Zagadkowe struktury na Marsie. NASA ujawnia zdjęcia

Zagadkowe "borówki" na Marsie

Opportunity, starszy brat łazika Curiosity, przesłał na Ziemię zdjęcie dziwnych kulek na powierzchni Marsa. Naukowcy na razie nie wiedzą co to jest, ale wyglądem przypominają znane im wcześniej "marsjańskie borówki". Eksperci z NASA uważają, że odkryte struktury mogą być dowodem na istnienie życia na Czerwonej Planecie.

- Podobne struktury widzieliśmy już wcześniej. Są charakterystyczne dla jego (Marsa - red.) skał, które zwierają dużo związków żelaza. Nazywamy je potocznie "borówkami", ale to jest coś zupełnie innego - mówi Steve Squyres z Cornell University, główny badacz misji Opportunity.

Łazik znalazł okrągłe małe obiekty w zachodniej części krateru Endeavor, nazywanej Kirkwood. To w tym kraterze robot wylądował w 2004 roku.

Wstępna analiza wykazała, że mają średnicę 3 mm, ale nie zawierają tyle żelaza, co wcześniej znalezione na Marsie "borówki".

Największa zagadka misji marsjańskiej?

Znalezione grudki są gęściej ułożone niż w innych znanych przypadkach. Różnią się też strukturą i składem. - Nigdy nie widzieliśmy takiego nagromadzenia kulek na jednej próbce skały. Mamy przed sobą nie lada zagadkę, którą trzeba będzie rozwiązać - komentuje Squyres.

Naukowcy są jednak pewni, że odkryte struktury to dowód na istnienie wilgotnego środowiska na Czerwonej Planecie, a więc prawdopodobnie i form życia. Powstały przez działanie wody na marsjańską skałę.

Zdjęcie poniżej przedstawia obszar Marsa o przekątnej ok. 6 cm pokryty kulistymi strukturami. - Jest to jedno z najbardziej niezwykłych zdjęć z całej misji - twierdzi jej szef.

Autor: mm/rs / Źródło: NASA

Pozostałe wiadomości