Smog od kilku dni unosi się nad Mediolanem. Władze wprowadzają ograniczenia, by załagodzić sytuację, między innymi zakazują używania pieców opalanych drewnem. Jak zauważają eksperci, problemy z zanieczyszczonym powietrzem są spowodowane działalnością rolniczą i przemysłową, a także tym, że miasto położone jest w dolinie.
Mieszkańcy Lombardii od kilku dni zmagają się ze smogiem. Jak wynika z danych portalu IQAir, we wtorek rano Mediolan zajmował trzecie miejsce na światowej liście miast o najgorszej jakości powietrza, zaraz po Lahaur w Pakistanie i Chengdu w Chinach. Wieczorem włoskie miasto znajdowało się na czwartej pozycji.
W mieście zanotowano znacznie przekroczone stężenie pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10.
- Śmierdzi! Czuję ciągły smród smogu, kaszlę, czuję pieczenie w gardle - opowiadał w rozmowie z Reutersem Pietro De Luca, który mieszka we wschodnim Mediolanie. Niektórzy mieszkańcy tego włoskiego miasta, wychodząc na zewnątrz, zakładają maski, aby uniknąć wdychania zanieczyszczonego powietrza.
Roberto Lorenzutti, który mieszkał w Mediolanie, przekonuje, że oddycha mu się znacznie lepiej, odkąd wyjechał. Mężczyzna przeniósł się na Sardynię. - W tym "bagnie" w Mediolanie trzeba przetrwać pięć dni, a na weekend gdzieś wyjechać, by zaczerpnąć świeżego powietrza - mówił.
Skąd ten smog?
Włoska agencja prasowa ANSA przekazała, że w środę w dziewięciu z 12 prowincji Lombardii zostanie wprowadzony pierwszy stopień przepisów antysmogowych. Obejmują one zakaz poruszania się w dzień pojazdami ze starszymi silnikami w gminach liczących ponad 30 tysięcy mieszkańców, zakaz rozpalania otwartego ognia i używania przestarzałych pieców opalanych drewnem. Ponadto domy powinny być dogrzewane tak, aby temperatura w nich nie przekraczała 19 stopni Celsjusza.
Ograniczenia wejdą w życie w Mediolanie, Monzie i Brianzie, Como, Bergamo, Brescii, Mantui, Cremonie, Lodi i Pawii. Podobne obostrzenia zostały wprowadzone w tym roku w Lombardii na przełomie stycznia i lutego.
Problemy z zanieczyszczonym powietrzem są spowodowane działalnością rolniczą i przemysłową, a także tym, że Mediolan położony jest w dolinie.
- Położenie geograficzne zatrzymuje ten smog - powiedziała Valentina Bosetti z Uniwersytetu Bocconi.
W Mediolanie poziomy zanieczyszczeń PM2,5, PM10 i dwutlenku azotu (NO2) w ubiegłym roku przekroczyły wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Potrzeba więcej działań
Giorgio Maione, radny regionu Lombardia ds. środowiska, uważa, że w ciągu ostatnich 20 lat poczyniono postępy w sprawie smogu. Zmniejszono stężenie PM10 o około 39 procent i NO2 o 45 procent.
- Kontynuujemy działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Lombardii - wyjaśnił Maione. - W tym roku zainwestujemy 30 milionów euro w odnowę systemów grzewczych - dodał.
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) pokazała animację zanieczyszczenia pyłami PM10 w styczniu 2024 w rejonie Niziny Padańskiej:
Źródło: ANSA, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Paolo Bona/Shutterstock.com/ventusky.com