TVN Meteo | Świat

Niezwykłe odkrycie w południowym Meksyku. Znaleziono kajak należący do starożytnych Majów

TVN Meteo | Świat

Autor:
kw
Źródło:
Reuters

Archeolodzy z Meksyku znaleźli doskonale zachowany kajak, z którego korzystali starożytni Majowie. Najprawdopodobniej był używany do transportu wody lub rytualnych obrządków. W dalszych badaniach mają pomóc naukowcy z Uniwersytetu Paryskiego.

W południowych regionach Meksyku odnaleziono kajak, którego używali starożytni Majowie. Oszacowano, że mogą mieć ponad tysiąc lat. Jak poinformowano - znalezisko było w niemal nienaruszonym stanie. Było zatopione w cenote - naturalnej studni krasowej utworzonej w skale wapiennej, w pobliżu ruin miasta Chichen Itza na półwyspie Jukatan.

Wstępne analizy wskazują, że kajak zbudowano około 830-950 roku naszej ery, a więc w okresie rozkwitania starożytnych miast z terenów południowego Meksyku i Ameryki Środkowej. Łódka ma około 1,6 metra długości i 80 centymetrów szerokości. Według meksykańskiego instytutu starożytności INAH, był używany do transportu wody lub składania ofiar.

Przedstawiciele instytutu poinformowali, że jest to "pierwszy kompletny kajak tego typu znaleziony na obszarze zajmowanym przez Majów". Jak dodali, eksperci z Uniwersytetu Paryskiego pomogą w analizie dobrze zachowanego drewna, aby precyzyjnie określić jego wiek i rodzaj. Powstanie także trójwymiarowy model kajaka, aby ułatwić dalsze badania i umożliwić wykonanie replik.

Przypadkowe odkrycie

Kajak został znaleziony podczas prac archeologicznych, prowadzonych ze względy na plany budowy kolejki turystycznej. Naukowcy byli zobowiązani do dokładnego sprawdzenia terenów wokół zbiornika.

Władze regionu są przekonane, że budowa infrastruktury poprawi sytuację finansową biedniejszych obszarów w południowym Meksyku. Niektórzy z mieszkańców krytykują jednak tę decyzję twierdząc, że kolej może uszkodzić delikatne ekosystemy regionu.

Autor:kw

Źródło: Reuters