50 stopni Celsjusza. Dni z taką temperaturą jest aż dwa razy więcej niż 40 lat temu

Autor:
anw
Źródło:
PAP
Zjednoczeni w nauce 2022. Raport WMO
Zjednoczeni w nauce 2022. Raport WMOWMO
wideo 2/10
Zmiany klimatu

Liczba dni w roku z temperaturą przekraczającą 50 stopni Celsjusza podwoiła się - wynika z globalnej analizy przeprowadzonej przez BBC. Ekstremalne upały występują też na większych obszarach niż dawniej.

Od lat 80. liczba dni, w których temperatura przekraczała 50 stopni Celsjusza, nieustannie rośnie. Średnio w latach 1980-2009 było ich 14 w roku, a w latach 2010-2019 już 26 - wynika z opublikowanej we wtorek analizy przeprowadzonej przez BBC. W tym samym okresie, czyli w latach 1980-2019, temperatury przekraczające 45 st. C pojawiały się średnio przez dwa dodatkowe tygodnie w roku.

- Te wzrosty mogą być w 100 procentach przypisane wykorzystaniu paliw kopalnych - mówiła doktor Friederike Otto, niemiecka klimatolog, która jest zastępczynią dyrektora Instytutu Zmian Środowiskowych Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Upały. Śmiertelne zagrożenie dla człowieka i natury

Skrajne upały mogą być nie tylko śmiertelnie groźne dla człowieka i natury, ale też mogą stanowić poważny problem dla infrastruktury i uszkadzać budynki, drogi oraz sieci energetyczne - wyjaśnia BBC.

Temperatura przekraczająca 50 st. C występuje najczęściej na Bliskim Wschodzie i w regionie Zatoki Perskiej. Kiedy jednak tego lata temperatura we Włoszech sięgnęła 48,8 st. C, a w Kanadzie 49,6 st. C, naukowcy ostrzegli, że anomalie takie będą się pojawiać w różnych miejscach globu, jeśli nie ograniczymy emisji gazów cieplarnianych - relacjonowało BBC.

- Jeśli nie podejmiemy w tej sprawie natychmiastowych kroków, to nie tylko ekstremalne zjawiska pogodowe staną się częstsze, ale też odwrócenie szkód wywołanych ociepleniem klimatu będzie znacznie trudniejszym wyzwaniem - tłumaczyła doktor Sihan Li z wydziału geografii i środowiska Uniwersytetu Oksfordzkiego, specjalizująca się w badaniach zmian klimatycznych.

Za nami najgorętsza dekada w historii
Za nami najgorętsza dekada w historiiOstatnia dekada była najgorętsza w historii pomiarów. Ostatnie pięć lat uplasowało się na pierwszych pięciu miejscach w rankingu najcieplejszych. A średnia temperatura w 2019 roku była najwyższa od czasów prowadzenia pomiarów.NASA's Scientific Visualization Studio/Kathryn Mersmann

Ekstremalne zjawiska pogodowe

Z analizy BBC wynika, że skrajne upały pojawiają się częściej w Europie Wschodniej, południowej Afryce i Brazylii, a także częściowo na obszarach Arktyki.

Upały, pożary i ekstremalne zjawiska pogodowe będą zmieniać pejzaż wokół nas, a ocieplenie klimatu wraz z innymi czynnikami będzie prowadzić do pustynnienia ziemi - ostrzega raport BBC.

Opublikowana we wtorek analiza jest początkiem serii pod tytułem "Życie przy 50 stopniach", która jest dziennikarskim dochodzeniem na temat tego, jak ekstremalne upały wpływają na życie w różnych częściach świata.

Zmiany klimatuAdam Ziemienowicz/PAP

Klimat. Konferencja klimatyczna

W dniach 1-12 listopada w Glasgow w Szkocji odbędzie się konferencja klimatyczna pod egidą ONZ, która została przesunięta o rok z powodu pandemii koronawirusa.

BBC pisze, że naukowcy domagają się, by światowi przywódcy podjęli podczas szczytu w Glasgow, w trybie natychmiastowym, kroki zmierzające do ograniczenia szkodliwych emisji i powstrzymania ocieplenia klimatu.

Do roku 2100 nawet 1,2 miliarda ludzi na całym świecie może znaleźć się w sytuacji, w której upały będą stanowić zagrożenie dla zdrowia i poważnie pogorszą warunki życiowe. To co najmniej cztery razy więcej niż obecnie - podsumowuje BBC.

Emisja dwutlenku węgla na świecieAdam Ziemienowicz/PAP

Autor:anw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości