Wiało na Warmii i Mazurach. Wichury uszkodziły 20 kościołów

Autor:
ps
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl
W Zachodniopomorskiem na strażaków spadały gałęzie
W Zachodniopomorskiem na strażaków spadały gałęzieTVN24
wideo 2/16
Wichury w Polsce

W czasie ostatnich wichur strażacy w całym kraju mieli pełne ręce roboty. W województwie warmińsko-mazurskim wiatr uszkodził około 20 kościołów - poinformowała straż pożarna.

Jak poinformował rzecznik warmińsko-mazurskiej straży pożarnej młodszy brygadier Rafał Melnyk, w większości przypadków strażaków wzywano do uszkodzonych dachów, głównie odpadających lub poluzowanych dachówek i naderwanych fragmentów blachy. Interwencje polegały zwykle na zabezpieczeniu, poprawieniu lub zdemontowaniu uszkodzonych elementów pokryć dachowych.

Wśród budynków, które ucierpiały, są kościoły w Słobitach, Mariance i Zielonce Pasłęckiej (powiat braniewski), Świętajnie (powiat olecki), Pieszkowie (powiat bartoszycki), Szczytnie i Wielbarku (powiat szczycieński), Boleszynie (powiat nowomiejski), Lasecznie, Kazanicach i Łęgowie (powiat iławski), Narzymiu i Rybnie (powiat działdowski), Ostródzie i Miłakowie (powiat ostródzki), Wrzesinie i Klebarku Wielkim (powiat olsztyński), Nidzicy i Ełku - przekazał Melnyk.

Ucierpiał najstarszy kościół w Szczytnie

Dla zabezpieczania uszkodzonego dachu wieży kościoła ewangelicko-augsburskiego w Szczytnie konieczne było sprowadzenie specjalistycznego, wysokiego podnośnika z Olsztyna i zamknięcie na czas strażackich działań pobliskiej drogi krajowej nr 57. Pochodząca z 1719 roku budowla to najstarszy sakralny zabytek w tym mieście.

- W sobotę zerwało część dachu z południowo-zachodniej części kopuły wieży. Te dachówki zleciały na główny korpus budynku, powodując uszkodzenia. Na szczęście nikomu nic się nie stało - powiedział proboszcz parafii ks. Adrian Lazar.

Pastor przyznał, że czeka jeszcze na wycenę szkód przez firmę ubezpieczeniową i kosztorys niezbędnych prac przy remoncie lub wymianie poszycia dachu. Jak mówił, zdążył złożyć wniosek o dotację w ostatnim dniu naboru na renowację zabytków, prowadzonego przez urząd marszałkowski w Olsztynie. Będzie też szukał wsparcia na ten cel w innych instytucjach.

"Wystarczy po kilka czy kilkanaście dachówek i w skali roku to są znaczne koszty"

W pochodzącym z końca XIX w. neogotyckim kościele św. Jana Nepomucena w Wielbarku wiatr zerwał fragment blachy z wieżyczki przy wejściu na chór. Strażacy zdemontowali uszkodzony fragment poszycia i zabezpieczyli plandeką.

Proboszcz tamtejszej parafii rzymskokatolickiej ks. kanonik Stanisław Sito powiedział, że szkody na szczęście nie są duże i uda się je naprawić z ubezpieczenia. Jak zauważył, w ostatnich latach coraz częściej zdarzają się anomalie pogodowe, które powodują choćby drobne uszkodzenia budowli.

- Wystarczy po kilka czy kilkanaście dachówek i w skali roku są to znaczne koszty. Taka już natura bycia proboszczem, że każda wichura przyprawia o stres, bo nie wiadomo, co się może wydarzyć - stwierdził duchowny.

Kościoły mogą pozostać otwarte

Rzecznik prasowy Archidiecezji Warmińskiej ks. kan. Marcin Sawicki powiedział, że szkody związane z pogodą są od razu zgłaszane do ubezpieczyciela, a procedura dotycząca napraw odbywa się w parafiach.

- Każdy kościół jest ubezpieczony. Z informacji, jakie posiadamy, nie ma takich kościołów, które wymagałyby zamknięcia na skutek ostatnich zjawisk atmosferycznych - przekazał rzecznik.

We wtorek rano po weekendowych wichurach bez dostaw energii elektrycznej w całym kraju pozostawało 32,2 tysiąca odbiorców - przekazał zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak.

Autor:ps

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości