Zanieczyszczenie drobnymi cząsteczkami spowodowało w 2020 roku w Unii Europejskiej 238 tysięcy przedwczesnych zgonów – wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA). Unijna agencja podkreśla, że zanieczyszczenie powietrza pozostaje największym środowiskowym zagrożeniem dla zdrowia Europejczyków.
Pomimo stopniowej poprawy jakości powietrza, zanieczyszczenie drobnymi cząsteczkami, czyli pyłem zawieszonym, spowodowało w 2020 roku w Unii Europejskiej 238 tysięcy przedwczesnych zgonów - wynika z najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA).
To nieco więcej niż w 2019 roku, kiedy zanieczyszczenie powietrza przyczyniło się do przedwczesnej śmierci w Unii Europejskiej około 231 tysięcy osób. Zanieczyszczenie powietrza powoduje również zwiększoną zachorowalność na inne schorzenia układu oddechowego, co pociąga za sobą znaczne koszty opieki zdrowotnej.
Wzrost ten, przy zasadniczo spadkowej tendencji ostatnich lat, tłumaczy się w szczególności faktem, że COVID-19 najbardziej dotknął osoby z chorobami współistniejącymi związanymi z zanieczyszczeniem powietrza, takimi jak nowotwory, choroby płuc lub cukrzyca typu 2.
Zanieczyszczenie powietrza głównym środowiskowym zagrożeniem
Unijna agencja, która ma swoją siedzibę w stolicy Danii, Kopenhadze, podkreśla, że zanieczyszczenie powietrza pozostaje największym środowiskowym zagrożeniem dla zdrowia Europejczyków, zwłaszcza tych, którzy żyją w miastach. W 2020 roku w Unii Europejskiej 96 procent ludności miejskiej było narażone na ekspozycję na stężenia pyłów zawieszonych powyżej poziomu bezpieczeństwa określonego przez Światową Organizację Zdrowia.
EEA zwraca jednak uwagę na fakt, że w latach 2005-2020 liczba przedwczesnych zgonów z powodu zanieczyszczenia powietrza spadła o 45 proc. W 2005 roku było ich w krajach UE 431 tysięcy, a na początku lat 90. - aż blisko milion.
Z raportu EEA wynika, że Unia Europejska znajduje się na dobrej drodze do osiągnięcia celu, jakim jest zmniejszenie liczby przedwczesnych zgonów z powodu zanieczyszczenia powietrza o 55 proc. w 2030 roku w porównaniu z 2005 r.
Smog w Polsce. Mapa
Źródło: PAP, EEA
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock