Atlantyckie niże wciąż w natarciu. Czy zima powróci?

Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeo w czwartek
Warunki biometeo w czwartektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Luty w pełni, chociaż miejscami przypomina on raczej początek wiosny niż środek zimy. Co stoi u podstaw tego zjawiska i czy jeszcze mamy szansę na powrót mroźnej aury? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zajrzała w modele meteorologiczne, by odpowiedzieć na te pytania.

Ostatnio przez wichury mało głów nam nie pourywało. Moja "galicyjska" prababcia powiedziałaby na taką pogodę w lutym "Na sermater!". Oznacza to, według słowników różnych mądrych ludzi, przekleństwo, odpowiednik: cholera, do diabła ('słowo wyrażające ostateczne pogodzenie się z czymś, co uważa się za niekorzystne, niezbyt dobre rozwiązanie; niech już tak będzie'). Przejrzałam więc co w oceanie piszczy i jak długo te wichury mają trwać. Końca nie widać...

Niże wciąż w natarciu

Niże atlantyckie wciąż są w natarciu. Luty w pełni, a gdzie podział się mroźny wyż znad Rosji? To przecież jego czas na pogodowej scenie. Ciepło przenoszone znad Atlantyku przez cyrkulację strefową, czyli zachodnią, wnika mocno w głąb Europy. Temperatura utrzymuje się powyżej zera nie tylko w środkowej części kontynentu. Na wschodzie Ukrainy wyjątkowo wcześnie zaczęła się Rasputica, czyli niebezpieczna dla wojska odwilż i głębokie błoto. Tam mróz odpuścił, temperatura wzrasta do 5-8 stopni Celsjusza, a w weekend osiągnąć może nawet 15 st. C. Od Atlantyku po stepy nadczarnomorskie co chwila pada deszcz przywlekany przez kolejne fronty atmosferyczne, które podążają za niżami. Teraz właśnie toczy się przez Rosję cyklon Olga, którego centrum ulokuje się w niedzielę 11 lutego aż nad Niziną Zachodniosyberyjską. Jak długo potrwa ofensywa niżów i czy atak wyżu ze wschodu jest jeszcze możliwy?

Cyklon Olga nad RosjąDWD
Niże znad Atlantyku (kolor fioletowy) sięgają w głąb Rosjiclimatereanalyzer.org

Krucjatę silnych, wielkich wirów niżowych zainicjował bardzo ciepły Atlantyk. I trudno będzie je teraz zatrzymać, nawet syberyjskiemu wyżowi. Za nami rok 2023, najcieplejszy w historii pomiarów meteorologicznych. Był o 1,48 st. C cieplejszy od okresu przedindustrialnego, a dokładnie od lat 1850–1900. W zeszłym roku również oceany okazały się najgorętsze w historii. Odchylenie średniej globalnej temperatury powierzchni morza, czyli górnego metra wody, przekroczyło 1 st. C w porównaniu z okresem przedprzemysłowym. Również zawartość ciepła w głębi oceanów, czyli temperatura na głębokości 2000 metrów osiągnęła rekordowy poziom, co jest krytycznym wskaźnikiem klimatu.

Oceany, które pokrywają ponad 70 procent powierzchni planety, magazynują również około 90 procent nadmiaru ciepła na Ziemi. Amerykańska Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery (NOAA) podała, że "ostatnie 10 lat było najcieplejszymi od lat osiemdziesiątych XIX wieku. Cały ten wzrost temperatury jest odczuwalny nie tylko na powierzchni oceanu, ale można go wykryć na głębokości tysięcy metrów". Laboratorium Ekologii Oceanu NASA w Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda wykazała tego konsekwencje. Gdy ocean się nagrzewa, a woda rozszerza, w połączeniu z topnieniem lodu na lądzie, przyczynia się do wzrostu poziomu morza. Ale to co dzieje się w oceanach, nie pozostaje tylko tam, bo mocno wpływa na cyrkulację globalną powietrza.

Miesięczne odchylenie temperatury wód powierzchniowych oceanu światowego od wielolecia 1971-2000climatereanalyzer.org/NOAA

Kuźnie pogody

Ostatnie dni z silnym strumieniem powietrza przetaczającym się nad naszymi głowami od Atlantyku po Rosję, to znak naszych czasów. Według naukowców z największych ośrodków badawczych na świecie temperatura oceanów, osiągająca imponujący rekordowy poziom, wpływa na formowanie się coraz silniejszych cyklonów tropikalnych i cyklonów szerokości umiarkowanych. Kiedy w sierpniu 2023 roku na Północnym Atlantyku woda powierzchniowa była o około 1,4 st. C cieplejsza od średniej z ostatnich trzydziestu lat, wiadomo było, że wpłynie to na cyrkulację powietrza. Tak wtedy, jak i kilka miesięcy później, w styczniu 2024 r., wody powierzchniowe oceanów osiągnęły bezprecedensową średnią temperaturę 21,1 st. C. Ten objaw globalnego ocieplenia, został nazwany przez Copernicusa, ośrodek badawczy przy Unii Europejskiej, "morskimi falami upałów o poważnych, potencjalnie niszczycielskich skutkach". Według amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery (NOAA) w ciągu ostatniego roku zostało pochłonięte przez oceany wystarczająco dużo energii, by "wygotować" ponad 2 miliardy basenów o wymiarach olimpijskich.

Wzrost średniej miesięcznej temperatury wód powierzchniowych oceanu światowego od roku 1982climatereanalyzer.org/NOAA

Pogoda w Polsce wykuwana jest zimą w dwóch wielkich kuźniach, na Północnym Atlantyku i w Azji. Zimą znad oceanu przybywa pogoda zmienna, deszczowo śnieżna i sztormowa, a z głębi Rosji - sucha i mroźna. Ale kiedy ostatnio mieliśmy prawdziwą falę rosyjskiego mrozu? O rekordach sprzed stu lat nikt z żyjących nie pamięta. Jednak zdarzało się, że w latach 80-tych ubiegłego wieku temperatura spadała poniżej -30 st. C. Kilka fal silnego mrozu odnotowaliśmy w ostatnim dwudziestoleciu, kiedy na Podlasiu i w Bieszczadach temperatura spadała do -35 stopni. Na silny mróz możemy liczyć w Tatrach w rejonie Czerwonych Wierchów (Litworowy Kocioł), gdzie "łowcy mrozu" zlokalizowali prawdziwy biegun zimna, mrozowisko z możliwymi spadkami temperatury do –40 st. C.

Ale na taki mróz trzeba obecnie urządzić wręcz wielkie łowy. Jedną z głównych przyczyn jest ciągłe przesuwanie się w głąb kontynentu europejskiego granicy między klimatem kontynentalnym i morskim. Od lat w Polsce w okresie zimowym zwiększa się liczba dni w czasie których napływają masy łagodnego powietrza znad Atlantyku, tym bardziej, że od 2016 roku jego ocieplenie wyraźnie przyspieszyło. W pierwszych dniach lutego tego roku odchylenie temperatury wód powierzchniowych północnego Atlantyku od średniej z wielolecia 1971-2000 wynosi od 1 do 4 stopni C. Co sprzyja wykluwaniu się i rozrastaniu wirów z bardzo niskim ciśnieniem w centrum. Przykładem niech będzie cyklon Margrit z ciśnieniem w centrum rzędu 940 hPa., kiedy kilka dni temu przemieszczał się nad Morzem Norweskim.

Odchylenie temperatury wód powierzchniowych Północnego Atlantyku od średniej z wielolecia 1971-2000climatereanalyzer.org

Potencjalnie historyczny luty

Temperatura wód powierzchniowych oceanów jest jedną z bezpośrednich przyczyn tego, co dzieje się wokół nas. Cyklon Olga nieskrępowanie zmierza teraz w głąb Rosji, by ulokować się w głębi Azji. Wyż syberyjski ustępuje i odsuwa się nad Ocean Arktyczny. W tym czasie do Polski zmierza od południa klin ciepła ze strumieniem powietrza pochodzącego znad północnej Afryki. Taki napływ powietrza umożliwi wielki cyklon Karlotta z centrum nad Wyspami Brytyjskimi, rozciągający się od Islandii po Maroko Algierię Tunezję i Libię. Zasysać ma ciepło z południa i wtłaczać aż po Bałtyk i Morze Północne. Temperatura w Polsce może wzrosnąć do 12-14 st. C na południu kraju. Sam napływ ciepła nie jest czymś wyjątkowym w lutym, ale na uwagę zasługuje długość ciepłego epizodu w miesiącu w końcu zimowym.

Niże nad Syberią w niedzielę 11 lutegoclimatereanalyzer.org
Prognozowany klin ciepła nad Europą Środkową w niedzielę 11 lutego, temperatura na wysokości 1,5 kmGFS/wetter3.de

Pogoda na luty

Pogoda w lutym już wielokrotnie w ostatnim dwudziestoleciu miała wszystkie cechy pogody przedwiosennej. Temperatura wzrastała powyżej normy, a opady deszczu przekraczały nawet kilkukrotnie średnie sumy miesięczne. Tegoroczny luty też pisze już historie, bo ma szanse mocno przekroczyć normy miesięczne opadów. Amerykański model NOAA wyliczył prognozowane odchylenie opadów na plus rzędu średnio 1-2 l/mkw. na dzień. To oznacza, że malownicza niebieska kałuża nad Polską, widoczna na ostatniej mapie kreślonej przez model NOAA, może nieść przekroczenie norm ze dwa razy na północy kraju. Przykładowo, dla Olsztyna czy Szczecina wynosiły one w ubiegłym półwieczu około 28 litrów deszczu na metr kwadratowy, obecnie sięgają około 35 l/mkw. Tymczasem w Olsztynie do 8 lutego spadło już 41 l/mkw.

Prognoza odchylenia sumy opadów w lutym od normy miesięcznejNOAA

Obok opadów, wyliczona przez NOAA prognozowana temperatura powietrza w Europie w lutym obrazuje skalę zmiany i ocieplenia. To, czy ono rzeczywiście będzie tak silne, to osobna historia, ale jeszcze dwadzieścia lat temu takie prognozy uchodziłyby za błąd modelu. Dziś brak równowagi energetycznej Ziemi odbija się w pogodzie dnia codziennego. Na południu i południowym wschodzie Europy odchylenie temperatury miesięcznej wynieść może nawet 3-4 st. C. To ogromna wartość w skali miesiąca. W Polsce luty w drugiej połowie wieku dwudziestego cechował się średnią temperaturą rzędu -3,5 stopni w Suwałkach, -1.2 st. C w Warszawie i 0,2 st. C we Wrocławiu. Te wartości mają być w tym roku wyższe o około 2-3 stopnie.

Prognoza odchylenia średniej temperatury w lutym od normy wieloletniej. Na południu i południowym wschodzie Europy może sięgnąć ono 4 st. C.NOAA

Przedwiosenny podmuch

Przyczyną takiej zmiany w polu temperatury powietrza jest brak równowagi energetycznej, gdyż planeta pochłania obecnie ponad 1,9 wata na metr kwadratowy więcej energii słonecznej, niż wypromieniowuje w kosmos w postaci ciepła. Ta nadwyżka energii kumuluje się w około 90 procentach w oceanach. Wraz z ich coraz mocniejszym parowaniem formują się coraz częściej wielkie niże, które niczym pompy zasysają masy powietrza z coraz bardziej oddalonych terenów. Dlatego też w najbliższych dniach imponujący niż Karlotta narzuci ton w pogodzie od Azorów po Krym. Ma dość łagodny charakter i wyjątkowo nie przyniesie wichur, a pogodę przedwiosenną. Silny wiatr w porywach powyżej 100 kilometrów na godzinę wiać ma tylko w Zatoce Biskajskiej i na Morzu Północnym, a u nas w górach.

Położenie i wielkość niżu Karlotta w piątek 9 lutegoDWD

W lutym zwykle patrzymy z niepokojem na wschód. Stamtąd rzadko przychodziło coś dobrego, szczególnie zimą. Ale atlantyckie niże z siekącym deszczem i wichurami też niosą niepokój i rodzą potrzebę znalezienia przytulnego miejsca. Jak wykazały badania biometeorologów, silny i porywisty wiatr nie tylko pogarsza komfort termiczny, ale negatywnie wpływa na stan ducha oraz poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza w zimie. Teraz jednak wkraczamy w drugą dekadę lutego przy łagodnej aurze. Meteorolodzy zachowują czujność, ale co zrobi przyroda? Czy nie zwiedzie jej długotrwały brak mrozu? Nie ma stuprocentowej pewności, że Atlantyk da radę do kwietnia trzymać w ryzach zimny rosyjski wyż.

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/ClimateReanalyzer

Pozostałe wiadomości

Na horyzoncie widać odpoczynek od chłodu. Piątek, za sprawą wyżu kierującego nad Europę afrykańskie gorąco, przyniesie nam napływ ciepła. W niedzielę na termometrach możemy zobaczyć nawet 30 stopni Celsjusza, ale wysokie temperatury będą szły w parze z typowymi dla lata pogodowymi zagrożeniami.

30 stopni i nawałnice. Pogoda będzie "typowa dla lata"

30 stopni i nawałnice. Pogoda będzie "typowa dla lata"

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Nad Polską przechodzi front atmosferyczny. W części kraju możemy spodziewać się opadów deszczu, a nawet burz. Miejscami może być niebezpiecznie przez większość dnia. Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia.

IMGW ostrzega przed groźnymi zjawiskami

IMGW ostrzega przed groźnymi zjawiskami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Dwa leje kondensacyjne zaobserwowano w środę po południu w gminie Trzcianka w Wielkopolsce. Groźnie wyglądające zalążki trąby powietrznej zostały uchwycone na zdjęciach. W regionie uszkodzone zostały dwa dachy.

Uszkodzone dachy. Leje kondensacyjne w Wielkopolsce

Uszkodzone dachy. Leje kondensacyjne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz, Burzowe Czarnkowsko-Trzcianeckie

Moment zejścia lawiny, która pogrzebała w środę wioskę Blatten w Szwajcarii, został uchwycony na nagraniu. W czwartek w rejonie katastrofy nadal trwają prace poszukiwawcze, a mieszkańcy opowiadają o gigantycznych zniszczeniach.

W mgnieniu oka stracili cały dobytek. Moment zejścia lawiny

W mgnieniu oka stracili cały dobytek. Moment zejścia lawiny

Źródło:
Reuters, 20 Minuten, tvnmeteo.pl

Środowe zejście lawiny w szwajcarskich Alpach mogło być powiązane z osłabieniem warstwy wieloletniej zmarzliny, która "trzyma w ryzach" lodowce. Jak wyjaśnił ekspert, Bartłomiej Luks z Polskiej Akademii Nauk, degradacja tej warstwy skorupy ziemskiej obserwowana jest nie tylko w Alpach, lecz także na całym świecie.

Jak zmiany klimatu mogły doprowadzić do zniszczenia alpejskiej wioski

Jak zmiany klimatu mogły doprowadzić do zniszczenia alpejskiej wioski

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W środę masa skał i zmrożonego śniegu zeszła na ewakuowaną wcześniej wioskę Blatten w szwajcarskich Alpach. Przyczyną zejścia lawiniska było oderwanie się ogromnego fragmentu lodowca. Zaginęła jedna osoba.

Ogromna masa skał i lodu pogrzebała alpejską wioskę. "To kompletna katastrofa"

Ogromna masa skał i lodu pogrzebała alpejską wioskę. "To kompletna katastrofa"

Źródło:
PAP, AP News

Hiszpania i Portugalia przygotowują się na falę ekstremalnych upałów. W centralnej części Półwyspu Iberyjskiego temperatura w czwartek może sięgnąć 39 stopni Celsjusza, a to dopiero początek - w weekend termometry mogą pokazać nawet 42 stopnie.

Takiej końcówki maja nie było od ponad pół wieku

Takiej końcówki maja nie było od ponad pół wieku

Źródło:
PAP, El Confidencial, tvnmeteo.pl

Alergia to jedno z najczęściej występujących schorzeń dzisiejszych czasów. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia około 30-40 procent populacji zmaga się z różnymi formami alergii. W Polsce jest to blisko połowa społeczeństwa. Odpowiednia diagnostyka i rozpoznanie objawów są kluczowe, by skutecznie radzić sobie z tą przypadłością i zapobiegać powikłaniom. 

Czy to alergia, czy może przeziębienie? Sprawdź, jak rozpoznać problem po objawach 

Czy to alergia, czy może przeziębienie? Sprawdź, jak rozpoznać problem po objawach 

Źródło:
Otrivin

Pogoda na dziś. Czwartek 29.05 przyniesie wielu regionom kraju deszczową aurę. Lokalnie mogą pojawić się też burze. Termometry pokażą maksymalnie od 16 do 20 stopni.

Pogoda na dziś - czwartek 29.05. Wiele deszczowych miejsc

Pogoda na dziś - czwartek 29.05. Wiele deszczowych miejsc

Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższym czasie w Polsce nie zabraknie opadów deszczu. Najbardziej intensywnych spodziewamy się w niedzielę, kiedy to pojawią się pierwsze letnie burze. Z każdym dniem będzie coraz cieplej.

Przed nami pierwsze letnie burze. Mogą być gwałtowne

Przed nami pierwsze letnie burze. Mogą być gwałtowne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chińska Agencja Meteorologiczna (CMA) wydała ostrzeżenia przed ulewami i powodziami dla południowych regionów kraju. Według ekspertów w te rejony nadciąga najsilniejsza jak dotąd burza w tym roku.

Szykują się na największą burzę w tym roku

Szykują się na największą burzę w tym roku

Źródło:
Reuters

Co najmniej jeden rok w najbliższych pięciu latach okaże się rekordowo ciepły - wynika z raportu opublikowanego w środę przez Światową Agencję Meteorologiczną (WMO). Prawdopodobieństwo tego, że tak się stanie, eksperci szacują aż na 80 procent.

Meteorolodzy o najbliższych latach. Padnie niepokojący rekord?

Meteorolodzy o najbliższych latach. Padnie niepokojący rekord?

Źródło:
Reuters, WMO

Według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego niemal połowa polskiego społeczeństwa zmaga się z alergią. Skala problemu z roku na rok się powiększa, a do tego jest coraz więcej substancji wywołujących uczulenie. Jakie są rodzaje alergii i jak je rozpoznać? 

Co drugi Polak zmaga się z alergią. Jak rozpoznać jej objawy? 

Co drugi Polak zmaga się z alergią. Jak rozpoznać jej objawy? 

Źródło:
Otrivin

14-letni Benjamin Stong z Iowa City w USA złowił imponującego rozmiarami suma ważącego około 32 kilogramów. Młody wędkarz samodzielnie wyciągnął olbrzymią rybę z rzeki Iowa, spełniając tym samym marzenie wielu miłośników wędkarstwa.

14-latek złowił wielkiego suma. "Mam siostrę w takim rozmiarze"

14-latek złowił wielkiego suma. "Mam siostrę w takim rozmiarze"

Źródło:
tvnmeteo

Polski pasjonat astronomii, Mateusz Kalisz, nagrał moment ponownego wejścia drugiego stopnia Starshipa w ziemską atmosferę. W nocy z wtorku na środę polskiego czasu odbył się dziewiąty lot testowy megarakiety firmy SpaceX. Maszyna poleciała dalej niż podczas poprzednich prób, ale inżynierowie stracili nad nią kontrolę po kilkudziesięciu minutach od startu.

Na własne oczy widział, jak Starship wpada w atmosferę. "Szok"

Na własne oczy widział, jak Starship wpada w atmosferę. "Szok"

Źródło:
AstroLife, Reuters, PAP

Mieszkańcy argentyńskiego miasta Vera walczą ze skutkami potężnej powodzi. Kataklizm wywołały ekstremalne opady deszczu, które doprowadziły do uszkodzenia systemu kanalizacyjnego. Z powodu kryzysu lokalne władze odwołały zajęcia w szkołach.

Małe miasto zalane przez wielką wodę. "Najsmutniejsza noc w historii"

Małe miasto zalane przez wielką wodę. "Najsmutniejsza noc w historii"

Źródło:
La Nacion, Reuters, Cadena3

Starship, statek kosmiczny firmy SpaceX, odbył dziewiątą bezzałogową próbę. Choć megarakieta poleciała dalej niż podczas poprzednich lotów, inżynierowie stracili kontrolę nad statkiem, który "doświadczył nieplanowanego demontażu" podczas ponownego wejścia w atmosferę.

Starship "doświadczył nieplanowanego demontażu"

Starship "doświadczył nieplanowanego demontażu"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Władze amerykańskiego hrabstwa Clark ostrzegają ludzi i właścicieli czworonogów przed toksycznym zakwitem glonów bentonicznych, które pojawiły się w rzece Kolumbia oraz innych lokalnych ciekach wodnych. Przez nie w październiku ubiegłego roku zmarł pies.

Pies zmarł po kontakcie z toksycznymi glonami

Pies zmarł po kontakcie z toksycznymi glonami

Źródło:
CNN, katu.com, 1011now.com

Mirunga, potocznie nazywana słoniem morskim pojawiła się we wtorek w mieście portowym Gordon's Bay w Republice Południowej Afryki. Niespodziewanego gościa uchwycono na nagraniu.

Słoń morski pojawił się w centrum miasta

Słoń morski pojawił się w centrum miasta

Źródło:
Reuters, Independent Online, news24.com

Brazylijscy terapeuci nauczyli półrocznego jaguara instynktu drapieżnika. Młode zwierzę zostało wykradzione matce przez jednego z mieszkańców stanu Roraima na północy kraju. Zdaniem ekspertów, całkowita terapia będzie czasochłonna i może potrwać nawet dwa lata.

Jaguar na łańcuchu. Powrót do pełni zdrowia może trwać lata

Jaguar na łańcuchu. Powrót do pełni zdrowia może trwać lata

Źródło:
PAP

Bombaj nawiedziły obfite opady deszczu związane z nadejściem monsunu. Doprowadziły do powstania gwałtownej powodzi w ponad 12-milionowym mieście. Ulice zmieniły się w rwące potoki. Zdaniem ekspertów, tak mocno nie padało w tym rejonie od ponad wieku.

Ulice jak rwące potoki, ludzie brodzący w wodzie

Ulice jak rwące potoki, ludzie brodzący w wodzie

Źródło:
CNN, Times of India, Hindustan Times

Start misji Axiom-4 zaplanowany jest na 8 czerwca. Na pokładzie kapsuły Crew Dragon, która poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną, znajdzie się doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski. Polski astronauta opowiedział TVN24+ o tym, jak wyglądają ostatnie przygotowania do lotu na orbitę, jakie momenty najbardziej zapadły mu w pamięć podczas szkolenia, i tym, co usłyszał od legendy amerykańskiej astronautyki.

"Moment, gdy pod moimi stopami będzie właśnie Polska"

"Moment, gdy pod moimi stopami będzie właśnie Polska"

Źródło:
TVN24+

Doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski odbywa kwarantannę przed zbliżającym się lotem na Międzynarodową Stację Kosmiczną. To oznacza, że nie będzie mógł oddać głosu w nadchodzącej drugiej turze wyborów prezydenckich. W rozmowie z Hubertem Kijkiem z TVN24 BiS polski astronauta zachęcił jednak wszystkich do wzięcia udziału w niedzielnym głosowaniu.

Leci w kosmos i mówi, co warto zrobić w tę niedzielę

Leci w kosmos i mówi, co warto zrobić w tę niedzielę

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy południowo-wschodnich regionów Australii liczą straty po powodzi, jaka nawiedziła ten region w ubiegłym tygodniu. Zdaniem premiera Anthony'ego Albanese, całkowita odbudowa po katastrofie może zająć wiele miesięcy. Wielka woda zalała tysiące posiadłości i odebrała życie co najmniej pięciu osobom.

"To nie jest coś, co zniknie po kilku dniach czy miesiącach"

"To nie jest coś, co zniknie po kilku dniach czy miesiącach"

Źródło:
Reuters

Gwałtowne burze przeszły nad stanem Oklahoma. Jak opisywały lokalne media, zjawiskom towarzyszyły opady gradu o średnicy piłek baseballowych. Miejscami doprowadzały one do wypadków drogowych.

"Grad jak mgła", auta ześlizgiwały się z jezdni

"Grad jak mgła", auta ześlizgiwały się z jezdni

Źródło:
Reuters, News9

Narażenie ciężarnej matki na zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych objawów astmy u jej dzieci - uważają naukowcy. Najnowsze badania przeprowadzone na myszach wykazało, że przebywanie w smogu w trakcie ciąży wpływa na kondycję płuc i układu odpornościowego potomstwa.

Przez ten czynnik astma u dzieci może się nasilać

Przez ten czynnik astma u dzieci może się nasilać

Źródło:
News Medical, Airqualitynews

Po dużo chłodniejszym niż zwykle maju w końcu na dłużej zrobi się ciepło. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą nam nadchodzące dni? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Początek czerwca przyniesie zmianę

Pogoda na 16 dni. Początek czerwca przyniesie zmianę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Odchody pingwinów mogą hamować proces ocieplania klimatu - uważają naukowcy. Najnowsze badanie wykazało, że zawarty w nich amoniak przyczynia się do powstawania chmur odbijających światło słoneczne. Szczegóły przedstawiono na łamach czasopisma "Communications Earth & Environment".

Odchody pingwinów sojusznikiem w walce z ociepleniem klimatu

Odchody pingwinów sojusznikiem w walce z ociepleniem klimatu

Źródło:
Phys.org

Pomimo stopniowego ocieplenia w części kraju w górach nadal dominują zimowe warunki. Pod koniec maja śnieg zalega nie tylko w wysokich partiach gór. Ratownicy apelują o ostrożność przy wybieraniu się na szlaki.

Zima w Tatrach trzyma się mocno

Zima w Tatrach trzyma się mocno

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mrówki kojarzą nam się z pracowitością. Jak się okazało, te małe bezkręgowce są też bardzo pomocne. Naukowcy z Polski zaobserwowali, że skłonność do ratowania u mrówek zależy od ich wieku. Starsze robotnice robią to chętniej niż młodsze - przekazali eksperci.

To jedyne bezkręgowce, które sobie pomagają

To jedyne bezkręgowce, które sobie pomagają

Źródło:
PAP

Reporter24 uchwycił na zdjęciu białego łosia, który wyglądem przypominał mu ducha. - Pierwszy raz widziałem takiego osobnika - powiedział pan Jacek, autor fotografii.

"Wyglądał jak duch". Reporter24 zobaczył białego łosia

"Wyglądał jak duch". Reporter24 zobaczył białego łosia

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24