Nadciągną burze i ulewy. "Szczególnie groźnie wygląda środowy niż"

Autor:
as,
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl
Tomasz Wasilewski o pogodzie na najbliższy tydzień
Tomasz Wasilewski o pogodzie na najbliższy tydzień
TVN 24
TVN 24Tomasz Wasilewski o pogodzie na najbliższy tydzień

Jaka pogoda czeka nas w pierwszych dniach czerwca? Zrobi się wyraźnie cieplej, ale wraz ze wzrostem temperatury nadciągną gwałtowne i niebezpieczne zjawiska. Polska będzie pod wpływem układów niżowych, a to oznacza ulewy i burze z silnym wiatrem.

Polska znajduje się obecnie pod wpływem niżu przemieszczającego się znad Karpat w stronę Podlasia, Białorusi i Łotwy. W ciągu najbliższej doby nad południowo-wschodnią i wschodnią częścią kraju przewędruje deszczowo-burzowy front, przynosząc ze sobą lokalne ulewy - informuje synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

W ciągu pierwszych dni czerwca Polska pozostanie w zasięgu układów niżowych rozciągających się od Morza Śródziemnego po Skandynawię. Chłodne powietrze będzie wolno odsuwane znad kraju, a wraz z ciepłem z południa nadciągać będą deszczowe fronty z burzami. Szczególnie groźnie wygląda środowy niż wędrujący znad północnych Włoch w stronę wschodniej Polski, niosący ulewy od Śląska, przez centrum kraju, aż po Mazury.

Sprawdź też 16-dniową prognozę temperatury.

Prognoza pogody na najbliższy tydzień

W poniedziałek na północnym wschodzie i wschodzie kraju wystąpią opady deszczu rzędu 10-30 litrów na metr kwadratowy, lokalnie także burze z opadami do 40 l/mkw. Na pozostałym obszarze kraju prognozowane są przelotne opady deszczu i burze z opadami do 5-15 l/mkw. Powieje wiatr zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w burzach osiągający prędkość 80-90 kilometrów na godzinę.

Następnego dnia nie spodziewamy się gwałtownych zjawisk. Tylko w północnej pojawią się przelotne opady deszczu do 5 l/mkw. Wiatr będzie południowo-zachodni, słaby i umiarkowany

Prognoza pogody na wtorek i środętvnmeteo.pl

Burze wrócą w środę, będzie lać

Środa przyniesie intensywne opady deszczu do 20-40 l/mkw. oraz burze przemieszczające się od Śląska, przez centrum kraju, po Mazury i Podlasie. Na pozostałym obszarze kraju wystąpią przelotne opady do 5-15 l/mkw. Powieje wiatr zachodni i północno-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 50-70 km/h, a w trakcie burz do 90 km/h.

W czwartek prognozowane są przelotne opady deszczu do 5-10 l/mkw. Na południu Polski mogą wystąpić burze. Z zachodu i północnego zachodu powieje słaby i umiarkowany wiatr, okresami dość silny, w burzach silny.

W piątek deszcz popada tylko na na Śląsku i Podlasiu. Spadnie tam do 5 l/mkw. Wiatr będzie południowy, słaby i umiarkowany.

Prognoza pogody na czwartek i piątektvnmeteo.pl

Co nas czeka w następny weekend

Sobota przyniesie przelotne opady deszczu do 5 l/mkw., a na wschodzie i południu kraju burze z opadami do 20 l/mkw. Powieje wiatr południowy i zachodni, umiarkowany i dość silny, w burzach silny, osiągający prędkość do 90 km/godz.

W niedzielę na południu kraju wystąpią opady deszczu i burze z opadami do 30 l/mkw. Wiatr będzie północny i północno-wschodni, słaby i umiarkowany, w burzach silny.

Autor:as, ps

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/ventusky.com

Pozostałe wiadomości