Zdrowe śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Jaka wartość energetyczna potrzebna jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu? Co możemy jeść na śniadanie, a czego lepiej unikać?
Nie bez powodu wielu dietetyków jak mantrę powtarza, że zdrowe śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Kiedy wstajemy, budzi się również nasz organizm. Do wzmożonej pracy narządów wewnętrznych i mięśni potrzeba energii. Pierwszy posiłek ma być jej źródłem.
- Wyjście z domu bez śniadania przyczynia się do gwałtownego spadku stężenia glukozy we krwi, co może powodować osłabienie, brak energii, senność, znużenie, brak koncentracji. W momencie spadku stężenia glukozy rzucamy się na produkty, które je podniosą w bardzo krótkim czasie czyli batoniki, ciasteczka, słodkie napoje. Często również osoby, które nie jedzą śniadań, przyjmują znacznie większe ilości pożywienia w ciągu dnia. Dlatego o śniadaniu powinni pamiętać ci, którzy się odchudzają - zaznacza dietetyk medyczny Magdalena Uchman.
Ile kalorii na zdrowe śniadanie?
Jak zaznacza dietetyk, każdy organizm ma indywidualne zapotrzebowania energetyczne. - Przyjmuje się jednak, że śniadanie powinno dostarczyć około 25-30 proc. wartości energetycznej, przy założeniu, że spożywamy pięć posiłków w ciągu dnia - wylicza Uchman.
Śniadanie powinno być zatem solidniejsze, niż pozostałe posiłki.
Cztery zasady zdrowego śniadania:
1. Przede wszystkim produkty pełnoziarniste, które zapewniają stopniowe uwalnianie glukozy.
2. Produkty dostarczające pełnowartościowego białka, takie jak wędliny, ryby, sery, jaja, mleko, jogurty naturalne.
3. Produkty zawierające tłuszcz takie, jak masło, wysokiej jakości margaryna, olej – np. oliwa z oliwek.
4. Świeże warzywa.
Czego unikać? Na pewno nie powinniśmy wybierać produktów, które zawierają duże ilości cukrów prostych np. płatki śniadaniowe, serki lub jogurty owocowe czy słodycze.
Dobre śniadanie = dobry dzień.
Inspirujący przepis na zdrowe śniadanie:
Autor: Paula Wakuluk // ŁUD
Źródło zdjęcia głównego: Shuttercstock