W tych regionach może się błyskać i mocno padać. Prognoza zagrożeń IMGW

Aktualizacja:
Autor:
kw,
anw
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl
Warunki biometeo we wtorek
Warunki biometeo we wtorektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

W czwartek i piątek mają powrócić gwałtowne zjawiska. Synoptycy IMGW planują w tych dniach wydać alarmy pierwszego stopnia przed burzami, burzami z gradem oraz silnym deszczem z burzami. Sprawdź, gdzie aura da się we znaki.

Polska znajduje się pod wpływem rozległego układu wyżowego, który rozciąga się od Islandii po Bałkany, kształtując pogodę na całym prawie kontynencie europejskim - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Jak dodała, tylko krańce zachodnie kontynentu są pod wpływem atlantyckiego wiru powietrza, który do nas dotrze za wiele dni. "W obszar wyżowy wbijają się słabe front atmosferyczne, które w Polsce dadzą o sobie znać lekko na krańcach północnych i południowych kraju większym zachmurzeniem i słabym deszczem" - poinformowała.

Prognoza zagrożeń IMGW na czwartek

W czwartek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Alerty przed burzami mogą objąć województwa: opolskie, śląskie, małopolskie, dolnośląskie. Miejscami wyładowaniom towarzyszyć będzie opad gradu. Ostrzeżenia przed burzami z gradem mogą pojawić w województwach: lubuskim, wielkopolskim, łódzkim.

Prognoza zagrożeń na czwartektvnmeteo.pl za IMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na piątek

W piątek mogą zostać wydane ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami. IMGW prognozuje, że pojawią się na terenie województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego.

Prognoza zagrożeń na piątektvnmeteo.pl za IMGW

Czym jest prognoza zagrożeń IMGW

Prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:kw, anw

Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości