Najnowsze

Zanim polecą w Kosmos, muszą trenować pod ziemią

Najnowsze

Życie na stacji kosmicznej
nasa.govŻycie na stacji kosmicznej

W jaskiniach na Sardynii odbywają się tygodniowe zajęcia dla astronautów. Pod ziemią testują sprzęt, który może przydać im się podczas misji w przestrzeni kosmicznej.

Sześciu astronautów z kilku krajów ćwiczy obecnie 800 metrów pod ziemią na Sardynii (Włochy). Pod ziemią panują podobne warunki jak w kosmosie, nasze zmysły są tam pozbawione wielu odgłosów i naturalnego światła. Poruszanie się po ścianie jaskini przypomina spacer w przestworzach. Astronauci muszą być ostrożni, podejmować ważne decyzje oraz zrozumieć funkcjonowanie w grupie wielokulturowej, poznać swoje umiejętności i je doskonalić.

- Jesteśmy zadowoleni, że w naszym kursie bierze udział kobieta i astronauta z Chin - powiedziała Loredana Bessone, współpracująca z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). - Pozwala to lepiej przetestować zachowania astronautów - dodała.

Nauka i technologia

Ważnym elementem takiej misji jest nauka i technologia. Zespół będzie testował nowy sprzęt do tworzenia map 3D jaskiń, które badają bazując na pomiarach ze zdjęć. Astronauci będą komunikować się z bazą na górze przez nowy system łączności xFerra, który może przekazywać dane przez 800 metrów skał.

W ubiegłych latach członkowie kursu badali i kartowali sieć jaskiń na Sardynii. Udało im się też odkryć nowe gatunki skorupiaków.

Kurs

Astronauci rozpoczęli tygodniowy kurs 24 czerwca. Zajęcia dotyczyły badań, eksperymentów, zwiedzania jaskiń oraz używania systemu podobnego do tego w kosmosie. Pierwszego lipca zespół rozpocznie 6-dniową wyprawę, podczas której ich zmysły w ciemności będą ograniczone. Będą odcięci od cywilizacji i rytmu dobowego. Aby osiągnąć swoje cele, będą zdani tylko na siebie i łączność z bazą, tak jak na stacji kosmicznej.

Autor: AP/jap / Źródło: esa.int

Źródło zdjęcia głównego: esa.int

Pozostałe wiadomości