IMGW ostrzega przed przymrozkami. Z prognozy zagrożeń wynika, że w piątek i sobotę mogą zostać wydane alarmy nawet drugiego stopnia przed burzami. "Burze lokalnie mogą przybierać formy superkomórek z opadami gradu i silnym wiatrem" - ostrzega ekspert IMGW oraz prezes Stowarzyszenia Skywarn Polska, Artur Surowiecki.
Ekspert Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz prezes Stowarzyszenia Skywarn Polska, Artur Surowiecki przekazał, że w piątek i sobotę nad Polską będzie znajdował się front atmosferyczny, który przyczyni się do zjawisk burzowych. Według eksperta "burze lokalnie mogą przybierać formy superkomórek z opadami gradu i silnym wiatrem". Zagrożenie burzowe wystąpi w sobotę, zwłaszcza w południowej części kraju oraz w piątek, w centrum.
Według niego z piątku na sobotę "wytworzy się znaczna różnica między wiatrem w dolnej części troposfery przy Ziemi, a wiatrem wijącym w środkowej części", co sprzyja powstawaniu groźnych zjawisk, takich jak superkomórka burzowa. "Być może któregoś dnia lokalnie pojawi się trąba powietrzna" - dodał i zaznaczył, że "prawdopodobieństwo takiego zjawiska jest bardzo małe, ale trzeba być na to przygotowanym, zwłaszcza w sobotę".
Surowiecki powiedział, że w trakcie burz silny wiatr i opady dużego gradu mogą stanowić zagrożenie. Miejscami wystąpią ulewne deszcze. "Takie oberwanie chmury może nastąpić z silnymi porywami wiatru. Wtedy mogą wystąpić jakieś lokalne podtopienia, zwłaszcza w południowej części kraju" - zaznaczył.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia i prognozę zagrożeń na kolejne dni.
Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia - przymrozki
Alarmy pierwszego stopnia przed przymrozkami obowiązują w województwach:
- warmińsko-mazurskim, w powiatach położonych na krańcach wschodnich;
- podlaskim, poza powiatami zachodnimi;
- lubelskim, z wyłączeniem zachodnich powiatów;
- podkarpackim, w powiatach południowych i wschodnich;
- małopolskim, w powiatach południowych;
- śląskim, w powiatach: żywiecki, bielskim, cieszyńskim.
Prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około 2 st. C, przy gruncie do -2 st. C. Ostrzeżenia ważne będą w godzinach 1-7 w piątek.
Prognoza zagrożeń IMGW na piątek
Piątek może przynieść gwałtowną aurę. Tego dnia IMGW może wydać ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim (w powiatach północno-zachodnich), łódzkim (w powiatach północnych i północno-zachodnim).
Ostrzeżenia pierwszego stopnia mogą pojawić się w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim (w powiatach centralnych), mazowieckim (z powiatach północnych i centralnych), podlaskim (w powiatach zachodnich).
Prognoza zagrożeń IMGW na sobotę
Burze mogą pojawić się także w sobotę. Pomarańczowych alarmów powinni spodziewać się mieszkańcy województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego.
Żółte alarmy przed burzami mogą pojawić w południowej części województwa lubelskiego.
Prognoza zagrożeń IMGW na niedzielę
W niedzielę alarmy pierwszego stopnia przed burzami mogą zostać ogłoszone w województwie podkarpackim.
Poza tym IMGW planuje wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami w województwach: mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.
Prognoza zagrożeń IMGW na poniedziałek
W poniedziałek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami mogą zostać ogłoszone w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia
Według definicji IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest prognoza zagrożeń
Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Źródło: IMGW, PAP
Źródło zdjęcia głównego: muratart/Shutterstock