Aby zachować urodę i zdrowie raz w tygodniu warto zrezygnować z mięsa, do czego przekonują prowadzące program "Szczypta smaku" Olga Kwiecińska i Agata Ziemnicka. Ale to nie oznacza, że alternatywą są jedynie sałatki... W najnowszym odcinku dziewczyny proponują faszerowane papryki, wegańskie burgery i przepyszny makaron z warzywami.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Głodni wegetariańskich przepisów, które bez trudu zrealizujecie we własnej kuchni? Bez obaw. Prowadzące program "Szczypta smaku" Olga Kwiecińska i Agata Ziemnicka mają ich kilka.
Faszerowane soczewicą papryki
Do przyrządzenia faszerowanych soczewicą papryk potrzebujesz:
- 5 żółtych papryk, - szklanki czerwonej soczewicy, - garści orzechów włoskich, - 3 łyżek rodzynek sułtańskich, - białej cebuli, - 3 ząbków czosnku, - pęczka natki, - 1/2 pęczka mięty, - oliwy z oliwek, - laski cynamonu, - soli i pieprzu.
Do przyrządzenia sosu potrzebujesz:
- 2 czerwonych papryk, - 2 pomidorów, - główki czosnku, - oliwy z oliwek, - kilku gałązek świeżego tymianku.
Sos przygotuj następująco: umyj warzywa, główkę czosnku przekrój na pół, wstaw do brytfanki dodając gałązki tymianku, skrop oliwą, dodaj sól i pieprz a następnie wstaw do nagrzanego do maksimum pikarnika i trzymaj około 10 minut, aż skórka warzyw zupełnie się spiecze, nadając pomidorowi i czosnkowi dymny aromat. Nieco dłużej piecz paprykę. Gdy warzywa będą gotowe obierz je ze skórki (czosnek z łupin) i zblenduj, dodając oliwę i tymianek.
W międzyczasie zajmij się farszem, czyli na 1 szklankę soczewicy dodaj 2 szklanki wody, wrzucając do garnka 2 laski cynamonu i sól. W międzyczasie przygotuj 4 żółte papryki ścinając górną ich część i drylując z gniazda oraz pozbywając się białych elementów ze środka. Piątą z nich pokrój na drobną kostkę, którą dodasz do farszu. W ten sam sposób pokrój szalotkę i czosnek.
Następnie rozgrzej na patelni oliwę i podsmaż warzywa, dodając do nich rodzynki i garść orzechów włoskich. Gdy będą już gotowe, tak jak soczewica, wymieszaj ze sobą składniki pozbywając się uprzednio ze środka lasek cynamonu, dodając do farszu poszatkowane świeże zioła (natkę pietruszki i miętę). Gotową masą napełnij papryki i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 st. C na około 20 minut. Przed podaniem polej sosem.
Wegańskie burgery
Do przygotowania burgerów potrzebujesz:
- 1/2 szklanki komosy ryżowej quinoa, - marchewki, - czerwonej cebuli, - ząbka czosnku, - 1/4 szklanki uprażonego sezamu, - łyżki płatków owsianych, - 1/2 pęczka natki, - 2 łyżek oliwy, - łyżki musztardy miodowej, - jajka, - szczypty chilli, - bułki pełnoziarnistej, - kilku liści sałaty rzymskiej, - 2 pomidorów, - szczypiorku, - soli.
Do przygotowania sosu potrzebujesz:
- 1/2 l przecieru pomidorowego, - 2-3 strączków suszonego chilli, - szalotki, - 2 ząbków czosnku, - 2 goździków, - oleju do smażenia.
Burgery:
Komosę ugotuj w stosunku 1:2 (1 szklanka quinoa na 2 szklanki wody), Jest gotowa w momencie, w którym wchłania całą wodę i staje się miękka. W międzyczasie zetrzyj na tarce cebulę i marchewkę, zmiażdż czosnek rozgniatając go z solą i poszatkuj natkę pietruszki. Wrzuć do miski z quinoą i wymieszaj, dodając musztardę, płatki owsiane, sezam, pietruszkę, 1 jajko, sól i szczyptę chilli. Wymieszaj wszystkie skłandiki i dłońmi uformuj kotlety, układając je na blasze do pieczenia. Aby były gotowe, wstaw je do piekarnika nagrzanego do 160 st. C na 30 minut.
Sos:
Do rondelka wrzuć oliwę i zmiażdżone w moździerzu goździki, dorzucając pokrojoną w drobną kostkę cebulę, rozkruszoną w dłoniach suszoną papryczkę chilli i zalewając wszystko przecierem. Gotuj na małym ogniu aż stanie się gęstszy i aromatyczny.
Gdy burgery i sos będą gotowe przekrój bułki, polej je oliwą z oliwek i wstaw na chwilę do rozgrzanego piekarnika, aby nabrały chrupkości. W międzyczasie posiekaj szczypiorek i pokrój pomidora, oderwij listek sałaty, ułóż na posmarowanych sosem bułkach i przykrytych przyrządzonym burgerem. Gotowe!
Makaron ryżowy z pastą green curry i warzywami
Do przygotowania pasty potrzebujesz:
- kłączy trawy cytrynowej, - 3-centymetrowy kawałek imbiru, - 2 małych szalotek, - 2 ząbków czosnku, - zielonej papryczki chilli, - 2 liści kaffir (liści limonki, najlepiej mrożonych) - pół pęczka kolendry, - limonki, - łyżeczki sosu rybnego, - małej puszki mleka kokosowego.
Aby trawa cytrynowa oddała swój pełen smak, najpierw trzeba zdjąć twardą powłoczkę, a następnie zmiażdżyć łodyżkę trzonkiem noża. Dopiero wówczas należy ją posiekać. Następnie obierz imbir łyżeczką (jest najprościej) i zetrzyj go na tarce. Przekrój papryczkę i ją także posiekaj, podobnie jak mrożone liście kaffiru oraz świeżą kolendrę i czosnek. Wszystko wrzuć do wysokiego naczynia, dodając sok z limonki, sos rybny i mleko kokosowe i następnie zblenduj.
Poza tym potrzebujesz:
- 3 marchewek, - zielonej papryki, - pół czerwonej cebuli, - pół szklanki zielonego groszku, - pół pęczka dymki ze szczypiorem, - oleju do smażenia.
Marchewkę i paprykę pokrój w cienkie paseczki, a szalotkę - w piórka. Warzywa wrzuć do woka na rozgrzany, neutralny w smaku olej (np. rzepakowy) marchewkę, chwilę później paprykę i na końcu cebulę. Po kilku minutach mieszania dodaj zieloną pastę curry. Na końcu dodaj makaron ryżowy przygotowany według instrukcji na opakowaniu i groszek (świeży lub mrożony). Gotowe danie udekoruj kolendrą i podaj.
Autor: stella/rp / Źródło: TVN Meteo Active
Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo Active