Lawina błota i roślin zmiotła samochody. Nie żyją dwie osoby

Autor:
as
Źródło:
PAP, Agencia Estadual de Noticias
Do zdarzenia doszło na wysokości miasta Guaratuba
Do zdarzenia doszło na wysokości miasta Guaratuba
Google Earth
Google EarthDo zdarzenia doszło na wysokości miasta Guaratuba

Lawina błotna spadła w środę na autostradę w Brazylii, porywając ze sobą samochody. W osuwisku zginęły co najmniej dwie osoby, a służby ratunkowe nie ustają w poszukiwaniu zaginionych kierowców i pasażerów. To nie pierwsze osunięcie się ziemi, do jakiego doszło w tym tygodniu w okolicy.

Jak poinformowała obrona cywilna stanu Parana, do osuwiska doszło w środę w pobliżu miasta Guaratuba. Na skutek obfitych opadów deszczu oderwała się skarpa nad autostradą BR-376. Lawina błota i roślinności spadła na jezdnię, porywając ze sobą kilkanaście samochodów.

Poszukiwania nie ustają

Jak podały lokalne media, w wyniku osunięcia się skarpy zginęły co najmniej dwie osoby. W trakcie poszukiwań odnaleziono ciało 60-letniego kierowcy, którego pojazd został porwany przez błotną lawinę. Trwa identyfikacja drugiej ofiary.

O godzinie 17 czasu lokalnego w środę (w Polsce godzina 21), sztab kryzysowy podał, że w trakcie akcji udało się uratować sześć osób z porwanych przez błoto pojazdów. Poszukiwanych jest około 30 kierowców i pasażerów, którzy w chwili zdarzenia podróżowali autostradą. Zdaniem koordynatorów akcji ratowniczej, lawina mogła porwać co najmniej 16 samochodów - sześć ciężarówek i 10 aut osobowych.

Jak poinformowały władze stanu Parana, zespoły ratowników szukają ocalałych za pomocą kamer termicznych. Zbierane są również informacje o ewentualnych ofiarach poprzez identyfikację tablic rejestracyjnych pojazdów i właścicieli.

Niebezpieczne ulewy

Sztab kryzysowy poinformował również, że w godzinach popołudniowych w miejscu zdarzenia istniało ryzyko powstania kolejnego osuwiska. Zauważono miejsca, w których ziemia zaczynała pękać, a ze szczelin wydobywała się woda.

To nie pierwsze osuwisko, do jakiego doszło w Paranie w tym tygodniu - do kilkukrotnych osunięć się ziemi doszło na autostradzie BR-277, jednym z najważniejszych ciągów komunikacyjnych stanu. Przyczyną nasilenia się tych zjawisk są obfite deszcze, jakie od wielu dni nawiedzają region, powodując wezbrania rzek i lokalne podtopienia.

Trwa akcja ratunkowa w Brazylii po osunięciu się ziemiAgencia Estadual de Noticias/SESP

Autor:as

Źródło: PAP, Agencia Estadual de Noticias

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/Estadao