Trzy kolory. Etiopskie jeziora na zdjęciu satelitarnym

Autor:
anw
Źródło:
livescience.com, NASA Earth Observatory, tvnmeteo.pl
Na czym polega proces eutrofizacji? WWF Polska tłumaczy
Na czym polega proces eutrofizacji? WWF Polska tłumaczy
WWF Polska
WWF PolskaNa czym polega proces eutrofizacji? WWF Polska tłumaczy

Położone w centralnej części Etiopii jeziora, każde innego koloru, wyglądają zjawiskowo na zdjęciu satelitarnym, niedawno opublikowanym przez NASA. Barwy akwenów - zielona, żółta, niebieska - są następstwem wielu czynników, między innymi składu chemicznego wody czy głębokości.

Trzy jeziora, które widzimy na poniższym zdjęciu satelitarnym, położone są w centralnej części Etiopii, w rejonie Wielkich Rowów Afrykańskich. Około 10 tysięcy lat temu były częścią jednego, wielkiego zbiornika - Jeziora Galla. Starożytny akwen był prawdopodobnie połączony z morzem przez rzekę Auasz Uenz, która płynie do dziś. Około 2000 lat temu nastąpił rozpad Jeziora Galla na trzy mniejsze zbiorniki: jezioro Shala, jezioro Abijata i jezioro Langano - informuje NASA Earth Observatory. 

Wielkie Rowy Afrykańskie to rowy tektoniczne, położone we wschodniej części Afryki. Powstały na skutek oddalania się płyty afrykańskiej od płyty arabskiej i somalijskiej.

Trzy etiopskie jeziora na zdjęciu satelitarnym Joshua Stevens/Landsat 8/NASA Earth Observatory

Jezioro Shala

Jezioro Shala, które na zdjęciu satelitarnym jest koloru niebieskiego, to najgłębsze i największe z trzech akwenów widocznych na fotografii. Jego maksymalna głębokość wynosi 266 metrów. Ma 12 kilometrów długości i 28 km szerokości. Woda w nim jest silnie alkaliczna/zasadowa, co oznacza, że ma wysokie pH. Pomimo ekstremalnych warunków, w jeziorze występują skorupiaki i różne mikroorganizmy. Akwen ten odwiedzają też flamingi i pelikany.

Jezioro Langano

Jezioro Langano, które ma 18 km długości i 16 km szerokości, jest koloru żółtego, dlatego, że wpadają do niego rzeki. Transportują one żółtawe i brązowawe osady z pobliskich gór. Langano jest popularnym miejscem dla plażowiczów, ponieważ jest to jedyne jezioro w regionie, w którym nie występują przywry wywołujące chorobę zwaną schistosomatozą.

Jezioro Abijata

Ostatnie z trójki - jezioro Abijata - ma 17 km długości i 15 km szerokości, jest najpłytsze z nich wszystkich. Jego maksymalna głębokość to 14 m. Jego zielony kolor jest spowodowany eutrofizacją.

Eutrofizacja to proces, który polega na wzbogacaniu zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne (na przykład azot, siarka, fosfor) skutkujący wzrostem trofii, czyli żyzności wód.

Na czym polega proces eutrofizacji? WWF Polska tłumaczy
Na czym polega proces eutrofizacji? WWF Polska tłumaczyWWF Polska

Autor:anw

Źródło: livescience.com, NASA Earth Observatory, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Joshua Stevens/Landsat 8/NASA Earth Observatory

Pozostałe wiadomości