Gdzie jest burza? Silnie rozwijają się chmury burzowe

Aktualizacja:
Autor:
kw,as/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeo w środę
Warunki biometeo w środętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Gdzie jest burza? W piątek po południu miejscami nad Polską pojawiły się burzowe chmury. Towarzyszą im opady śniegu i dość silny wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Za głównym frontem utworzył się na zachodzie kraju niewielki front z silnie rozwijającymi się chmurami burzowymi nad Ziemią Lubuską. Burze są słabe i umiarkowane, a towarzyszą im opady deszczu do 10 litrów wody na metr kwadratowy. Wieje z prędkością do 70-80 kilometrów na godzinę - przekazała w piątek około godziny 16.30 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

SPRAWDŹ, GDZIE OBOWIĄZUJĄ ALERTY IMGW

Gdzie jest burza?

Grzmi w województwie dolnośląskim, w rejonie miast i miejscowości: Lwówek Śląski, Gryfów i Wleń. Zjawiska przemieszczają się na wschód na Jawor.

Zagrożenia zimoweRządowe Centrum Bezpieczeństwa

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów wykonanych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:kw,as/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości