Nie tylko ekspansja ssaków, ale i mniejsza ewolucja roślin. Jak wymarcie dinozaurów wpłynęło na ekosystemy

Autor:
kw
Źródło:
PAP, idiv.de
dino
dinocarnegiemnh.org
wideo 2/6
Dinozaury

Dinozaury wyginęły około 66 milionów lat temu. Niemieccy naukowcy postanowili sprawdzić, jak zdarzenie to mogło wpłynąć na ewolucję flory. Okazało się, że wraz z utratą dużych roślinożerców, rośliny między innymi straciły swoje elementy ochronne.

Wyginięcie dinozaurów, a przede wszystkim zniknięcie dużych roślinożerców, wpłynęło na ewolucję roślin. - Skutki widoczne są do dziś - przekazali naukowcy z Niemieckiego Centrum Integracyjnych Badań Bioróżnorodności (iDiv) i Uniwersytetu w Lipsku. Ich badania ukazały się w czasopiśmie akademickim "Proceedings of the Royal Society B".

Wpływ na faunę i florę

Zagłada dinozaurów, do której doszło 66 milionów lat temu, odcisnęła się na całym ziemskim ekosystemie. Przede wszystkim niepowtarzalną szansę ekspansji zyskały ssaki, które zaadaptowały się do nisz ekologicznych zwolnionych przez dinozaury.

Najnowsze badania, prowadzone przez naukowców niemieckich, koncentrują się na kwestii, w jaki sposób zagłada dinozaurów wpłynęła na ewolucję roślin.

Palmom zanikły kolce

Dinozaury były licznie reprezentowane przez gatunki dużych roślinożerców. Okazuje się, że po 25 milionach lat braku tych roślinożernych dinozaurów można zauważyć w materiale kopalnym spowolnienie ewolucji nowych gatunków roślin. W odwrocie są takie elementy ochronne roślin, jak kolce, owoce zaś stają się większe u tych gatunków, u których były małe.

Naukowcy jako model badań obrali gatunki palm. Wskazują oni, że w czasach dinozaurów zarówno pnie, jak i liście palm pokryte były kolcami. W okresie, gdy nie było dużych roślinożerców, te elementy ochronne były w zaniku, by później znów częściowo powrócić. Dopiero po 25 milionach lat od wyginięcia dinozaurów pojawiły się gatunki dużych roślinożernych ssaków.

Zrozumienie, w jaki sposób wymieranie dużych roślinożerców wpłynęło na ewolucję roślin w przeszłości, może również pomóc w przewidywaniu przyszłych zmian ekologicznych. Trwające wymieranie dużych zwierząt, do którego dochodzi wskutek działalności człowieka, i zmiany klimatu wpływają na kształt zbiorowisk roślinnych.

Autor:kw

Źródło: PAP, idiv.de

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości