"Wir polarny zaburzy spokój w pogodzie". W prognozach widać konkretny mróz

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognozowane opady w kolejnych dniach
Prognozowane opady w kolejnych dniachVentusky.com
wideo 2/7
Pogoda na 5 dni

W związku z odkształceniem wiru polarnego, w Polsce w najbliższym czasie może pojawić się prawdziwa zima - z mrozem oraz opadami śniegu, także na nizinach. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w modelach meteorologicznych na drugą połowę lutego oraz początek marca.

Wskaźnik oscylacji północnoatlantyckiej (inaczej NAO) to zjawisko, które występuje na północnym Atlantyku, a jego konsekwencje wpływają na klimat Europy. W prognozach amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery (NOAA) po 15 lutym nurkuje w wartości ujemne. Z doświadczenia wiemy, że indeks ten, szalenie wrażliwy w okresie zimowym, wchodząc w wartości ujemne sygnalizuje powrót zimnych mas powietrza znad Arktyki lub z głębi Rosji. W świetle najnowszych wyliczeń słabnąć ma współdziałanie Wyżu Azorskiego i niżów nad Północnym Atlantykiem, co oznacza koniec cyrkulacji strefowej, zachodniej i łagodnej. Oznacza to również przewagę cyrkulacji wzdłuż południków, w nadchodzącym przypadku dokładnie z północy i północnego wschodu. Tym samym w drugiej połowie lutego i na przełomie lutego i marca nastać może zima. Odczuwalna zarówno termicznie, jak i opadowo. Niewykluczone są przejściowo obfite opady śniegu.

Prognozowany spadek wskaźnika oscylacji północnoatlantyckiej NAO w przedział wartości ujemnych, wg NOAANOAA

Zima wreszcie zagości na dłużej?

W nadchodzących dniach dużo dziać się ma nad Arktyką, co jest dla nas szalenie ważne. Wir polarny mocno się odkształca, co zaburzy dotychczasowy spokój w naszej pogodzie. Zamiast stanowić zwartą, zbitą czapę zimna nad biegunem, rozciąga się nad półkulą północną jak porcja masła na kanapce. Zaburza warunki termiczne przez wciskanie się znad Pacyfiku w okolice bieguna wielkiej masy ciepła na wysokości około 30 kilometrów. Rzutuje to na warunki przy ziemi, wymusza bowiem zsunięcie się zimnych mas powietrza w szerokości umiarkowane. Zwykle to w Ameryce Północnej obserwuje się spektakularne ześlizgnięcie zimna, ale tym razem i nasz kontynent oberwie rykoszetem w drugiej połowie lutego. W prognozach anomalne ciepło odsuwa chłód znad Arktyki i wpycha je nad Amerykę oraz Europę. Przy ziemi trwać będzie więc migracja zimna, pytanie tylko, jak silnego spadku temperatury mamy się spodziewać?

Prognoza silnego rozbicia wiru polarnego na wysokości 30 km; ciepła masa powietrza znad Pacyfiku wypycha chłód znad Arktyki nad Amerykę i Europę około 18 lutegoGFS/tropicaltidbits.com

W prognozach dla Polski na drugą połowię lutego widać konkretny mróz. Zima zostanie wybita z letargu, choć pozostały zaledwie trzy tygodnie do meteorologicznej wiosny, która rozpoczyna się 1 marca. W fazę silnego ochłodzenia wkroczyć mamy w Walentynki. Wtedy od północnego wschodu ma postępować w naszym kierunku zimna masa powietrza, która stopniowo rozleje się nad Europą. Około 18-19 lutego rysuje się w prognozach malowniczy jęzor zimna, sięgający z głębi Rosji aż po francuskie Lazurowe Wybrzeże. W Polsce odbije się to w temperaturze przy ziemi, która utrzymać się ma popołudniami od 16 lutego na ogół poniżej 0 st. C na przeważającym obszarze kraju. Około 20 lutego temperatura nocami spadać ma poniżej -10 st. C. Później możliwe są już spadki do -15 st. C, choć worek z mrozem może się jeszcze szerzej otworzyć.

Prognoza odchylenia temperatury na minus na wysokości 1,5 km około 19 lutegoGFS/tropicaltidbits

Szansa na śnieg?

Silna zatoka chłodu rozbudować się ma na tydzień, przynajmniej w świetle najnowszych wyliczeń modeli. Sytuacja nie jest jednak tak oczywista. Pierwszą falę zimna przynieść mają pochmurne niże zsuwające się znad Arktyki w nasz rejon Europy. Ale po nich rozwinąć się ma wyż nad Rosją. O ile wiry niżowe śmigają chyżo niosąc dużo zamieszania, o tyle wyże nie ustępują szybko, szczególnie w końcówce zimy, gdy wschodnie obszary Europy są mocno wychłodzone. Sprzyjają bowiem one utrzymaniu się zimnych mas powietrza przy ziemi i trwaniu suchego mroźnego wyżu. I tu wracamy do starej historii: sporu o hegemonię w sercu Europy pomiędzy sojuszem ciepłego Atlantyku z niżami a zimną Azją. Amerykański model GFS zakłada, że Ocean Atlantycki ostro zawalczy o pogodę, ale wyż rosyjski widoczny w prognozach przez silne odchylenie ciśnienia o wartości powyżej 1049 hektopaskali nad wschodnią Europą nie będzie łatwo ustępował. I tu sytuacja może się rozwinąć nie pomyśli amerykańskich wyliczeń. Właśnie ostatnia dekada lutego i początki marca bywały w pogodzie zdradliwe i bardzo zimne.

Prognoza utrzymania się silnego wyżu nad wschodnią Europą około 24 lutego GFS/tropicaltidbits

Co ważne, nurkujące z północy niże przyniosą opady śniegu, którego mamy spory niedosyt. W drugiej połowie lutego zabielić się ma od Rosji po Francję i Włochy. W Polsce możemy spodziewać się utworzenia znaczącej pokrywy śnieżnej na północy kraju, szczególnie na Pomorzu do 5-10 centymetrów, a w obszarach podgórskich i górskich do 20-40 cm. Na pozostałym obszarze kraju zalegać miałoby średnio do 1-3 cm. Szacunki na okres od 20 do 24 lutego są obiecujące.

Prognoza skumulowanych opadów śniegu i pokrywy śnieżnej około 24 lutego GFS/tropicaltridbits.com

W związku z dużą zmiennością wszystkich składowych pogody prognozy mogą oczywiście ulec zmianie. Ale od pewnego czasu widoczny w wyliczeniach modeli spływ zimna w drugiej połowie lutego pozwala prognozować powrót zimy. Utrzymujący się trend spadkowy temperatury i indeksu oscylacji północnoatlantyckiej pozwalają wyglądać jej powrotu. Trzymamy rękę na pulsie, bo nie do końca pewna jest siła nadchodzącego ochłodzenia. Scenariusz może być zarówno łagodny, jak i bardzo surowy.

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: yanikap/AdobeStock

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną prognozę pogody na wakacje. Z danych wynika, że latem w aurze zapanuje jedna wyraźna tendencja, która utrzyma się aż do września. Sprawdź przewidywania na czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień 2025.

Bardzo silny trend tego lata. Takie mają być kolejne cztery miesiące

Bardzo silny trend tego lata. Takie mają być kolejne cztery miesiące

Źródło:
IMGW

Chłód opanował Polskę i jeszcze trochę z nami zostanie. W weekend miejscami mogą pojawić się opady deszczu, a w górach - śniegu. Temperatura zacznie wzrastać wraz z początkiem nowego tygodnia - w jego połowie lokalnie ma być nawet 18 stopni Celsjusza.

Sunie do nas kolejna porcja chłodu. Spadnie deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg

Sunie do nas kolejna porcja chłodu. Spadnie deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy południowej Kalifornii będą w weekend zmagać się falą upałów - wynika z prognozy Amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS). W mieście Palm Springs, gdzie zwykle o tej porze roku termometry pokazują średnio 32-34 stopnie Celsjusza, w sobotę temperatura może przekroczyć nawet 43 stopnie.

Ponad 40 stopni. "Zdecydowanie będzie czuć lato"

Ponad 40 stopni. "Zdecydowanie będzie czuć lato"

Źródło:
PAP, abc7.com, upi.com

Pogoda na dziś. Sobota 10.05 zapowiada się z przelotnymi opadami deszczu w całym kraju. Lokalnie spadnie deszcz ze śniegiem. Biomet okaże się niekorzystny, a termometry wskażą do 15 stopni.

Pogoda na dziś - sobota, 10.05. Dzień przyniesie opady, miejscami deszczu ze śniegiem

Pogoda na dziś - sobota, 10.05. Dzień przyniesie opady, miejscami deszczu ze śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Część Walencji nawiedziły gwałtowne burze z gradem i ulewnym deszczem. Ulice i pola pokryła w czwartek gruba, biała warstwa lodu. Nawałnice wyrządziły szkody w rolnictwie, lokalne władze rozważają ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

Zaspy gradu na ulicach. Rozważają stan klęski żywiołowej

Zaspy gradu na ulicach. Rozważają stan klęski żywiołowej

Źródło:
Las Provincias, Ecuavisa

Tej nocy i w sobotę o poranku pojawią się przymrozki. IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia. Alarmy obowiązują w sześciu województwach. Przy gruncie temperatura może spaść do -3 stopni Celsjusza.

Lodowate noce i poranki. Prognoza zagrożeń IMGW

Lodowate noce i poranki. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW

Tegoroczni zimni ogrodnicy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Nad nasz kraj napływają dalsze masy zimnego powietrza arktycznego, tym razem w towarzystwie frontu atmosferycznego. Za jego sprawą w weekend w południowej Polsce spodziewane są nawet opady śniegu.

Zimni ogrodnicy dmuchną śniegiem. Tu dosypie nawet osiem centymetrów

Zimni ogrodnicy dmuchną śniegiem. Tu dosypie nawet osiem centymetrów

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

W sobotę ma nastąpić deorbitacja radzieckiej sondy Kosmos 482. Według najnowszych informacji do zdarzenia ma dojść w godzinach porannych. Niewykluczone, że w momencie wejścia w atmosferę obiekt będzie znajdował się nad Polską. Waga kosmicznego śmiecia - który może nie spalić się całkowicie w atmosferze - to blisko 500 kilogramów.

Radziecka sonda waży prawie 500 kilogramów. Jest ryzyko, że spadnie w Polsce

Radziecka sonda waży prawie 500 kilogramów. Jest ryzyko, że spadnie w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, "Z głową w gwiazdach", POLSA, sattrackcam.blogspot.com, tvnmeteo.pl

Wichury oraz burze, szczególnie te wiosenne, mogą pogarszać sytuację osób uczulonych na pyłki.

Wietrzne i burzowe dni mogą pogarszać naszą alergię. Dlaczego?

Wietrzne i burzowe dni mogą pogarszać naszą alergię. Dlaczego?

Źródło:
The Conversation, tvnmeteo.pl

Bizon zaatakował mężczyznę w parku Yellowstone. Jak podały służby leśne, 47-letni mieszkaniec Florydy podszedł zbyt blisko do zwierzęcia, które poczuło się zagrożone. Strażnicy przypomnieli, że bizony zraniły więcej ludzi w parku niż jakiekolwiek inne dzikie zwierzę.

Turysta podszedł do bizona. Zwierzę zaatakowało

Turysta podszedł do bizona. Zwierzę zaatakowało

Źródło:
CBS News

Peruwiańscy rybacy przetrwali 55 dni na Pacyfiku. Jak przekazały lokalne media, statek został odnaleziony na wodach Ekwadoru, setki kilometrów od portu, z którego wypłynął. Jednostka miała uszkodzony silnik, ale płynęła dzięki żaglom wykonanym przez załogę.

Przetrwali 55 dni na oceanie pod samodzielnie wykonanym żaglem

Przetrwali 55 dni na oceanie pod samodzielnie wykonanym żaglem

Źródło:
PAP, Peru Pesquero

Gwałtowna burza przeszła przez miasto Colleyville w Teksasie. Kamera do monitoringu uchwyciła na nagraniu, jak piorun uderza w dom, a sekundę później wybucha pożar.

Piorun uderza w dom, wybucha pożar. Nagranie

Piorun uderza w dom, wybucha pożar. Nagranie

Źródło:
CNN, foxweather.com

Baza danych dotycząca kosztów związanych z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi (Billion Dollar Weather and Climate Disasters), która prowadzona jest od 1980 roku, zostaje zawieszona - poinformowała w czwartek Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA), która ją do tej pory tworzyła.

Koniec bazy danych o ekstremalnych zjawiskach pogodowych

Koniec bazy danych o ekstremalnych zjawiskach pogodowych

Źródło:
CNN, NOAA

Skorpiony przejmują kontrolę nad brazylijskimi miastami - ostrzegają eksperci z tego kraju. Spodziewają się, że w najbliższej dekadzie odnotowane zostaną co najmniej dwa miliony ukąszeń tych pajęczaków.

Miliony skorpionów w miastach. Prognozy ekspertów budzą grozę

Miliony skorpionów w miastach. Prognozy ekspertów budzą grozę

Źródło:
Guardian, tvn24.pl

Produkcja wołowiny w Brazylii emituje ponad dwa razy więcej gazów cieplarnianych niż przewiduje limit wymagany do osiągnięcia międzynarodowych celów środowiskowych - donoszą badacze na łamach "Environmental Science and Pollution Research".

Naukowcy: Brazylia musi się zastanowić nad tym, jak produkuje wołowinę

Naukowcy: Brazylia musi się zastanowić nad tym, jak produkuje wołowinę

Źródło:
PAP, Eureka Alert

Kleszcze coraz częściej pojawiają się w miastach i na terenach podmiejskich. Między innymi takie wnioski wyciągnęli naukowcy na podstawie badań wykonanych w Warszawie.

Przyjrzeli się kleszczom w Warszawie. Oto wnioski

Przyjrzeli się kleszczom w Warszawie. Oto wnioski

Źródło:
PAP

Znany brytyjski biolog, David Attenborough kończył dziś 99 lat. Urodziny jednego z najbardziej cenionych popularyzatorów przyrody to moment na to, by przypomnieć, jak ważna jest ochrona mórz i oceanów.

David Attenborough kończy 99 lat i dzieli się refleksją po prawie 100 latach na Ziemi

David Attenborough kończy 99 lat i dzieli się refleksją po prawie 100 latach na Ziemi

Źródło:
BBC, Filmweb, SmogLab

Aligator śmiertelnie zaatakował kobietę, która wraz ze swoim mężem pływała kajakiem po jeziorze Kissimmee na Florydzie. Według służb para znalazła się bardzo blisko drapieżnika, który przestraszył się i wywrócił ich łódź.

Aligator przewrócił kajak. Nie żyje kobieta

Aligator przewrócił kajak. Nie żyje kobieta

Źródło:
AP, CNN, ClickOrlando

Kanadyjscy strażacy walczą z pożarami traw w pobliżu miasta Edmonton na zachodzie kraju. W związku z zagrożeniem zdrowia i życia wprowadzono stan wyjątkowy. Część mieszkańców została ewakuowana.

Gęste kłęby dymu w pobliżu miasta, ewakuacje

Gęste kłęby dymu w pobliżu miasta, ewakuacje

Źródło:
CNN, CBC, Canadian Press News

Gwałtowne ulewy nawiedziły Portoryko. Według danych służby meteorologicznej od końca kwietnia lokalnie spadło ponad 400 litrów deszczu na metr kwadratowy. Okolice miasta Utuado zostały odcięte od świata przez wylewające rzeki, zaś w sąsiednim Adjuntas osuwiska zablokowały drogi.

Jedno miasto odcięła od świata woda, drugie - masy błota

Jedno miasto odcięła od świata woda, drugie - masy błota

Źródło:
Prensa Latina, Claridad Puerto Rico

"Gwiezdna muzyka" pozwoliła badaczom odkryć tajemnice starzejącej się gwiazdy. Naukowcy zmierzyli wibracje pomarańczowego karła HD 219134, na podstawie których określili wiek i wymiary odległego obiektu. Jego oscylacje zostały "przełożone" na słyszalne częstotliwości, dzięki czemu możemy posłuchać jej aktywności.

Badacze zarejestrowali "muzykę" odległej gwiazdy

Badacze zarejestrowali "muzykę" odległej gwiazdy

Źródło:
W. M. Keck Observatory

Hodowca drobiu z Wielkiej Brytanii odkrył, że jedna z jego kur zniosła jajko o kulistym kształcie. W rozmowie z BBC mężczyzna przyznał, że sprzedał je na aukcji, a pieniądze przekazał na cele charytatywne.

Jedno na miliard. Kura zniosła nietypowe jajko

Jedno na miliard. Kura zniosła nietypowe jajko

Źródło:
BBC

7700 dolarów grzywny lub rok w więzieniu - taki wyrok usłyszeli przemytnicy, którzy w kwietniu próbowali wywieźć z Kenii pięć tysięcy rzadkich i cennych okazów mrówek. Owady miały trafić na nielegalne targi egzotycznych zwierząt w Europie i Azji.

Próbowali przemycić tysiące mrówek w strzykawkach. Jest wyrok

Próbowali przemycić tysiące mrówek w strzykawkach. Jest wyrok

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

Aż 80 procent zaostrzeń astmy u dzieci wywołują zakażenia wirusowe - podkreślają eksperci. Specjaliści szczególnie dla tej grupy pacjentów zalecają szczepienia ochronne.

Ten czynnik najczęściej zaostrza astmę u dzieci

Ten czynnik najczęściej zaostrza astmę u dzieci

Źródło:
PAP, mp.pl

Na Florydzie w jednym z hrabstw od kilkudziesięciu godzin trwają poszukiwania niedźwiedzia, który zaatakował i doprowadził do śmierci 89-latka i jego psa. W pobliżu rozstawiono pułapki, a teren jest pod obserwacją służb.

Znaleziono zwłoki mężczyzny i psa. Trwają poszukiwania niedźwiedzia

Znaleziono zwłoki mężczyzny i psa. Trwają poszukiwania niedźwiedzia

Źródło:
NBC News, ABC News, FOX4Now

Nastał maj, cudny i kapryśny jednocześnie. Wiele mu wybaczamy, bo kochamy go w Polsce od wieków. Uwielbienie dla maja znalazło swoje odbicie w śpiewanej do dziś dziewiętnastowiecznej pieśni kościelnej "Chwalcie łąki umajone".

Na mapach widać dużo czerwieni. Czy będziemy "chwalić łąki umajone"?

Na mapach widać dużo czerwieni. Czy będziemy "chwalić łąki umajone"?

Źródło:
TVN24+

W Polsce przyszło ochłodzenie, w najbliższych dniach spodziewane są przymrozki, a miejscami nocami i o poranku chwyci mróz. Jak przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński, w tym roku zimni ogrodnicy i zimna Zośka, majowe zjawisko meteorologiczne, przyszło wcześniej niż zwykle.

Zimni ogrodnicy przyszli w tym roku wcześniej. W prognozach mróz

Zimni ogrodnicy przyszli w tym roku wcześniej. W prognozach mróz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykańskie służby poszukują dziewczynki, która w poniedziałek została porwana przez wodę w mieście Brenham w Teksasie. Region zmaga się z falą burz z obfitymi opadami deszczu, które powodują występowanie powodzi błyskawicznych. W poszukiwanie dziewczynki zaangażowanych jest wiele ekip ratowniczych.

Woda porwała dziecko

Woda porwała dziecko

Źródło:
ABC News, Fox Weather

Gwałtowne burze nawiedziły w poniedziałek po południu północno-wschodnią Hiszpanię. Na terenie prowincji Barcelona doszło do silnego gradobicia. Wtorek również ma przynieść niespokojną aurę. Władze apelują o zachowanie ostrożności.

Dywany gradu i ulewy w Hiszpanii. Zwiastują dużą zmianę pogody

Dywany gradu i ulewy w Hiszpanii. Zwiastują dużą zmianę pogody

Źródło:
ENEX, metropoliabierta.elespanol.com, elperiodico.com, AEMET