Intensywne opady śniegu, lód na drogach, silny wiatr. Żółte alerty IMGW

Aktualizacja:
Autor:
kw,ps
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem i oblodzeniem na drogach i chodnikach w północnej Polsce. Dla dwóch powiatów województwa dolnośląskiego wydano alerty związane z prognozowanymi intensywnymi opadami śniegu.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydali ostrzeżenia meteorologiczne.

Alerty IMGW - oblodzenie

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem obowiązują w województwach:

- warmińsko-mazurskiego, dla powiatów: bartoszyckiego, kętrzyńskiego, węgorzewskiego, gołdapskiego, oleckiego, giżyckiego, mrągowskiego, szczycieńskiego, piskiego, ełckiego;

- podlaskiego, dla powiatów: suwalskiego, Suwałki, sejneńskiego, augustowskiego, sokólskiego, monieckiego, grajewskiego, kolneńskiego, łomżyńskiego, Łomża, białostockiego, Białystok, bielskiego, hajnowskiego.

Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna spadnie do około -2 stopni Celsjusza, a temperatura minimalna przy gruncie wyniesie około -3 st. C.

Ostrzeżenia stracą ważność o godzinie 7 w sobotę.

Alerty IMGW - silny wiatr

W części kraju będzie silnie wiać. Ostrzeżenia pierwszego stopnia zostały wydane dla województw:

- zachodniopomorskiego, dla powiatów: Świnoujście, kamieńskiego, gryfickiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, Koszalin, sławieńskiego;

- pomorskiego, dla powiatów: słupskiego, Słupsk, lęborskiego, wejherowskiego, puckiego.

Przewidywany jest tam silny wiatr o średniej prędkości od 35 do 50 kilometrów na godzinę, w porywach do 75 km/h, z kierunku północnego.

Na Pomorzu Zachodnim ostrzeżenia będą ważne od godz. 7 w sobotę do północy z soboty na niedzielę, natomiast na Pomorzu będą obowiązywać od godz. 10 w sobotę również do północy.

Alerty IMGW - intensywne opady śniegu

Synoptycy ostrzegają również przed opadami śniegu, które będą mieć intensywne natężenie. Alerty pierwszego stopnia wydano dla powiatów karkonoskiego oraz dla Jeleniej Góry w woj. dolnośląskim.

Przewidywane są tam opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej od 15 do 20 centymetrów. Ostrzeżenia będą obowiązywać od godz. 22 w piątek do godz. 22 w sobotę.

01 imgwIMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zagrożenia zimoweRządowe Centrum Bezpieczeństwa

Autor:kw,ps

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości