Atlantyckie niże wciąż w natarciu. Czy zima powróci?

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na wtorek
Prognoza pogody na wtorektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Luty w pełni, chociaż miejscami przypomina on raczej początek wiosny niż środek zimy. Co stoi u podstaw tego zjawiska i czy jeszcze mamy szansę na powrót mroźnej aury? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zajrzała w modele meteorologiczne, by odpowiedzieć na te pytania.

Ostatnio przez wichury mało głów nam nie pourywało. Moja "galicyjska" prababcia powiedziałaby na taką pogodę w lutym "Na sermater!". Oznacza to, według słowników różnych mądrych ludzi, przekleństwo, odpowiednik: cholera, do diabła ('słowo wyrażające ostateczne pogodzenie się z czymś, co uważa się za niekorzystne, niezbyt dobre rozwiązanie; niech już tak będzie'). Przejrzałam więc co w oceanie piszczy i jak długo te wichury mają trwać. Końca nie widać...

Niże wciąż w natarciu

Niże atlantyckie wciąż są w natarciu. Luty w pełni, a gdzie podział się mroźny wyż znad Rosji? To przecież jego czas na pogodowej scenie. Ciepło przenoszone znad Atlantyku przez cyrkulację strefową, czyli zachodnią, wnika mocno w głąb Europy. Temperatura utrzymuje się powyżej zera nie tylko w środkowej części kontynentu. Na wschodzie Ukrainy wyjątkowo wcześnie zaczęła się Rasputica, czyli niebezpieczna dla wojska odwilż i głębokie błoto. Tam mróz odpuścił, temperatura wzrasta do 5-8 stopni Celsjusza, a w weekend osiągnąć może nawet 15 st. C. Od Atlantyku po stepy nadczarnomorskie co chwila pada deszcz przywlekany przez kolejne fronty atmosferyczne, które podążają za niżami. Teraz właśnie toczy się przez Rosję cyklon Olga, którego centrum ulokuje się w niedzielę 11 lutego aż nad Niziną Zachodniosyberyjską. Jak długo potrwa ofensywa niżów i czy atak wyżu ze wschodu jest jeszcze możliwy?

Cyklon Olga nad RosjąDWD
Niże znad Atlantyku (kolor fioletowy) sięgają w głąb Rosjiclimatereanalyzer.org

Krucjatę silnych, wielkich wirów niżowych zainicjował bardzo ciepły Atlantyk. I trudno będzie je teraz zatrzymać, nawet syberyjskiemu wyżowi. Za nami rok 2023, najcieplejszy w historii pomiarów meteorologicznych. Był o 1,48 st. C cieplejszy od okresu przedindustrialnego, a dokładnie od lat 1850–1900. W zeszłym roku również oceany okazały się najgorętsze w historii. Odchylenie średniej globalnej temperatury powierzchni morza, czyli górnego metra wody, przekroczyło 1 st. C w porównaniu z okresem przedprzemysłowym. Również zawartość ciepła w głębi oceanów, czyli temperatura na głębokości 2000 metrów osiągnęła rekordowy poziom, co jest krytycznym wskaźnikiem klimatu.

Oceany, które pokrywają ponad 70 procent powierzchni planety, magazynują również około 90 procent nadmiaru ciepła na Ziemi. Amerykańska Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery (NOAA) podała, że "ostatnie 10 lat było najcieplejszymi od lat osiemdziesiątych XIX wieku. Cały ten wzrost temperatury jest odczuwalny nie tylko na powierzchni oceanu, ale można go wykryć na głębokości tysięcy metrów". Laboratorium Ekologii Oceanu NASA w Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda wykazała tego konsekwencje. Gdy ocean się nagrzewa, a woda rozszerza, w połączeniu z topnieniem lodu na lądzie, przyczynia się do wzrostu poziomu morza. Ale to co dzieje się w oceanach, nie pozostaje tylko tam, bo mocno wpływa na cyrkulację globalną powietrza.

Miesięczne odchylenie temperatury wód powierzchniowych oceanu światowego od wielolecia 1971-2000climatereanalyzer.org/NOAA

Kuźnie pogody

Ostatnie dni z silnym strumieniem powietrza przetaczającym się nad naszymi głowami od Atlantyku po Rosję, to znak naszych czasów. Według naukowców z największych ośrodków badawczych na świecie temperatura oceanów, osiągająca imponujący rekordowy poziom, wpływa na formowanie się coraz silniejszych cyklonów tropikalnych i cyklonów szerokości umiarkowanych. Kiedy w sierpniu 2023 roku na Północnym Atlantyku woda powierzchniowa była o około 1,4 st. C cieplejsza od średniej z ostatnich trzydziestu lat, wiadomo było, że wpłynie to na cyrkulację powietrza. Tak wtedy, jak i kilka miesięcy później, w styczniu 2024 r., wody powierzchniowe oceanów osiągnęły bezprecedensową średnią temperaturę 21,1 st. C. Ten objaw globalnego ocieplenia, został nazwany przez Copernicusa, ośrodek badawczy przy Unii Europejskiej, "morskimi falami upałów o poważnych, potencjalnie niszczycielskich skutkach". Według amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery (NOAA) w ciągu ostatniego roku zostało pochłonięte przez oceany wystarczająco dużo energii, by "wygotować" ponad 2 miliardy basenów o wymiarach olimpijskich.

Wzrost średniej miesięcznej temperatury wód powierzchniowych oceanu światowego od roku 1982climatereanalyzer.org/NOAA

Pogoda w Polsce wykuwana jest zimą w dwóch wielkich kuźniach, na Północnym Atlantyku i w Azji. Zimą znad oceanu przybywa pogoda zmienna, deszczowo śnieżna i sztormowa, a z głębi Rosji - sucha i mroźna. Ale kiedy ostatnio mieliśmy prawdziwą falę rosyjskiego mrozu? O rekordach sprzed stu lat nikt z żyjących nie pamięta. Jednak zdarzało się, że w latach 80-tych ubiegłego wieku temperatura spadała poniżej -30 st. C. Kilka fal silnego mrozu odnotowaliśmy w ostatnim dwudziestoleciu, kiedy na Podlasiu i w Bieszczadach temperatura spadała do -35 stopni. Na silny mróz możemy liczyć w Tatrach w rejonie Czerwonych Wierchów (Litworowy Kocioł), gdzie "łowcy mrozu" zlokalizowali prawdziwy biegun zimna, mrozowisko z możliwymi spadkami temperatury do –40 st. C.

Ale na taki mróz trzeba obecnie urządzić wręcz wielkie łowy. Jedną z głównych przyczyn jest ciągłe przesuwanie się w głąb kontynentu europejskiego granicy między klimatem kontynentalnym i morskim. Od lat w Polsce w okresie zimowym zwiększa się liczba dni w czasie których napływają masy łagodnego powietrza znad Atlantyku, tym bardziej, że od 2016 roku jego ocieplenie wyraźnie przyspieszyło. W pierwszych dniach lutego tego roku odchylenie temperatury wód powierzchniowych północnego Atlantyku od średniej z wielolecia 1971-2000 wynosi od 1 do 4 stopni C. Co sprzyja wykluwaniu się i rozrastaniu wirów z bardzo niskim ciśnieniem w centrum. Przykładem niech będzie cyklon Margrit z ciśnieniem w centrum rzędu 940 hPa., kiedy kilka dni temu przemieszczał się nad Morzem Norweskim.

Odchylenie temperatury wód powierzchniowych Północnego Atlantyku od średniej z wielolecia 1971-2000climatereanalyzer.org

Potencjalnie historyczny luty

Temperatura wód powierzchniowych oceanów jest jedną z bezpośrednich przyczyn tego, co dzieje się wokół nas. Cyklon Olga nieskrępowanie zmierza teraz w głąb Rosji, by ulokować się w głębi Azji. Wyż syberyjski ustępuje i odsuwa się nad Ocean Arktyczny. W tym czasie do Polski zmierza od południa klin ciepła ze strumieniem powietrza pochodzącego znad północnej Afryki. Taki napływ powietrza umożliwi wielki cyklon Karlotta z centrum nad Wyspami Brytyjskimi, rozciągający się od Islandii po Maroko Algierię Tunezję i Libię. Zasysać ma ciepło z południa i wtłaczać aż po Bałtyk i Morze Północne. Temperatura w Polsce może wzrosnąć do 12-14 st. C na południu kraju. Sam napływ ciepła nie jest czymś wyjątkowym w lutym, ale na uwagę zasługuje długość ciepłego epizodu w miesiącu w końcu zimowym.

Niże nad Syberią w niedzielę 11 lutegoclimatereanalyzer.org
Prognozowany klin ciepła nad Europą Środkową w niedzielę 11 lutego, temperatura na wysokości 1,5 kmGFS/wetter3.de

Pogoda na luty

Pogoda w lutym już wielokrotnie w ostatnim dwudziestoleciu miała wszystkie cechy pogody przedwiosennej. Temperatura wzrastała powyżej normy, a opady deszczu przekraczały nawet kilkukrotnie średnie sumy miesięczne. Tegoroczny luty też pisze już historie, bo ma szanse mocno przekroczyć normy miesięczne opadów. Amerykański model NOAA wyliczył prognozowane odchylenie opadów na plus rzędu średnio 1-2 l/mkw. na dzień. To oznacza, że malownicza niebieska kałuża nad Polską, widoczna na ostatniej mapie kreślonej przez model NOAA, może nieść przekroczenie norm ze dwa razy na północy kraju. Przykładowo, dla Olsztyna czy Szczecina wynosiły one w ubiegłym półwieczu około 28 litrów deszczu na metr kwadratowy, obecnie sięgają około 35 l/mkw. Tymczasem w Olsztynie do 8 lutego spadło już 41 l/mkw.

Prognoza odchylenia sumy opadów w lutym od normy miesięcznejNOAA

Obok opadów, wyliczona przez NOAA prognozowana temperatura powietrza w Europie w lutym obrazuje skalę zmiany i ocieplenia. To, czy ono rzeczywiście będzie tak silne, to osobna historia, ale jeszcze dwadzieścia lat temu takie prognozy uchodziłyby za błąd modelu. Dziś brak równowagi energetycznej Ziemi odbija się w pogodzie dnia codziennego. Na południu i południowym wschodzie Europy odchylenie temperatury miesięcznej wynieść może nawet 3-4 st. C. To ogromna wartość w skali miesiąca. W Polsce luty w drugiej połowie wieku dwudziestego cechował się średnią temperaturą rzędu -3,5 stopni w Suwałkach, -1.2 st. C w Warszawie i 0,2 st. C we Wrocławiu. Te wartości mają być w tym roku wyższe o około 2-3 stopnie.

Prognoza odchylenia średniej temperatury w lutym od normy wieloletniej. Na południu i południowym wschodzie Europy może sięgnąć ono 4 st. C.NOAA

Przedwiosenny podmuch

Przyczyną takiej zmiany w polu temperatury powietrza jest brak równowagi energetycznej, gdyż planeta pochłania obecnie ponad 1,9 wata na metr kwadratowy więcej energii słonecznej, niż wypromieniowuje w kosmos w postaci ciepła. Ta nadwyżka energii kumuluje się w około 90 procentach w oceanach. Wraz z ich coraz mocniejszym parowaniem formują się coraz częściej wielkie niże, które niczym pompy zasysają masy powietrza z coraz bardziej oddalonych terenów. Dlatego też w najbliższych dniach imponujący niż Karlotta narzuci ton w pogodzie od Azorów po Krym. Ma dość łagodny charakter i wyjątkowo nie przyniesie wichur, a pogodę przedwiosenną. Silny wiatr w porywach powyżej 100 kilometrów na godzinę wiać ma tylko w Zatoce Biskajskiej i na Morzu Północnym, a u nas w górach.

Położenie i wielkość niżu Karlotta w piątek 9 lutegoDWD

W lutym zwykle patrzymy z niepokojem na wschód. Stamtąd rzadko przychodziło coś dobrego, szczególnie zimą. Ale atlantyckie niże z siekącym deszczem i wichurami też niosą niepokój i rodzą potrzebę znalezienia przytulnego miejsca. Jak wykazały badania biometeorologów, silny i porywisty wiatr nie tylko pogarsza komfort termiczny, ale negatywnie wpływa na stan ducha oraz poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza w zimie. Teraz jednak wkraczamy w drugą dekadę lutego przy łagodnej aurze. Meteorolodzy zachowują czujność, ale co zrobi przyroda? Czy nie zwiedzie jej długotrwały brak mrozu? Nie ma stuprocentowej pewności, że Atlantyk da radę do kwietnia trzymać w ryzach zimny rosyjski wyż.

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/ClimateReanalyzer

Pozostałe wiadomości

Jaka pogoda będzie w grudniu i w święta Bożego Narodzenia? W świetle dzisiejszych materiałów prognostycznych czeka nas ciekawa pogodowa przeplatanka. O prognozie na ostatni miesiąc tego roku pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na grudzień. Czy święta będą białe? Wstępna prognoza

Pogoda na grudzień. Czy święta będą białe? Wstępna prognoza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kolejne dni przyniosą nam kontynuację wilgotnej, pochmurnej aury. Popada deszcz, miejscami również śnieg. Pod koniec tygodnia niebezpieczeństwo stanowić mogą silne podmuchy wiatru, rozwijające prędkość do 100 kilometrów na godzinę.

Rządy w pogodzie przejmą wietrzne niże. Kiedy dosypie śniegu?

Rządy w pogodzie przejmą wietrzne niże. Kiedy dosypie śniegu?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Asteroida C0WECP5, znajdująca się na kursie kolizyjnym z Ziemią, została odkryta we wtorek, 3 grudnia rano. Co ciekawe, obiekt wszedł w atmosferę Ziemi nad Syberią tego samego dnia po godzinie 17. Ciało niebieskie nie miało szans wyrządzić żadnych szkód, ale fakt, że zostało wykryte przed kolizją, jest bardzo ważny dla badaczy.

Odkryto ją dziś rano. Asteroida na kursie kolizyjnym z Ziemią

Odkryto ją dziś rano. Asteroida na kursie kolizyjnym z Ziemią

Aktualizacja:
Źródło:
ESA, "O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz"

Tegoroczna jesień meteorologiczna była najcieplejsza w historii Japonii. Jak podali tamtejsi eksperci, średnia temperatura powietrza od września do listopada była o 1,97 stopnia wyższa niż średnio. Nie pozostało to bez wpływu na przyrodę.

Najcieplejsza jesień w historii pokrzyżowała plany turystom

Najcieplejsza jesień w historii pokrzyżowała plany turystom

Źródło:
The Japan Times

IMGW wydał prognozę zagrożeń. Wynika z niej, że w kolejnych dniach mogą pojawić się w kolejnych dniach ostrzeżenia przed oblodzeniem, opadami marznącymi i silnym wiatrem. Sprawdź, gdzie aura może dać się we znaki.

Pogodowe zagrożenia powrócą. Gdzie należy uważać

Pogodowe zagrożenia powrócą. Gdzie należy uważać

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Trzech wspinaczy zaginęło podczas zdobywania najwyższego szczytu Nowej Zelandii - Góry Cooka. Ekipy ratunkowe znalazły sprzęt, który najprawdopodobniej należał do mężczyzn - podała we wtorek nowozelandzka policja.

Chcieli zdobyć najwyższy szczyt. Trzech wspinaczy zaginęło

Chcieli zdobyć najwyższy szczyt. Trzech wspinaczy zaginęło

Źródło:
Reuters

Co najmniej 25 osób zginęło w powodziach wywołanych przez deszcze monsunowe na południu Tajlandii - poinformował we wtorek dziennik "Bangkok Post". W 10 prowincjach kraju poszkodowanych zostało ponad 660 tysięcy gospodarstw domowych. W wyniku żywiołu w sąsiedniej Malezji życie straciło co najmniej sześć osób.

Pół roku opadów w pięć dni. To jeszcze nie koniec

Pół roku opadów w pięć dni. To jeszcze nie koniec

Źródło:
Reuters, PAP

Na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii doszło do awarii instalacji wodnej. W wyniku pęknięcia rury zalana została serwerownia, która gromadzi dane pozyskane z satelit Solar Dynamics Observatory (SDO) i Interface Region Imaging Spectrograph (IRIS). Naukowcy z NASA nie będą w stanie przetwarzać wielu informacji dotyczących aktywności Słońca - pisze portal space.com.

Problem z ważnymi danymi o Słońcu. Przez pękniętą rurę

Problem z ważnymi danymi o Słońcu. Przez pękniętą rurę

Źródło:
space.com

Czy na Wenus kiedykolwiek mogły istnieć warunki do podtrzymywania życia? Najnowsze badania wskazują, że raczej było to niemożliwe - na planecie po prostu jest zbyt mało wody. Jej obecny brak w atmosferze świadczy o tym, że raczej nigdy nie było jej wystarczająco dużo, by wypełnić oceany.

Wenus była jak Ziemia? Nowe badania

Wenus była jak Ziemia? Nowe badania

Źródło:
Reuters, University of Cambridge

Pogoda na dziś. Wtorek 3.12 w prawie całej Polsce okaże się pochmurny i deszczowy. W regionach, gdzie nie będzie padać, możemy spodziewać się mgieł i zamgleń. Termometry pokażą od 3 do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek, 3.12. Niebo zasnują chmury, przydadzą się parasole

Pogoda na dziś - wtorek, 3.12. Niebo zasnują chmury, przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

Stado grindwali utknęło w płytkiej zatoce Golden Bay, położonej na północny zachód od Zatoki Tasmana w Nowej Zelandii. Ssakom morskim rzucili się na pomoc mieszkańcy i wolontariusze lokalnej organizacji pozarządowej. Nie wszystkie zwierzęta udało się uratować.

W zatoce utknęło kilkadziesiąt grindwali. Niemal połowa z nich nie przeżyła

W zatoce utknęło kilkadziesiąt grindwali. Niemal połowa z nich nie przeżyła

Źródło:
Reuters, nzherald.co.nz

Grupa naukowców rozpoczęła sekcję zwłok dziobowala łopatozębnego - najrzadszego walenia na świecie. To historyczne wydarzenie, ponieważ po raz pierwszy eksperci mają do czynienia z pełnym, znajdującym się w niemal idealnym stanie okazem.

Przeprowadzą sekcję zwłok tajemniczego gatunku

Przeprowadzą sekcję zwłok tajemniczego gatunku

Źródło:
phsy.org, ABC Australia, Departament Of Conservation Te Papa Atawhai

Jedno z głównych składowisk odpadów z powodzi w Walencji jest niebezpieczne dla wód gruntowych. Na terenie starej kopalni gliny, gdzie przewożone są zniszczone samochody, utworzył się naturalny zbiornik. Ciecze z pojazdów mogą mieszać się tam z wodami, stanowiąc zagrożenie dla mieszkańców i przyrody.

Powódź zniszczyła tysiące aut. Ich składowisko może zatruć wody gruntowe

Powódź zniszczyła tysiące aut. Ich składowisko może zatruć wody gruntowe

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Do trzech wzrósł bilans ofiar śmiertelnych burzy Bora w Grecji. Na wyspach Rodos i Limnos wprowadzono stan nadzwyczajny po powodziach i osuwiskach, do jakich doszło w weekend. Trwa liczenie strat i sprzątanie skutków żywiołu.

"Modliliśmy się, żeby przestało padać". Kolejna ofiara śmiertelna

"Modliliśmy się, żeby przestało padać". Kolejna ofiara śmiertelna

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, eKathimerini, greekreporter.com

Do Polski wkrótce zacznie płynąć arktyczne powietrze, nadchodzące ochłodzenie poprzedzi jednak dość ciepły początek miesiąca. Co czeka nas w pierwszej połowie grudnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: zrobi się dużo zimniej

Pogoda na 16 dni: zrobi się dużo zimniej

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzy osoby nie żyją, a ponad 30 trafiło do szpitala po zjedzeniu potrawy z mięsa żółwia morskiego na Filipinach - poinformowała w poniedziałek stacja BBC. Choć polowanie na te zwierzęta jest nielegalne, to w niektórych społecznościach ich mięso i jaja nadal stanowią tradycyjny przysmak.

Zjedli mięso żółwia, nie żyją

Zjedli mięso żółwia, nie żyją

Źródło:
BBC, ABS-CBN

Rzadkie w naszym kraju zjawisko zaobserwowała w poniedziałek o poranku Reporterka24. W Dębicy (województwo podkarpackie) pojawiły się dobrze widoczne słupy świetlne.

Świetlne słupy wyrosły między domami

Świetlne słupy wyrosły między domami

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W Indiach i na Sri Lance trwa szacowanie szkód po przejściu cyklonu tropikalnego Fengal. Jak podały lokalne władze, liczba ofiar śmiertelnych żywiołu wzrosła do 20. W stanie Tamilnadu ratownicy próbowali dostać się do siedmioosobowej rodziny od niedzieli uwięzionej pod lawiną błotną.

Domy pod wodą i zwałami błota. Trwa walka z czasem

Domy pod wodą i zwałami błota. Trwa walka z czasem

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, AFP, NDTV

Kilkadziesiąt godzin trwało wytropienie niedźwiedzia czarnego, który w sobotę wdarł się do supermarketu w japońskiej prefekturze Akita i zaatakował pracownika. W poniedziałek poinformowano o złapaniu i eliminacji zwierzęcia, które przed śmiercią zostało uśpione.

Niedźwiedź zaatakował w supermarkecie, złapano go po dwóch dniach

Niedźwiedź zaatakował w supermarkecie, złapano go po dwóch dniach

Źródło:
The Guardian, ENEX, Kyodo News, CNN

Ignis to oficjalna nazwa pierwszej polskiej misji technologicznej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z udziałem astronauty Sławosza Uznańskiego. W poniedziałek w Warszawie zaprezentowano również oficjalny emblemat misji.

"Ogień". Pierwsza taka polska misja

"Ogień". Pierwsza taka polska misja

Źródło:
PAP, POLSA

Wysoka temperatura powoduje osłabienie układu odpornościowego u ssaków - twierdzą naukowcy. Badania przeprowadzone na kapucynkach między innymi na Uniwersytecie w Michigan dostarczają kolejnych dowodów na to, że globalne ocieplenie stało się poważnym zagrożeniem dla dzikich zwierząt.

"Nie mogę uwierzyć, że zaobserwowaliśmy to u kapucynek"

"Nie mogę uwierzyć, że zaobserwowaliśmy to u kapucynek"

Źródło:
Cosmos Magazine, Science

Część Stanów Zjednoczonych pozostaje sparaliżowana przez intensywne opady śniegu. W niedzielę rano alerty przed zimową aurą obejmowały tereny zamieszkane przez ponad dwa miliony ludzi. Śnieg uwięził w domach mieszkańców kilku hrabstw, a drogi były nieprzejezdne.

Zasypało drogi i miasta. "Staram się nie myśleć, że nie mogę wyjść z domu"

Zasypało drogi i miasta. "Staram się nie myśleć, że nie mogę wyjść z domu"

Źródło:
NY Times, Reuters, USA Today, tvnmeteo.pl

Tego poranka 40-letnia kobieta z australijskiego stanu Wiktoria długo nie zapomni. Gdy prowadziła samochód na autostradzie, nagle na jej nogę wpełzł jadowity wąż.

Jechała autostradą, gdy "poczuła coś na stopie"

Jechała autostradą, gdy "poczuła coś na stopie"

Źródło:
ABC, The Guardian

Gdy pogoda jest monotonna, tak jak przez wiele ostatnich dni, więcej ciekawych rzeczy dzieje się tam, gdzie nasz wzrok nie sięga. Tak było w sobotę rano, kiedy nad częścią Polski pojawiła się długa linia w warstwach chmur. Widać ją na zdjęciu satelitarnym.

"Wygląda zagadkowo". Co pojawiło się nad Polską

"Wygląda zagadkowo". Co pojawiło się nad Polską

Źródło:
TVN24

Tysiące osób protestowały w sobotę w centrum Walencji domagając się rezygnacji regionalnych władz. Uczestnicy demonstracji uważają, że nie poradziły one sobie z powodzią, w której przed miesiącem zginęło ponad 220 osób. Według hiszpańskich mediów sytuacja w miejscowościach dotkniętych kataklizmem wciąż jest krytyczna.

"Nie poradzili sobie. Powinni odejść"

"Nie poradzili sobie. Powinni odejść"

Źródło:
PAP, Reuters

Komunikacja z sondą Voyager 1 została przywrócona. Jak wyjaśnili inżynierowie misji, pojazd wznowił już przesyłanie danych z instrumentów naukowych. Obecnie NASA pracuje nad pełnym restartem systemu, co jest niełatwym zadaniem - aby polecenie dotarło do sondy, muszą upłynąć 23 godziny.

Przeprowadzają restart sprzętu z odległości 24 miliardów kilometrów

Przeprowadzają restart sprzętu z odległości 24 miliardów kilometrów

Źródło:
NASA, space.com, tvnmeteo.pl

Zaczął się grudzień, a razem z nim zima meteorologiczna. To oznacza, że kolejne rodzaje tej pory roku zbliżają się nieuchronnie. Kalendarzową i astronomiczną powitamy trzy tygodnie później.

Jedna z zim już się zaczęła

Jedna z zim już się zaczęła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Szacuje się, że co trzeci zakażony wirusem HIV w Polsce o tym nie wie, bo nigdy nie wykonał testu, a ponad połowa pacjentów z zakażeniem trafia do opieki medycznej, kiedy pojawiają się już wywołane przez wirus choroby - mówi Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS. Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia.

"Co trzeci zakażony o tym nie wie"

"Co trzeci zakażony o tym nie wie"

Źródło:
PAP

Ratownicy Horskiej Zachrannej Służby (HZS) zaapelowali w piątek o rozwagę do "morsów", którzy w samej bieliźnie chcą uczestniczyć w próbie pobicia rekordu świata w grupowym wejściu na Śnieżkę. Zdaniem czeskich ratowników może dojść do wypadków.

"Morsy" chcą pobić rekord w grupowym wejściu na Śnieżkę. Ratownicy apelują o rozwagę

"Morsy" chcą pobić rekord w grupowym wejściu na Śnieżkę. Ratownicy apelują o rozwagę

Źródło:
PAP

W Tatrach ponownie obowiązuje zagrożenie lawinowe. Od piątku na szczytach intensywnie padał śnieg, a dodatkowo silny wiatr utworzył niebezpieczne depozyty śniegu. Ratownicy górscy apelują do turystów o ostrożność.

Wróciło zagrożenie lawinowe

Wróciło zagrożenie lawinowe

Źródło:
PAP

Prawie tysiąc dzikich zwierząt przemyconych z Madagaskaru do Tajlandii trafi z powrotem w swoje rodzinne strony. Wśród nich znajdują się przedstawiciele zagrożonych gatunków. Jak wyjaśniły władze Tajlandii, zwierzaki zostały zabezpieczone podczas największej w historii operacji przeciwko przemytowi fauny.

Prawie tysiąc zagrożonych zwierząt wróci do domu

Prawie tysiąc zagrożonych zwierząt wróci do domu

Źródło:
CNN, AFP

Od niedzieli na okres zimy będą zamknięte w Tatrach trzy szlaki turystyczne, między innymi przez Świstówkę Roztocką do Morskiego Oka. Powodem jest ochrona przyrody.

Zamknięte trzy szlaki w Tatrach

Zamknięte trzy szlaki w Tatrach

Źródło:
PAP

Orki żerujące w Zatoce Kalifornijskiej opracowały nową strategię polowania. Zwierzęta te atakują rekiny wielorybie (Rhincodon typus), największe ryby świata. Naukowcy z Meksyku i Stanów Zjednoczonych udokumentowali nowe zachowanie morskich ssaków.

Tak giną największe ryby świata. Nowa strategia zabijania

Tak giną największe ryby świata. Nowa strategia zabijania

Źródło:
phys.org