Zróżnicowanie klimatu w strefie zwrotnikowej, jakie są jego cechy?

Źródło:
pwn.pl
Widoki z pustyni Atakama (Chile)
Widoki z pustyni Atakama (Chile)
tvnmeteo.pl
Widoki z pustyni Atakama (Chile)tvnmeteo.pl

Klimat zwrotnikowy to jedna z pięciu stref klimatycznych naszej planety (klasyfikacja Wincentego Okołowicza). W obrębie tej strefy wyróżnia się kilka typów klimatów, a każdy z nich jest zróżnicowany pod względem czynników atmosferycznych. Strefa klimatu zwrotnikowego jest też bardzo różnorodna pod względem fauny i flory.

● Strefa klimatów zwrotnikowych charakteryzuje się średnimi temperaturami miesięcznymi wynoszącymi ponad 10 st. Celsjusza zimą, a latem powyżej 20 st. Celsjusza.

● W strefie zwrotnikowej, ze względu na duże amplitudy temperatury, miejscami jest skrajnie sucho.

● W strefie klimatów zwrotnikowych wyróżnia się m.in. klimat wilgotny, pośredni, kontynentalny suchy i klimat skrajnie suchy.

Jakie są cechy klimatu zwrotnikowego?

Do klimatu zwrotnikowego zalicza się rejony północnego Meksyku, północnej i południowej Afryki, Półwyspu Arabskiego, Półwyspu Indochińskiego i Indyjskiego, środkowej Ameryki Południowej oraz Australii. Wysokie amplitudy temperatur są także charakterystyczne dla południowo-wschodniej części USA. W obrębie strefy zwrotnikowej wyróżnia się następujące typy klimatów:

- wilgotny i wilgotny monsunowy, - pośredni i pośredni monsunowy, - kontynentalny suchy i kontynentalny suchy monsunowy, - wybitnie i skrajnie suchy.

W przypadku obszarów lądowych zaobserwować można wysokie ciśnienie atmosferyczne, malejące na peryferiach. Zjawisko to ma wpływ na niską wilgotność i niewielkie zachmurzenie w okresie letnim. Na obszary lądowe oddziałują silne promienie UV. Latem temperatury osiągają dużą wartość, przekraczając 20 stopni Celsjusza. Obszary lądowe strefy zwrotnikowej to w większości pustynie. Wśród nich warto wskazać Saharę, Atakamę i Ar-Rub al-Chali. Na zachodnich wybrzeżach, prądy morskie wpływają na znaczne ograniczenie opadów atmosferycznych. W przypadku wschodnich wybrzeży obserwuje się natomiast silne wiatry, dzięki którym powietrze jest wilgotne.

ZOBACZ TEŻ: Czym jest las równikowy? Zjawiska pogodowe w strefie równikowej

Jakie są amplitudy temperatur w strefie zwrotnikowej?

W ciągu roku temperatury klimatu zwrotnikowego przekraczają 20 stopni Celsjusza. Wartości wskazywane w danym miesiącu na termometrach są bardziej zróżnicowane niż w przypadku strefy równikowej. W najchłodniejszych dniach temperatura nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza. W najcieplejszym okresie termometry mogą wskazywać aż 35 stopni Celsjusza. Latem rzadko zdarza się, by temperatura spadała poniżej 30 stopni. Cechą charakterystyczną klimatu zwrotnikowego są duże amplitudy dobowe. Wynika to z niewielkiego zachmurzenia nieba. Różnice te najsilniej odczuwa się na pustyniach, gdzie dobowe amplitudy przekraczają kilkadziesiąt stopni.

Jakie rośliny i zwierzęta występują w klimacie zwrotnikowym?

W przypadku strefy skrajnie suchej zaobserwować można trawiaste sawanny z akacjami i baobabami, palmy i eukaliptusy. Obszary pustynne nie obfitują natomiast w liczne gatunki roślin ze względu na trudne warunki glebowe i atmosferyczne. W suchej strefie występują buroziemy o silnym odczynie zasadowym wynikającym z dużej ilości wapnia oraz soli. Każdy z tych składników ma niską wartość użytkową. W kontekście gorącej i wilgotnej strefy zwrotnikowej warto wspomnieć o licznych obszarach leśnych, w obrębie których rosną paprocie, buki, palmy i bambusy.

Zwierzęta charakterystyczne dla klimatu zwrotnikowego to m.in. stekowce, dziobaki, koale, krety workowate, kangury i wilki workowate. W Australii żyje także dziki pies dingo. Wśród nietoperzy żyjących w strefie klimatu zwrotnikowego uwagę zwracają rudawki o stucentymetrowej rozpiętości skrzydeł. Inne zwierzęta to m.in. tygrysy, antylopy, węże i krokodyle.

Czym wyróżnia się klimat zwrotnikowy suchy?

Klimat zwrotnikowy suchy rozciąga się na obszary Półwyspu Arabskiego, środkowej Australii, południowych Stanów Zjednoczonych i Wyżyny Meksykańskiej. Opady atmosferyczne w tym rejonie nie przekraczają 300 mm rocznie. Temperatura powietrza dochodzi natomiast do 30 stopni Celsjusza, a amplituda – 40 stopni Celsjusza.

ZOBACZ TEŻ: Huragany. Kiedy powstają, jaką mają siłę i dlaczego często są im nadawane kobiece imiona?

Czym charakteryzuje się klimat zwrotnikowy wilgotny?

W strefie klimatu zwrotnikowego wilgotnego minimalna średnia temperatura wynosi powyżej 10 stopni Celsjusza. Amplituda temperatury natomiast mierzy zazwyczaj poniżej 10 stopni Celsjusza. Opady atmosferyczne w wilgotnym klimacie zwrotnikowym nie przekraczają 2000 mm. Ten typ klimatu występuje m.in. w Australii, Północnym Meksyku i na Florydzie.

Czym wyróżnia się klimat zwrotnikowy monsunowy?

Klimat zwrotnikowy monsunowy obejmuje tereny południowo-wschodniej Azji. Półroczny okres letni stanowi czas obfitych opadów. Zimą powietrze jest natomiast niezwykle suche. Amplituda temperatur wynosi 20 stopni Celsjusza.

Czym jest monsun?

Monsun stanowi układ wiatrów zmieniających kierunek na przeciwny w zależności od panującej pory roku. Wieją one pomiędzy oceanem a lądem. Monsuny dzieli się na:

- letnie z wysokimi opadami, wynikającymi z niskiego ciśnienia nad lądem, a wysokiego nad morzem; - zimowe z suchą pogodą, wysokim ciśnieniem nad lądem, a niskim nad morzem.

Wiatry te powstają na skutek różnic w nagrzewaniu się powierzchni wody i lądu. Monsun letni jest ciepły i wilgotny, a zimowy – suchy i chłodny.

ZOBACZ TEŻ: Czym jest wiatr słoneczny i jakie zjawiska wywołuje?

Źródła: encyklopedia.pwn.pl Vademecum. Geografia, Janusz Stasiak, Zbigniew Zaniewicz, Wydawnictwo pedagogiczne OPERON, 2006 zpe.gov.pl Strefy klimatyczne. Atlas geograficzny, Wincenty Okołowicz, wydawnictwo: PPWK, 1990 Nauka o klimacie. Wydanie II poprawione, Marcin Popkiewicz, Aleksandra Kardaś, Szymon Malinowski, Wydawnictwo Sonia Draga, Wydawnictwo Nieoczywiste, 2019

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: pwn.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed burzami. W niedzielę w dziewięciu województwach obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami. Miejscami spodziewane są opady gradu i silne porywy wiatru, sięgające nawet 100 kilometrów na godzinę. W mocy są także alarmy niższego stopnia.

Pomarańczowe alerty IMGW. Zagrzmi, silnie powieje wiatr

Pomarańczowe alerty IMGW. Zagrzmi, silnie powieje wiatr

Źródło:
IMGW

Gdzie jest burza? W niedzielę 05.05 od rana nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Burzom towarzyszy deszcz i silne podmuchy wiatru. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi od samego rana

Gdzie jest burza? Grzmi od samego rana

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w ostatni dzień długiego majowego weekendu podzieli Polskę na burzowy zachód oraz słoneczny i gorący wschód. W rejonie Podkarpacia termometry wskażą aż 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 05.05. Gorące i burzowe regiony

Pogoda na dziś - niedziela 05.05. Gorące i burzowe regiony

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niezwykle wyglądające chmury, nazywane mammatusami, pojawiły się w sobotę na dolnośląskim niebie. Udało się je uchwycić na zdjęciach Reporterce 24.

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Zmiana pogody będzie dotkliwa. Przez Polskę przejdą opady deszczu i burze, a po majówce znacząco się ochłodzi. W następnym tygodniu termometry w części kraju wskażą poniżej 15 stopni Celsjusza.

Najpierw opady i burze, później mocne ochłodzenie

Najpierw opady i burze, później mocne ochłodzenie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Wzrasta liczba śmiertelnych ofiar powodzi na południu Brazylii. Władze informują o blisko 60 zabitych. Dziesiątki osób uznaje się za zaginione, wielu ludzi musiało opuścić swoje domy. Zniszczone są drogi i mosty.

Rośnie liczba zabitych, zagrożone są wały przeciwpowodziowe

Rośnie liczba zabitych, zagrożone są wały przeciwpowodziowe

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Ulewy spowodowały powodzie i osunięcia ziemi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych. Uszkodzeniu uległo ponad 1800 domów.

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Źródło:
PAP, Reuters

W taki sposób na Słońce nie możemy patrzeć na co dzień. Sonda ESA Solar Orbiter zarejestrowała z bliska wyrzuty plazmy z korony słonecznej - dzięki temu nasza gwiazda przypomina puszystą kulę. Ten niesamowity i hipnotyzujący widok można zobaczyć na nagraniu.

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Źródło:
ESA, Universe Today, tvnmeteo.pl

O dużym szczęściu może mówić pewien funkcjonariusz policji z Teksasu, który wpadł samochodem do dziury w drodze powstałej w wyniku opadów deszczu. Mężczyzna trafił do szpitala, doznał tylko powierzchownych obrażeń.

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Źródło:
KWTX, tvnmeteo.pl

Powodzie w Kenii, będące konsekwencją ulewnych deszczy, doprowadziły do śmierci co najmniej 210 osób. Jak przekazał prezydent kraju William Ruto, prognozy na najbliższy czas są niepokojące. - Sytuacja będzie eskalować - mówił. Do lądu zbliża się cyklon Hidaya, który oprócz opadów niesie ze sobą silny wiatr i niebezpieczne fale.

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

Źródło:
Reuters

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Jest kilka gatunków drzew, które będą w stanie przeżyć tak szybko zachodzące zmiany klimatu. To właśnie je powinno się wykorzystać do ponownego zalesiania terenów. Jednak, jak ustalili badacze z Austrii, nawet te gatunki nie podołają wyzwaniu stworzenia lasów odpornych na zagrożenia i zapewniające stabilność ekosystemu.

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, EurekAlert

Sonda księżycowa Chang'e-6 rozpoczęła w piątek swoją misję. Jej celem jest niewidoczna strona Srebrnego Globu - statek kosmiczny ma wylądować na jego powierzchni i pobrać próbki, które następnie trafią na Ziemię. Chiny przygotowują się także do wysłania ludzi na Księżyc.

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Źródło:
PAP, phys.org

Frankfurt nad Menem nawiedziły w czwartek burze z ulewami. Deszcz powodował zalania ulic i zaparkowanych na nich samochodów. Występowały spore utrudnienia w lotach samolotów. Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Źródło:
Reuters, Frankfurter Rundschau, Tagesschau

Kenia w ostatnim czasie zmaga się z katastrofalnymi powodziami. W czwartek z narodowego rezerwatu przyrody Masai Mara ewakuowano turystów. Konsekwencje gwałtownej pogody odczuwalne są jednak w całym kraju - z powodu braku prądu zapanowały ciemności. Do tej pory żywioł doprowadził do śmierci blisko 200 osób.

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

Źródło:
Reuters, PAP

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Za kierowcą z miasta Turkey w amerykańskim stanie Teksas chwila, której nie zapomni do końca życia. Mężczyzna stanął oko w oko z przechodzącym tornadem, a spotkanie to zostało uwiecznione na nagraniu.

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Źródło:
ENEX, thenationaldesk.com

Lawina błotna zeszła na dom w miejscowości Courmelles na północy Francji. Zginęła 57-letnia kobieta, a jej mąż został ranny.

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Źródło:
ENEX

W lagunie w rejonie gmin Obidos i Caldas da Rainha na zachodzie Portugalii zauważono co najmniej dwa rekiny. Władze ostrzegły przed korzystaniem z lokalnych kąpielisk.

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Ulewne opady deszczu zalały stolicę Turcji Ankarę. W mieście pod wodą znalazły się drogi - przekazał w czwartek turecki portal Daily Sabah.

Deszcz podtopił stolicę Turcji

Deszcz podtopił stolicę Turcji

Źródło:
PAP, dailysabah.com

Ciepła, słoneczna aura sprawia, że więcej czasu wolnego spędzamy w parkach, lasach i na łąkach. W miejscach tych roi się od kleszczy, które są groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Właściciele czworonogów powinni pamiętać o tym, że kleszcze występują właściwie wszędzie i są groźne przez cały rok.

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Sezon pożarowy w Grecji rozpoczął się najwcześniej w historii. Jest to spowodowane wysoką temperaturą powietrza i skąpymi opadami. W tym roku władze planują podwoić do około 1300 liczbę strażaków w wyspecjalizowanych jednostkach gaszących pożary.

Grecy szykują się na bardzo trudne lato

Grecy szykują się na bardzo trudne lato

Źródło:
Reuters, PAP

Turysta kopnął bizona w Parku Narodowym Yellowstone. Władze parku przekazały, że mężczyzna zaczął zaczepiać stado zwierząt, będąc pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, w spotkaniu z bizonem turysta odniósł lekkie obrażenia.

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Źródło:
CNN, National Park Service