Gdzie jest burza? Pierwszy dzień lutego i pierwsze wyładowania

Aktualizacja:
Autor:
kw/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeo w czwartek
Warunki biometeo w czwartektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Gdzie jest burza? W środę po południu nad Polską pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą silne porywy wiatru. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Jak przekazał po godzinie 16 synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk, nad Polską pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Są zimowe, słabe, pojedyncze i frontowe. Towarzyszą im opady do 10 litrów wody na metr kwadratowy, ale niewykluczone są także intensywne i krótkotrwałe opady śniegu. Wiatr wieje z zachodu z prędkością rzędu 40-60 kilometrów na godzinę.

Gdzie jest burza?

Grzmi w województwie lubuskim, w Nowej Soli.

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów wykonanych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:kw/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: meteo

Pozostałe wiadomości