TVN Meteo | Pogoda

Gdzie jest burza. Wciąż słychać grzmoty

TVN Meteo | Pogoda

Aktualizacja:
Autor:
kw,ps
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na noc 24/25.09
Prognoza pogody na noc 24/25.09tvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Gdzie jest burza? W czwartek wieczorem grzmi na zachodzie i północy kraju. Wyładowaniom towarzyszą opady deszczu i silny wiatr. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Burze o umiarkowanym i silnym natężeniu pojawiają się nad Polską. Towarzyszą im opady deszczu rzędu 5-15 litrów wody na metr kwadratowy oraz wiatr dochodzący w porywach do 60-70 kilometrów na godzinę - poinformował około godziny 22 synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski.

Gdzie jest burza

Burze występują w województwach:

- zachodniopomorskim, w Tucznie i Pyrzycach;

- lubuskim, w Witnicy i Strzelcach Krajeńskich.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami na północnym zachodzie kraju.

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów wykonanych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:kw,ps

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości