Trzeci stopień zagrożenia lawinowego został ogłoszony w Tatrach. W wyższych partiach gór panują trudne warunki turystyczne, a pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana. Ratownicy ostrzegają, że poruszanie się w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia i odpowiedniego sprzętu.
Jak informują tatrzańscy ratownicy, sytuacja lawinowa uległa znacznemu pogorszeniu w szczególności powyżej 1800 metrów nad poziomem morza, gdzie utworzyły się świeże depozyty śniegu na starej, zmrożonej warstwie. W wyższych partiach gór ogłoszono trzeci stopień zagrożenia lawinowego.
>>> Czytaj dalej: Uwaga! Alert RCB dla całej Polski
Ratownicy apelują o ostrożność
W wyższych partiach Tatr panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki - poinformowały w poniedziałek służby Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wszystkie szlaki pokryte są cienką warstwą świeżego śniegu, pod którą zalega lód bądź starsze, twardsze warstwy. Pokrywa jest bardzo mocno zróżnicowana - w godzinach porannych śnieg jest twardy i zmrożony, a w godzinach popołudniowych robi się mokry i grząski. Dodatkowym utrudnieniem może być wzmagający się wiatr w partiach graniowych, który znacznie utrudnia poruszanie się.
Na Kasprowym Wierchu leży obecnie 155 centymetrów śniegu, wieje tam silny wiatr osiągający w porywach prędkość do 75 kilometrów na godzinę. Temperatura na szczycie spadła do -6 stopni Celsjusza.
Ratownicy przypomnieli, że wędrówki w takich warunkach wymagają bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, korzystania z odpowiedniego sprzętu oraz bardzo dobrej oceny lokalnego zagrożenia lawinowego w terenie. Nieco łatwiej jest w dolinach reglowych i na drogach dojściowych do schronisk - są one przetarte, ale mocno oblodzone. Wybierając się w te partie gór, warto zabrać ze sobą raczki i kijki.
Słabo związany śnieg
Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.
Źródło: PAP, TPN
Źródło zdjęcia głównego: kamery.topr.pl