Trudne warunki turystyczne w Tatrach. Trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Autor:
as/dd
Źródło:
PAP, TPN
W Zakopanem obficie pada śnieg
W Zakopanem obficie pada śniegTVN24
wideo 2/4
TVN24W Zakopanem obficie pada śnieg

W Tatrach panują skrajnie trudne warunki turystyczne. W środę rano w górach obowiązywał trzeci stopień zagrożenia lawinowego, a szlaki były nieprzetarte. Ratownicy apelują o zachowanie ostrożności. Niebezpiecznie na drogach jest również na Podhalu, w tym w Zakopanem.

Intensywne opady śniegu w Tatrach znacząco pogorszyły warunki turystyczne, a w górach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Jak ostrzega w środę ostrzega w środę Tatrzański Park Narodowy (TPN), odradzane są wszelkie wyjścia powyżej górnej granicy lasu.

Gruba warstwa śniegu

W środę na Kasprowym Wierchu leży już 125 centymetrów śniegu, na Hali Gąsienicowej 85 cm, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - 120 cm. Jak czytamy w komunikacie TPN, szlaki pokryte są grubą warstwą świeżego śniegu, pod którą zalega starszy, twardy śnieg.

"Szlaki są nieprzetarte i pozawiewane przez wiatr, który miejscami utworzył głębokie zaspy, a na graniach nawisy śnieżne" - ostrzega TPN. "Niski pułap chmur zacznie ograniczać widzialność, co może prowadzić do pobłądzeń. Dodatkowo wieje tam silny, porywisty wiatr, który utrudnia bądź uniemożliwia poruszanie się i powoduje zawieje i zamiecie śnieżne - odradzamy wyjść powyżej górnej granicy lasu".

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk również pojawiła się warstwa świeżego śniegu. Miejscami jest ślisko. Wybierając się na wycieczki tatrzańskimi dolinami, warto zabrać ze sobą raczki antypoślizgowe oraz kijki. Dojście do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów odbywa się natomiast wariantem zimowym, czyli obejściem za Kopą, które jest wyznakowane tyczkami

Morskie Oko - widok na Rysykamery.topr.pl
Dolina Pięciu Stawów Polskich - Przedni Stawkamery.topr.pl

Śnieg pada w Zakopanem

Trudne warunki atmosferyczne panują również na Podhalu. W Zakopanem leży 56 cm śniegu. W nocy z wtorku na środę na ulicach miasta cały czas pracowały pługopiaskarki. Rano mieszkańcy chwycili za łopaty i uruchomili sprzęty do odśnieżania swoich posesji. Śniegu jest tak dużo, że na poboczach tworzą się wielkie pryzmy utrudniające ruch pieszych.

Ruch samochodowy na podhalańskich drogach jest bardzo utrudniony. Jezdnie są białe lub zalega na nich błoto pośniegowe. Na wielu bocznych drogach samochody nie mogą się mijać z powodu zgarnianego na pobocza śniegu.

Według prognoz intensywne opady śniegu pod Tatrami potrwają przynajmniej przez najbliższe trzy dni. Na piątkowe popołudnie zapowiadane są wyjątkowo silne opady.

Hala Gąsienicowa - widok na Granatykamery.topr.pl

Autor:as/dd

Źródło: PAP, TPN

Źródło zdjęcia głównego: kamery.topr.pl

Pozostałe wiadomości