IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych. Nadchodzące dni przyniosą nam powrót burz. Niebezpieczne wyładowania mogą pojawić się nad częścią Polski już w poniedziałek.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowali prognozę zagrożeń meteorologicznych na najbliższe dni.
Prognoza zagrożeń na poniedziałek
Niebezpieczne zjawiska w postaci burz mogą wrócić już w poniedziałek. IMGW planuje wydanie alarmów pierwszego stopnia w województwach: dolnośląskim, wielkopolskim, lubelskim (w powiatach południowych).
Prognoza zagrożeń na wtorek
We wtorek żółte ostrzeżenia przed burzami mogą pojawić się w województwach: małopolskim (poza północnymi krańcami) oraz podkarpackim (poza powiatami położonymi na północnym zachodzie).
Prognoza zagrożeń na środę
W środę grzmieć może w zachodniej i południowo-wschodniej Polsce. Alarmy pierwszego stopnia mogą zostać wydane w województwach: lubuskim, wielkopolskim (w powiatach zachodnich), dolnośląskim (na zachodzie regionu), małopolskim, podkarpackim.
Prognoza zagrożeń na czwartek
Groźnie może być również w czwartek. Wtedy żółte alarmy przed burzami mogą obowiązywać w województwach: podkarpackim, świętokrzyskim, małopolskim.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia
Według definicji IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest prognoza zagrożeń
Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock