Smog w Polsce. Miejscami normy są znacznie przekroczone

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, iqair.com, TVN24, PAP
Jak Kraków radzi sobie ze smogiem (materiał z 28.11.2022)
Jak Kraków radzi sobie ze smogiem (materiał z 28.11.2022)TVN24
wideo 2/20
Smog w PolsceTVN24

Jakie jest dziś powietrze w Polsce? Czy zagraża nam smog? We wtorek rano w kilku miastach Polski jakość powietrza jest zła, a miejscami niezdrowa lub średnia. Dopuszczalne normy stężenia zanieczyszczeń zostały przekroczone.

We wtorek przed godziną 6.30 stacje pomiarowe wskazały złą jakość powietrza pod względem pyłu PM10 w Nowym Targu - 151 mikrogramów na metr sześcienny (251,7 procent normy dobowej). W wielu innych miastach położonych na południu kraju zarejestrowano niezdrową i średnią jakość powietrza.

Pod względem pyłu PM2,5 sytuacja była najgorsza w Raciborzu. Tamtejsza stacja pomiarowa odnotowała stężenie szkodliwego pyłu na poziomie 103 µg/m3, czyli 286,1 proc. normy dobowej. Taką jakość powietrza określa się jako złą.

Czy obecna pogoda sprzyja smogowi?

Jak wyjaśnił nam synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, pogoda wyżowa, która utrzymuje się od pewnego czasu, może sprzyjać nasileniu się zjawisk smogowych. Wyżowe ruchy osiadające niejako "przytrzymują" część zanieczyszczeń przy ziemi, a więc brak ruchów pionowych ogranicza mieszanie się mas powietrza.

- Można powiedzieć, że pewne elementy meteorologiczne sprzyjają smogowi, a pewne nie - dodał.  Warto pamiętać, że sytuacja smogowa może się zmieniać nawet z godziny na godzinę.

Kiedy powietrze ma niezdrową jakość?

O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają: - w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3); - w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3; - w przypadku benzenu - 10 µg/m3.

SERWIS SMOGOWY TVNMETEO.PL. SPRAWDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA W SWOIM MIEŚCIE

Smog w Polsce - mapa:

Wrocław wysoko w smogowym rankingu

W poniedziałek niepokojące sygnały dla Wrocławia przyniósł prowadzony przez szwajcarski serwis iqair.com ranking dużych miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu na świecie. Rano stolica Górnego Śląska plasowała się na miejscu szóstym, wczesnym popołudniem "awansowała" na trzecie. Indeks jakości powietrza (US AQI) wyniósł tam wówczas 176 punktów. Przed Wrocławiem znalazły się jedynie Lahaur w Pakistanie i Delhi w Indiach. 

Ranking miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w poniedziałek 28.11 około południawww.iqair.com

AQI (Air Quality Index) to indeks Amerykańskiej Agencji EPA (United States Environmental Protection Agency) służący do raportowania dziennego stanu jakości powietrza. Wartości indeksu 0-50 oznaczają dobrą jakość powietrza, 51-100 średnią, 101-150 niezdrową dla osób wrażliwych, 151-200 niezdrową, 201-300 bardzo niezdrową, a powyżej 300 zagrażającą życiu. 

Z mapy umieszczonej na iqair.com wynika też, że niezdrowe powietrze zarejestrowano w Raciborzu (160 punktów), Lwówku Śląskim (170 punktów), wschodniej części Łodzi (154 punkty) i w miejscowości Wygryny (164 punkty).

Jakość powietrza w Polsce i ranking najbardziej zanieczyszczonych miast w poniedziałek 28.11www.iqair.com

Prawie 240 tysięcy osób zmarło przedwcześnie. Za sprawą "największego zagrożenia środowiskowego w Europie"

Aktualne zanieczyszczenia powietrza można też śledzić na windy.com, który to serwis korzysta między innymi z danych programu Copernicus - unijnego programu obserwacji Ziemi.

Walka o czyste powietrze

Jak ze smogiem walczą polskie miejscowości? Kraków zabrania wjazdu starych samochodów. Warszawa odlicza dni do zakazu używania kopciuchów. Olsztyn sprawdza piece. Prezentowaliśmy te wysiłki - i ich efekty - w magazynie "Polska i Świat":

Nierówna walka o czyste powietrze w Polsce
Nierówna walka o czyste powietrze w PolsceTVN24

"Historią sukcesu" można określić działania prowadzone w Krakowie. Gdy niedawno Polski Alarm Smogowy opublikował raport podsumowujący 2021 rok pod kątem miast z najgorszą jakością powietrza, stolica Małopolski po raz pierwszy nie znalazła się tej liście. O tym, jak do tego doszło, opowiadał w poniedziałek reporter TVN24 Marcin Kwaśny:

Jak Kraków radzi sobie ze smogiem (materiał z 28.11.2022)
Smog w PolsceTVN24
Miasta z największą liczbą dni smogowych w 2021 rokuPAS, GIOŚ

Śląscy społecznicy alarmują

- Mimo programów mających sprzyjać poprawie powietrza w województwie śląskim nadal jego jakość jest bardzo zła - mówili w poniedziałek w Sosnowcu społecznicy z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

18 listopada Zagłębiowski Alarm Smogowy ustawił na głównym placu miasta tzw. mobilne płuca, czyli instalację, której celem jest obrazowanie problemu smogu, zwiększanie świadomości o zanieczyszczeniach powietrza oraz zachęta do wymiany starych kotłów i pieców. Instalacja składa się m.in. z białego filtra w kształcie ludzkich płuc, na który wentylatory nadmuchują miejskie powietrze.

Po dziesięciu dniach, w poniedziałek, filtry były już brudnoszare. - Płuca stanęły tu po raz drugi. Dwa lata temu mieliśmy tu pierwszą taką akcję pomiarową. Wtedy te płuca stały w styczniu, czyli w środku sezonu grzewczego. Teraz ustawiliśmy je w listopadzie, efekt jest zbliżony – powiedział PAP Krzysztof Olszak z Zagłębiowskiego Alarmu. - Jakość powietrza nie poprawia się. Nadal działania w tym kierunku są niewystarczające. I to wyzwanie przed nami wszystkimi, jako społeczeństwem, bo to my palimy w piecach, my spalamy węgiel, spalamy śmieci – wyliczał Olszak.

- Stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pokazują nam bardziej tło miejskie niż lokalną jakość powietrza. Stąd też nasze akcje, Polskiego Alarmu Smogowego, w ramach których dokonujemy pomiarów w różnych lokalizacjach Sosnowca, które pokazują, że ta jakość jest tragiczna – podkreślił.

Drony monitorują jakość powietrza w Poznaniu

W Poznaniu trwają kontrole jakości powietrza przy wykorzystaniu drona. Podpięte pod niego specjalistyczne urządzenie wykrywa miejsca, gdzie w piecach spalane są niedozwolone paliwa, a tym samym zatruwane jest środowisko. Kontrole prowadzone są we współpracy ze strażą miejską. Jak przypomniał poznański magistrat, kontrole odbywają się jesienią i zimą, głównie późnym popołudniem i wieczorem, kiedy mieszkańcy intensywnie ogrzewają swoje domy. Do kontroli wykorzystywane są dwa drony. Pierwszy to "zwiadowca", który wyposażony jest w transmisję obrazu. Lokalizuje on źródła dymu oraz przekazuje te informacje do operatora drugiego drona, pomiarowego - ten zasysa próbki dymu do mobilnego laboratorium Nosacz II.

"Jeżeli operator drona uzyska informację o zwiększonym stężeniu danego związku chemicznego, przekazuje ją do towarzyszącego patrolu straży miejskiej, który następnie decyduje o wejściu na teren posesji i kontroli paleniska. W tym czasie zespół pomiarowy typuje kolejne kominy, bądź przygotowuje sprzęt do przemieszczenia się w inny rejon badań" - podał magistrat.

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowieMaria Samczuk, Adam Ziemienowicz/PAP

W momencie wytypowania posesji strażnicy udają się pod wskazany adres. Przeprowadzana kontrola obejmuje weryfikację wszystkich palenisk w obrębie nieruchomości oraz wszystkich miejsc magazynowania paliw. Kontrolowane są miejsca gromadzenia odpadów w kontekście możliwego wykorzystania ich do palenia. W przypadku wykorzystywania węgla do ogrzewania pomieszczeń kontrola rozpoczyna się od okazania certyfikatu, na podstawie którego określa się parametry paliwa. Przy wykorzystaniu biomasy do ogrzewania sprawdza się jej wilgotność - nie może przekroczyć 20 procent. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości nakładany jest mandat. Jeśli jednak występują wątpliwości co do jakości paliwa i nie można jednoznacznie stwierdzić, jaki materiał trafił do paleniska, pobierana jest próbka popiołu do badania laboratoryjnego.

Władze miasta przypominają, że za palenie w piecach niedozwolonym paliwem grozi mandat w wysokości 500 złotych. W przypadku skierowania sprawy do Sądu Rejonowego grzywna może wzrosnąć do 5000 zł. Kontrole dronem zaplanowane są do 10 grudnia.

Smog "patriotycznie trzyma się granic"? O co chodzi z tą mapą

Co to jest PM10

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.

Co to jest PM2,5

PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.

Co to jest benzen

Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.

Autorka/Autor:anw//rzw

Źródło: tvnmeteo.pl, iqair.com, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W poniedziałek 21.07 grzmi w części kraju. Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszą intensywne opady deszczu, miejscami może spaść grad. Sprawdź, gdzie mieć się na baczności.

Gdzie jest burza? Mocno pada i wieje, może spaść grad

Gdzie jest burza? Mocno pada i wieje, może spaść grad

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niż Isaac ze strefą chłodnego frontu przyniesie do Polski liczne burze, które będą nawiedzać kraj w kolejnych dniach. Za frontem do Polski napłynie chłodniejsze powietrze polarne znad Atlantyku, przez co temperatura spadnie o kilka stopni.

Pogoda na 5 dni. Za frontem napłynie do nas chłodniejsze powietrze

Pogoda na 5 dni. Za frontem napłynie do nas chłodniejsze powietrze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Włosi mierzą się z trudną pogodą, która wyraźnie dzieli kraj. Południe i centrum doświadczają potwornych upałów, a na na północy szaleją burze, które przynoszą ze sobą ulewy, grożące podtopieniami i osuwiskami. Taka sytuacja potrwa już kilka dni.

Włoski but podzielony. Jedni będą "umierać z gorąca", inni zmierzą się z burzami

Włoski but podzielony. Jedni będą "umierać z gorąca", inni zmierzą się z burzami

Źródło:
Reuters, RaiNews

W słoneczne dni warto unikać kontaktu z niektórymi roślinami. Wśród nich jest między innymi seler, popularny składnik dań.

Ekspert: wystrzegaj się tych roślin, jeśli planujesz przebywać na słońcu

Ekspert: wystrzegaj się tych roślin, jeśli planujesz przebywać na słońcu

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed upałami i burzami, którym w niektórych miejscach będą towarzyszyć intensywne opady deszczu. Eksperci wydali alarmy pierwszego i drugiego stopnia.

 Burze, a po nich jednostajne ulewy. Ostrzeżenia IMGW

Burze, a po nich jednostajne ulewy. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w poniedziałek w związku z prognozowanymi gwałtownymi burzami wysłało SMS-owe ostrzeżenia. Otrzymali je odbiorcy sieci komórkowych, przebywający na terenie kilku województw.

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Źródło:
RCB

W niedzielę Francję nawiedziły burze, którym towarzyszył bardzo silny wiatr. Zrywał on dachy i powalał drzewa. W wyniku gwałtownej pogody jedna osoba została ranna. Część kraju pozostaje objęta pomarańczowymi alarmami.

Wiatr porwał ławkę, ta wylądowała w basenie

Wiatr porwał ławkę, ta wylądowała w basenie

Źródło:
Enex, The Connexion

Pod koniec miesiąca czeka nas aura zimniejsza niż zwykle o tej porze roku. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą kolejne dni? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze i powodzie zbierają śmiertelne żniwo w Korei Południowej. W wyniku skutków żywiołu zginęło już 18 osób, trwają poszukiwania zaginionych. Woda uszkodziła tysiące dróg i budynków.

"Ziemia zapadła się pode mną, woda sięgała do szyi"

"Ziemia zapadła się pode mną, woda sięgała do szyi"

Źródło:
BBC, Reuters

Sławosz Uznański-Wiśniewski obecnie przechodzi proces rehabilitacji w niemieckiej Kolonii. W mediach społecznościowych poinformował, że już za kilka dni wróci do kraju. Pobyt w Polsce nie będzie jednak zbyt długi.

Wiadomo, kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski wróci do Polski

Wiadomo, kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski wróci do Polski

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kosmiczne drożdże, które przyleciały razem ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim z powrotem na Ziemię, od dzisiaj będą badane przez grupę polskich naukowców. Wyniki badań mogą zrewolucjonizować wiele obszarów wiedzy.

Wysłali w kosmos drożdże z genem z niesporczaka. Teraz otworzyli przesyłkę

Wysłali w kosmos drożdże z genem z niesporczaka. Teraz otworzyli przesyłkę

Źródło:
tvnmeteo.pl

W poniedziałek w wielu regionach będzie upalnie, a w części kraju spodziewane są burze z ulewnym deszczem. Czego dokładnie możemy się spodziewać w pogodzie i gdzie zjawiska okażą się najgroźniejsze? Prezenter pogody tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski opowiadał o tym na antenie TVN24.

Burze, a z nimi ulewy. Tutaj dziś trzeba szczególnie uważać

Burze, a z nimi ulewy. Tutaj dziś trzeba szczególnie uważać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na zachodzie Hiszpanii służby zmagają się z dużym pożarem lasu. Ewakuowano kilkaset osób. Lokalne władze twierdzą, że przyczyną może być celowe podpalenia. Trwa poszukiwanie sprawcy.

Walczą z potężnym pożarem. Ewakuacja kilkuset osób

Walczą z potężnym pożarem. Ewakuacja kilkuset osób

Źródło:
PAP, El Mundo

Pogoda na dziś. W poniedziałek 21.07 termometry pokażą miejscami nawet 32 stopnie. W części kraju prognozowane są intensywne opady deszczu i burze z gradem.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 21.07. Burze z gradem i do 32 stopni

Pogoda na dziś - poniedziałek, 21.07. Burze z gradem i do 32 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tajfun Wipha uderzył w niedzielę w Hongkong. Żywioł doprowadził do paraliżu komunikacyjnego - odwołano loty, zawieszono kursowanie pociągów i promów. Następnie dotarł do chińskiej prowincji Guangdong i stał się burzą tropikalną.

Kilkaset powalonych drzew, zalane ulice. Tajfun Wipha uderzył

Kilkaset powalonych drzew, zalane ulice. Tajfun Wipha uderzył

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, South China Morning Post, CNN

Powódź, która była następstwem intensywnych opadów deszczu, nawiedziła w sobotę Silver Spring w stanie Maryland. Służby uratowały dziesiątki osób uwięzionych w zalanych samochodach.

Ulice zmieniły się w rwące potoki

Ulice zmieniły się w rwące potoki

Źródło:
FOX Weather, The New York Times, Patch.com

Coraz gorętsze i suchsze lata w Polsce sprawiają, że ryzyko pożarów rośnie z roku na rok. Zdaniem dr Kamila Leziaka z Uniwersytetu Warszawskiego jeśli zmiany klimatu nie zostaną powstrzymane, za kilka dekad Polska może doświadczać fal upałów i katastrofalnych pożarów na skalę znaną dziś z Kalifornii czy Australii.

Za kilka dekad polskie pożary mogą przypominać kalifornijskie

Za kilka dekad polskie pożary mogą przypominać kalifornijskie

Źródło:
PAP

Do serii trzęsień ziemi doszło w pobliżu rosyjskiej Kamczatki. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 7,4 i 6,6. W regionie od Kamczatki po Hawaje obowiązywało ostrzeżenie przed tsunami.

Ziemia zatrzęsła się w Rosji, w Stanach wydano alarm przed tsunami

Ziemia zatrzęsła się w Rosji, w Stanach wydano alarm przed tsunami

Źródło:
PAP, USGS

W prywatnym rumuńskim zoo Arca lui Noe urodził się legrys, czyli hybryda lwa i tygrysa. Zwierzę stało się miejscową atrakcją turystyczną. Jego narodziny budzą kontrowersję wśród organizacji zajmujących się prawami zwierząt.

W rumuńskim zoo przyszedł na świat legrys

W rumuńskim zoo przyszedł na świat legrys

Źródło:
Reuters

Ekstremalne upały nawiedziły północno-zachodnie Chiny. W Turfanie temperatura powierzchni ziemi wzrosła aż do 63 stopni Celsjusza. Skwar dotyka nie tylko tego regionu - w całym kraju fala gorąca utrudnia codzienne życie i zagraża funkcjonowaniu kluczowych sektorów gospodarki.

63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki

63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki

Źródło:
Reuters, The Independent

Radżastan w Indiach nawiedziły gwałtowne ulewy, które doprowadziły do podtopień. W sobotę szczególnie trudna sytuacja panowała w mieście Adźmer, gdzie woda zamieniła ulice w rwące strumienie, a pobliskie jezioro się przelało. W okolicach miasta doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęły trzy kobiety.

Ulice jak rwące strumienie. Utonęły trzy młode kobiety

Ulice jak rwące strumienie. Utonęły trzy młode kobiety

Źródło:
Reuters, Times of India, economictimes.indiatimes.com

W sobotę w wietnamskiej zatoce Ha Long wiał porywisty wiatr, który wywrócił łódź turystyczną. W wyniku tego zdarzenia zginęło 37 osób - podały państwowe media. Trwają poszukiwania zaginionych.

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Wzrósł bilans ofiar

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Wzrósł bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, BBC

Sobota przyniosła części kraju burze. Na Podlasiu pojawił się lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej na Podlasiu

Zalążek trąby powietrznej na Podlasiu

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Po 24 godzinach walki strażacy opanowali pożar lasu na południu Francji w okolicy Marsylii. W piątek wieczorem władze poinformowały, że ogień już się nie rozprzestrzenia.

Pogoda pomogła opanować duży pożar lasu

Pogoda pomogła opanować duży pożar lasu

Źródło:
PAP, Reuters

Psy coraz częściej mają do czynienia z telewizją i nie pozostają wobec niej obojętne, co więcej - w zależności od charakteru reagują na nią inaczej. Naukowcy z USA zbadali zwyczaje psów oglądających telewizję i opublikowali swoje obserwacje w czasopiśmie "Scientific Reports".

Zbadano to, jak psy oglądają telewizję

Zbadano to, jak psy oglądają telewizję

Źródło:
phys.org

W drugiej połowie lipca zanosi się w Polsce na więcej pochmurnych i deszczowych dni niż upalnych i słonecznych. Klin gorąca wsuwający się w najbliższych dniach w nasz rejon Europy przyniesie wzrosty temperatury powyżej 30 stopni, ale daleko im będzie do szalonych 38-40 stopni wyliczanych jeszcze przez modele pogodowe tydzień temu.

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Źródło:
TVN24+

"Dobrze, że już koniec tej żenady i mistyfikacji nakręconej gdzieś w studiu" - wbrew pozorom nie jest to recenzja kiepskiego filmu klasy B, a jeden z wielu komentarzy dotyczących misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W sieci nie brakuje zwolenników teorii spiskowych zakładających, że lot Polaka w kosmos był jednym wielkim oszustwem. Filmy ukazujące rzekome oszustwo cieszą się dużą popularnością w serwisach społecznościowych.

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Źródło:
TVN24+

Zanieczyszczenie powietrza związane z gotowaniem zagraża około miliardowi mieszkańców Afryki. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, przygotowywanie posiłków na otwartym ogniu lub w prymitywnych piecach rokrocznie może przyczyniać się do ponad 800 tysięcy przedwczesnych zgonów.

Gotowanie, które truje miliard ludzi. "Jedna z największych niesprawiedliwości"

Gotowanie, które truje miliard ludzi. "Jedna z największych niesprawiedliwości"

Źródło:
AFP, phys.org

Największy marsjański meteoryt znaleziony na Ziemi trafił na aukcję i znalazł nowego właściciela za ponad 5 milionów dolarów. Tak wysoka cena wynika z kilku czynników.

Ponad pięć milionów dolarów za kawałek Marsa na Ziemi

Ponad pięć milionów dolarów za kawałek Marsa na Ziemi

Źródło:
PAP