Najnowsze

Zobacz, jak Ameryka "wita" huragan

Najnowsze

Zobacz, jak Ameryka "wita" huragan

Huragan Irene w ciągu doby będzie nad Nowym Jorkiem. Ewakuowanych zostało 370 tysięcy osób. Zobacz, jak Amerykanie przygotowują się na jego przyjście.

Irene uderzyła w ląd. Już w piątek ewakuowano około ćwierć miliona mieszkańców Nowego Jorku - głównie tych, którzy zamieszkują najniżej położone tereny. Dotyczy to także mieszkańców Wall Street na Manhattanie, gdzie znajduje się siedziba amerykańskiej giełdy papierów wartościowych. W zdecydowanej większości ewakuowani zostali mieszkańcy pobliskiej Long Island.

Do pomocy poszkodowanym gotowe jest wojsko. We wschodnich stanach w gotowości będzie ponad 100 tysięcy żołnierzy Gwardii Narodowej.

Pustoszeją pułki w sklepach

Ludzie ze sklepów wykupują podstawowe produkty żywnościowe, wodę, latarki i baterie czy generatory prądu.

W pięciostopniowej skali Irene ma pierwszy stopień. Wieje z prędkością około 140 km/h. Po dotarciu do lądu siła huraganu ma osłabnąć. Stan alarmowy ogłoszono w kolejnych przybrzeżnych stanach - aż po najbardziej wysunięty na północ Maine.

Amerykanie, mają takie samo przesłanie do huraganu Irene. Niektórzy zapezpieczając swoje domostwa przed jej niszczycielską siłą, piszą je na zabitych dyktą oknach.

Autor: usa//aq / Źródło: NEX, PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości