Żmija zygzakowata – jak wygląda? Jakie są objawy ukąszenia?

[object Object]
Jak się zachować po ukąszeniu żmii?Fakty TVN
wideo 2/11

Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż w Polsce. Jak wygląda i jak odróżnić ją od niegroźnego gniewosza plamistego i zaskrońca? A przede wszystkim – co robić w razie ukąszenia.

Żmija zygzakowata zwykle ostrzega przed atakiem sycząc.Po ukąszeniu przez żmiję zygzakowatą trzeba jak najszybciej wezwać pomoc medyczną.Żmije są bardzo płochliwe i w pierwszej kolejności próbują uciekać.

Jak wygląda żmija zygzakowata? Żmija zygzakowata (Vipera berus) jest jadowitym gadem z rodziny żmijowatych. To jedyny jadowity wąż w Polsce. Można ją poznać po charakterystycznym, zygzakowatym wzorze na grzbiecie. Zygzak ten nazywany jest też wstęgą kainową. Polskie żmije mogą mieć różne ubarwienie: żmija szara – od srebrzystoszarego do grafitowego,

żmija brązowa – od ceglastego do ciemnego brązu, żmija czarna.Zygzak widać szczególnie u samców dwóch pierwszych odmian. Dodatkowo na głowie można zaobserwować plamę w kształcie X. Spód ciała jest jaśniejszy. Jeżeli nadal mamy wątpliwości, czy obserwowany przez nas gad to żmija zygzakowata, spójrzmy mu oczy. Jeżeli wąż ma czerwoną tęczówkę i pionową źrenicę, mamy już stuprocentową pewność. Żmije mogą osiągać długość do około 80 centymetrów. Samce są mniejsze i krótsze o około 10 centymetrów. Dorosłe osobniki ważą do około 200 gramów. Żmija zygzakowata w Polsce - występowanie

Żmija zygzakowata - jak wyglądaPAP

Żmija zygzakowata jest gatunkiem chronionym, objętym w Polsce częściową ochroną gatunkową. Występuje na terenie całego kraju. Można ją spotkać na polach, łąkach, leśnych polanach, w lasach i na ich obrzeżach, na torfowiskach i kamieniach.

W ciągu dnia najczęściej można zobaczyć żmiję zygzakowatą, gdy wygrzewa się na słońcu. Zwłaszcza w górach należy sprawdzać, czy na kamieniu, na którym chcemy usiąść, nie odpoczywa jadowity gad.

Ukąszenie żmii i jad – objawy

Żmije są płochliwe i przy spotkaniu z człowiekiem przede wszystkim próbują ucieczki. Atakują dopiero, kiedy nie widzą takiej możliwości. Przed atakiem dają sygnał – syczą. Jeżeli jednak nadepniemy żmiję, zaatakuje bez ostrzeżenia.

Jest szansa, że w przypadku ataku będzie miało miejsce tak zwane ukąszenie suche, czyli bez wprowadzenia jadu. Kiedy jednak dojdzie do wprowadzenia jadu, mogą wystąpić następujące objawy: - obrzęk (może pojawić się w ciągu kilku minut lub z opóźnieniem),- miejscowe czerwonosine zabarwienie,- sącząca rana ze śladami dwóch zębów jadowych w miejscu ukąszenia,- ostry ból (ale też może być słabszy, a bywa, że w ogóle go nie ma),- martwica tkanek (pojawia się bardzo rzadko),- reakcja anafilaktyczna lub rzekomo anafilaktyczna na składniki jadu (może dojść do niej w kilka minut po ukąszeniu lub później).

Reakcja organizmu człowieka będzie zależna między innymi od dawki jadu, chorób współistniejących, miejsca ukąszenia, wieku i masy ciała ofiary. Ukąszenie szczególnie niebezpieczne jest dla osób starszych, dzieci i osób pod wpływem alkoholu. Niebezpieczne jest też ukąszenie w twarz i szyję. Wtedy bowiem jad przemieszcza się bardzo szybko w krwiobiegu. Osoba ukąszona powinna jak najszybciej uzyskać specjalistyczną pomoc medyczną. Międzynarodowy numer alarmowy – 112TOPR/GOPR - 985, +48 601 100 300

Podczas oczekiwania na pomoc należy przemyć miejsce ukąszenia wodą z mydłem i unieruchomić pokąsaną kończynę (żmije najczęściej atakują nogi do wysokości kostek), by spowolnić rozprzestrzenianie się trucizny. Nie uciskaj miejsca ukąszenia, nie zakładaj opaski uciskowej, nie wyciskaj jadu ani nie próbuj go wysysać.

Żmija - ukąszeniePAP / TVN24

Gniewosz plamisty a żmija zygzakowata

Żmiję zygzakowatą pomylić można z gniewoszem plamistym, nazywanym również miedzianką. Gniewosz jest najmniejszym polskim wężem. Kolor jego ciała bywa ciemnoszary, szaro-popielaty lub szaro-brązowy.

Gniewosz jest smuklejszy od żmii. W tyle jego głowy zobaczyć można ciemną plamę, która przechodzi w dwa rzędy mniejszych plam. Przypomnijmy – żmija na grzbiecie ma tylko jeden zygzak.

Miedzianka jest wężem niejadowitym.

Żmija a zaskroniec

Najczęściej spotykanym w Polsce wężem jest zaskroniec. Jego wygląd znacząco różni się od żmii. Jest bowiem szarobrunatny, oliwkowobrunatny, o niebieskim lub oliwkowym połysku. Zwykle na grzbiecie ma małe ciemne plamy. Jego głowa jest delikatnie spłaszczona. Charakterystyczna jest jej tylna część z dwiema półksiężycowatymi, żółto-pomarańczowymi plamami, otoczonymi przez czarne poprzeczne pasy.

Jeżeli zaskroniec poczuje się zagrożony, może ugryźć. Jednak nie ma on zębów jadowych, więc nie jest to niebezpieczne.

Jak rozpoznać żmijęPAP

Skuteczny sposób na żmije w ogrodzie

Najskuteczniejszą metodą na odstraszenie żmii z ogrodu jest sprawienie, aby nie było to miejsce dla nich atrakcyjne. Jak to zrobić? Są na to dwa sposoby: regularne porządkowanie ogrodu i regularne koszenie trawy.

Żmije są płochliwe i skryte. Z natury unikają człowieka. Do ataku dojdzie tylko wtedy, kiedy wąż jest do tego zmuszony. Dlatego jeżeli zobaczymy w ogrodzie żmiję, należy przede wszystkim zachować spokój i nie zbliżać się do niej. Wtedy najpewniej sama odpełznie.

Obecność żmii w ogrodzie ma też swoje dobre strony. Ich głównym pożywieniem są gryzonie – myszy, ryjówki czy norniki.

Autor: aw / Źródło: lasy.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Fala wezbraniowa na Odrze przechodzi przez Brzeg Dolny i Ścinawę w województwie dolnośląskim. Poziom wody w drugim z tych miast ma osiągnąć szczyt w nocy z piątku na sobotę i będzie przekraczać stan alarmowy o blisko trzy metry - wynika z prognozy IMGW. Na nadejście fali szykują się województwo lubuskie i zachodniopomorskie.

Fala wezbraniowa na Odrze. Prognozy IMGW

Fala wezbraniowa na Odrze. Prognozy IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

W nocy z piątku na sobotę na północy kraju należy uważać na gęste mgły. Obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Źródło:
IMGW

Pogoda na przełomie lata i jesieni może zaskoczyć. Czekają nas pełne słońca i bardzo ciepłe dni. Temperatura sięgnie aż 26 stopni Celsjusza. Opady deszczu wrócą w następnym tygodniu.

Wkrótce pogoda zacznie się wyraźnie zmieniać

Wkrótce pogoda zacznie się wyraźnie zmieniać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski nadal pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na blisko 40 stacjach hydrologicznych. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

Stany alarmowe na rzekach. Mapa i lista miejsc, w których zostały przekroczone

Stany alarmowe na rzekach. Mapa i lista miejsc, w których zostały przekroczone

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro. Noc zapowiada się chłodno, miejscami utworzą się mgły i zamglenia. Sobota 21.09 przyniesie słoneczną aurę w całym kraju, a termometry pokażą nawet 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota 21.09. Nocą przydadzą się cieplejsze ubrania

Pogoda na jutro - sobota 21.09. Nocą przydadzą się cieplejsze ubrania

Źródło:
tvnmeteo.pl

Włoski region Emilia-Romania zmaga się ze skutkami powodzi. Ewakuowano około tysiąca mieszkańców. Służby przeprowadziły setki akcji ratunkowych, niektóre z użyciem śmigłowców. Trwają poszukiwania osoby, która prawdopodobnie utknęła pod jednym z zawalonych domów.

Ludzie uciekali na dachy na północy Włoch

Ludzie uciekali na dachy na północy Włoch

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, ANSA

W ostatnim roku o ponad trzy metry obniżył się pokryty wielką czapą lodową południowy wierzchołek szczytu Kebnekaise w Górach Skandynawskich w Szwecji. Jak twierdzą naukowcy, to największy ubytek lodu od 30 lat, a przyczyny tego zjawiska upatrują w rekordowo gorącym sierpniu.

Wierzchołek góry obniżył się o ponad trzy metry

Wierzchołek góry obniżył się o ponad trzy metry

Źródło:
PAP, Uniwersytet w Sztokholmie

Astronomiczna i kalendarzowa jesień tuż-tuż. W przeciwieństwie do tych drugich początek astronomicznych pór roku zawsze ma ruchomą datę. Kiedy zacznie się jesień w 2024 roku? Sprawdź.

Kiedy zacznie się jesień kalendarzowa i astronomiczna

Kiedy zacznie się jesień kalendarzowa i astronomiczna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Główny Geolog Kraju ostrzega przed uaktywnieniem się osuwisk na terenach powodziowych. Wysokie ryzyko pojawienia się niebezpiecznych zjawisk będzie się utrzymywać przez kilka najbliższych tygodni, a nawet miesięcy.

Główny Geolog Kraju ostrzega: to zagrożenie może trwać miesiącami

Główny Geolog Kraju ostrzega: to zagrożenie może trwać miesiącami

Źródło:
PAP

W zalanych domach w wyniku wysokiej wilgotności mogą rozwijać się niebezpieczne dla człowieka kolonie grzybów - ostrzegają eksperci. Zagrożenie pozostaje wysokie nawet po opadnięciu wody, ponieważ wilgoć utrzymuje się w ścianach przez bardzo długi czas.

W zawilgoconych domach mogą pojawić się kolonie grzybów. Jak z nimi walczyć

W zawilgoconych domach mogą pojawić się kolonie grzybów. Jak z nimi walczyć

Źródło:
PAP

- Katastrofy mają to do siebie, że są nieprzewidywalne. Oczywiście, można było lepiej przygotować się do powodzi, ale to nie jest kwestia jednego czy dwóch miesięcy, tylko wielu lat - stwierdził doktor habilitowany profesor UMCS Stanisław Chmiel. Jego zdaniem należy teraz rozpocząć dyskusję dotyczącą osób mieszkających na terenach zalewowych, choć będą "to bardzo trudne decyzje".

Od polderów po przesiedlenia. Hydrolog mówi o tym, jak przygotować się na "katastrofę"

Od polderów po przesiedlenia. Hydrolog mówi o tym, jak przygotować się na "katastrofę"

Źródło:
PAP

W czwartek wieczorem poziom wody w Łabie w Dreźnie osiągnął maksimum i od tego czasu powoli opada - informują niemieckie media. Niepokój budzi teraz sytuacja na Odrze, po której z południa Polski przesuwa się fala kulminacyjna.

Niemcy. Poziom wody w Łabie spada, ale wszystkie oczy skierowane są na Odrę

Niemcy. Poziom wody w Łabie spada, ale wszystkie oczy skierowane są na Odrę

Źródło:
PAP

Przez Węgry przechodzi fala kulminacyjna na Dunaju. Na nadejście wielkiej wody przygotowuje się nie tylko Budapeszt, ale także mniejsze miejscowości. Fala wezbraniowa dotarła do Węgier z Austrii, gdzie żywioł odsłonił ogrom zniszczeń.

Kulminacja na Węgrzech, Austria zaczyna wielkie sprzątanie

Kulminacja na Węgrzech, Austria zaczyna wielkie sprzątanie

Źródło:
PAP

W najbliższym czasie unikajmy wchodzenia do lasów na terenach, gdzie przeszła powódź - apelują służby. Grunt wciąż jest mocno nasączony wodą, co sprawia, że nawet delikatny podmuch wiatru powoduje, że drzewa się przewracają.

Delikatny podmuch wiatru sprawia, że drzewa się przewracają

Delikatny podmuch wiatru sprawia, że drzewa się przewracają

Źródło:
PAP

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Ogień trawi Portugalię. Rząd otrzymał w ostatnich dniach wiele dowodów, że szalejące od weekendu w tym kraju pożary terenów leśnych i łąk to często dzieło podpalaczy.

Portugalskie władze: wiele pożarów lasów i łąk to dzieło podpalaczy     

Portugalskie władze: wiele pożarów lasów i łąk to dzieło podpalaczy     

Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW