Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego jest już na półmetku - poinformowała we czwartek Polska Agencja Kosmiczna (POLSA). Polski astronauta znajduje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) tydzień. W piątek po raz kolejny połączy się z Polską.
Jak poinformowała POLSA, misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego jest już zrealizowana w 52,9 procenta.
"Do końca dnia, od zadokowania 26 czerwca, astronauci wykonają około 113 okrążeń wokół Ziemi, pokonując dystans ponad 4,6 milionów kilometrów. To prawie 12 razy więcej niż odległość między Ziemią a Księżycem" - podał w komunikacji wykonawca misji, przedsiębiorstwo Axiom.
Kolejne łączenie z Polską
W piątek o godzinie 9 czasu środkowoeuropejskiego letniego rusza transmisja połączenia w ramach programu ARISS na linii Uniwersytet Wrocławski - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. POLSA zapowiada, że będzie ona gratką dla miłośników krótkofalarstwa. Główną częścią spotkania będzie połączenie za pomocą telemostu ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim (znak wywoławczy: SQ7AS), które ma nastąpić o godzinie 10.41. Całe wydarzenie potrwa łącznie około trzy godziny.
Podczas poprzedniego łączenia Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadził lekcję fizyki z kosmosu. Polski astronauta pokazał, jak zachowuje się woda w stanie nieważkości oraz zaprezentował działanie żyroskopu w kosmosie.
Badania trwają
Na piątek została także zaplanowana kolejna, czwarta już sesja zbierania danych na temat dobrostanu astronautów, realizowanych przez nich zadań oraz interakcji ze środowiskiem na ISS w ramach eksperymentu AstroMentalHealth. Astronauci będą również kontynuować prace nad badaniem Mxene in Leo, mającym na celu sprawdzenie działania pulsometrów z czujnikami z nanomateriałów.
Axiom zaznaczył w komunikacie, że w ciągu tygodnia załoga misji Ax-4 wniosła znaczący wkład w badania naukowe. Sławosz Uznański-Wiśniewski testuje m.in. system mierzenia hałasu na ISS w ramach eksperymentu Wireless Acoustics. To technologia, która może poprawić zdrowie astronautów i pomóc w projektowaniu kolejnych statków kosmicznych.
Axiom zwrócił również uwagę na historyczny charakter misji - obywatele Polski, Węgier i Indii po raz drugi polecieli w kosmos, ale po raz pierwszy pracują wspólnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Misja jest symbolem powrotu tych trzech krajów do załogowych lotów kosmicznych po ponad czterdziestu latach. Axiom dodał w komunikacie, że w ciągu dwóch tygodni załoga Ax-4 przeprowadzi na ISS ponad 60 eksperymentów, co świadczy o rosnącej roli współpracy komercyjnej i międzynarodowej w badaniach kosmosu.
Źródło: PAP, POLSA
Źródło zdjęcia głównego: Sławosz Uznański-Wiśniewski