linii lotniczych.
Według UK Flight Aware największe utrudniania odnotowuje się na lotnisku w Dublinie, gdzie do tej pory odwołano 32 loty. Na Heathrow, jednym z najbardziej ruchliwych lotnisk w Wielkiej Brytanii, odwołano 31 lotów, a 28 wstrzymano w Edynburgu. Glasgow International odwołało 18 lotów.
Wszystkie szkoły w Irlandii Północnej są zamknięte od czwartku z uwagi na bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli. W hrabstwie Aberdeenshire w Szkocji zamknięto ponad 120 szkół, w angielskim Northumberland - 30, a w Cumberland - 7. Wszystkie szkoły i żłobki w szkockich hrabstwach Argyll i Bute są nieczynne. Rada Miasta Glasgow poinformowała, że wszystkie miejscowe szkoły i przedszkola będą w piątek nieczynne. Rada Edynburga również zamknęła wszystkie placówki edukacyjne.
W zupełnie innym trybie będą działać irlandzkie szpitale.
- Operacje, które mogły zostać przełożone, wstrzymano w tamtejszych szpitalach, aby zrobić miejsca dla poszkodowanych - powiedział na antenie TVN24 Maciej Woroch, korespondent Faktów TVN w Wielkiej Brytanii.
Sieci supermarketów Lidl i Tesco w Irlandii Północnej zamknęły swoje sklepy. Przez wichurę szkocki parlament będzie zamknięty w piątek.
Źródło: TVN24, BBC, irishtimes.com