Smog snuje się nad Polską. Jedno z miast w czołówce najbardziej zanieczyszczonych na świecie

Aktualizacja:
Autor:
kw,ps
Źródło:
IQAir.com, tvnmeteo.pl
Zła jakość powietrza w Polsce na tle krajów UE
Zła jakość powietrza w Polsce na tle krajów UETVN24
wideo 2/19
Smog w Polsce

W niedzielę nad Polską od rana unosi się smog. Poznań jest jednym z miast, w których notuje się najgorsza jakość powietrza. Znalazło się ono na wysokiej pozycji w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miastach na świecie serwisu IQAir.com.

W poniedziałek rozpocznie się astronomiczna wiosna, dzień później - kalendarzowa. Warunki pogodowe już od kilku dni coraz bardziej zachęcają do spędzania czasu na zewnątrz, nie sprzyja temu jednak smog. W niedzielę w różnych miejscach kraju notuje się złą jakość powietrza. Niektóre z miast znalazły się na wysokich pozycjach w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miastach na świecie serwisu IQAir.com.

Według danych z godziny 10 trzecim najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie był Poznań. Niewiele lepiej było w Krakowie, który znalazł się na czwartym miejscu w tym niechlubnym rankingu. Gorzej było tylko w Inczhonie w Korei Południowej oraz w Delhi w Indiach.

Sytuacja smogowa w Polsce i ranking miast z najgorszą jakością powietrza na świecie według portalu IQAir.com w niedzielę o godzinie 10.01iqair.com

Jak sytuacja wygląda wieczorem? Przed godziną 22 w niedzielę Poznań nadal zajmował wysoką pozycję na liście. Odnotowana jakość powietrza uplasowała to miasto na siódmym miejscu w rankingu IQAir.com.

Bardziej zanieczyszczone były: Dhaka w Bangladeszu, Seul w Korei Południowej, Lahaur w Pakistanie, Bagdad w Iraku, Inczhon w Korei Południowej oraz stolica Chin, która znajdowała się na pierwszej pozycji.

Sytuacja smogowa w Polsce i ranking miast z najgorszą jakością powietrza na świecie według portalu IQAir.com w niedzielę o godzinie 21.39iqair.com

SERWIS SMOGOWY TVNMETEO.PL. SPRAWDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA W SWOIM MIEŚCIE

Kiedy powietrze ma dobrą jakość

O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:

- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);

- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;

- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.

Źródła emisji pyłu PM10Polski Alarm Smogowy

Co to jest PM10

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.

Co to jest PM2,5

PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.

Co to jest benzen

Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.

Polacy o smoguAdam Ziemienowicz/PAP

Autor:kw,ps

Źródło: IQAir.com, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości