TVN Meteo | Pogoda

Gdzie jest burza. Grzmi na północy kraju

TVN Meteo | Pogoda

Autor:
ps/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl
Pogoda na noc
Pogoda na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Gdzie jest burza? W środę wieczorem wyładowania atmosferyczne pojawiły się na północy kraju. Występują intensywne opady deszczu, a wiatr w porywach rozpędza się do 80 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce na tvnmeteo.pl.

Burze o umiarkowanym natężeniu pojawiają się w środę wieczorem nad Polską - poinformował po godzinie 21 synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek.

Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszą opady deszczu rzędu 10-30 litrów wody na metr kwadratowy. Wiatr w porywach osiąga do 60-80 kilometrów na godzinę. Największe zagrożenie mogą stwarzać intensywne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Może występować również grad.

Gdzie jest burza

Burze występują w województwach:

- pomorskim, w rejonie Starogardu Gdańskiego, kierują się na Malbork;

- zachodniopomorskim, w Szczecinie i Gryfinie, kierują się na Stargard.

Uwaga na gwałtowne burze w czwartek

Znacznie bardziej niebezpiecznie zapowiada się czwartek. Tego dnia nad Polską przejdzie chłodny front atmosferyczny, związany z niżem znad Skandynawii. Na dużym obszarze kraju spodziewamy się burz z ulewami. W trakcie wyładowań atmosferycznych możliwe są porywy wiatru dochodzące do 90 kilometrów na godzinę.

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:ps/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości