Jeżeli weźmiemy pod uwagę zmiany klimatu, jakie miały miejsce w ostatnich dekadach, a także prognozy tych zmian, to otrzymamy niepokojące dane. Okazuje się, że aktualnie globalne ocieplenie postępuje szybciej niż w ostatnich dekadach, a ponadto wchodzimy w okres, w którym jeszcze przyspieszy.
Steve Smith, wraz z kolegami z Departamentu Energii działającego przy Narodowym Laboratorium Wybrzeża Północno-Zachodniego w USA, zbadał historyczne, a także prognozowane zmiany klimatu. Chciał sprawdzić, jak w najbliższym czasie będą się kształtować temperatury, z którymi człowiek będzie miał do czynienia.
Wszystkiemu winne gazy cieplarniane, choć...
Klimat na Ziemi ociepla się z powodu zwiększenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Trend nie jest jednostajny; średnia temperatura raz idzie w górę, raz spada. Chociaż naukowcy od dawna badają naturalne zmiany klimatu, wciąż słabo znają wahania temperatury w przeszłości. Trudno im także tworzyć prognozy.
W celu zbadania tempa zmian Smith wraz z kolegami, we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Maryland, skorzystał z międzynarodowego projektu Coupled Model Intercomparison Project, który porównuje kilkanaście modeli klimatycznych z całego świata.
We wszystkich modelach zawarte są dane między innymi o stężeniu gazów cieplarnianych w atmosferze w przeszłości oraz o prognozowanych stężeniach w przyszłości. Ponadto uwzględniają one emisję zanieczyszczeń, a nawet zmianę sposobu użytkowania gruntów, które mogą pochłaniać lub emitować gazy cieplarniane. Im więcej modeli się porównuje, tym wyniki są bardziej dokładne.
... kiedyś tak nie było
Posiłkując się CMIP, zespół naukowców obliczył, jak szybko zmieniała się temperatura w latach 1850-1930, czyli w okresie, kiedy ludzie zaczęli rejestrować te zmiany. Stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze w tym czasie było niskie.
Choć odnotowano niewielki wzrost globalnej temperatury w tym okresie, to klimat zmieniał się w sposób naturalny. Wtedy w Ameryce Północnej oraz w Europie tempo zmian temperatury wahało się o 0,2 st. C na dekadę. Modele komputerowe oraz symulacje potwierdzają, że jest to naturalna zmienność klimatu.
Stan, wraz z prognozą, na lata 1971-2020
Następnie zespół naukowców przeprowadził podobną analizę zmian w latach 1971-2020. Okazało się, że średnia prędkość zmian wynosi, a ponadto będzie wynosić, 0,3 st. C na dekadę, czyli jest wyższa niż przy naturalnej zmienności. Modele pokazują, że w chwili obecnej większość regionów na świecie przekracza naturalne tempo zmiany temperatury.
Naukowcy zbadali również, z jakim tempem będą się zmieniały te wartości w przyszłości. Symulacje jednoznacznie wskazują, że ocieplenie klimatu przyspieszy w kolejnym czterdziestoleciu, nawet w momencie, gdy zmniejszy się emisję gazów cieplarnianych. Mimo tej wiedzy, naukowcy nie są w stanie powiedzieć, jaki wpływ będzie miała ta tendencja na Ziemię i jej mieszkańców.
- Świat zaczyna się zmieniać, wtedy, kiedy temperatura jest wyższa niż wartości sprzed 40 lat - powiedział Smith. - Musimy dowiedzieć się, jakie skutki będą miały te zmiany oraz jak się do tego przygotować - dodał.
Autor: mab/map / Źródło: science daily