Najnowsze

Wrzesień jak kwiecień: też poprzeplata

Najnowsze

Długoterminowa prognoza pogody (TVN Meteo)
Długoterminowa prognoza pogody (TVN Meteo)

Przed nami klasyczny początek września. Ciepłe i słoneczne dni poprzeplatane będą pochmurnymi i deszczowymi. Z takiej aury najbardziej ucieszą się grzybiarze. Szykuje się wysyp prawdziwków, podgrzybków i maślaków.

- W nadchodzącym okresie czeka nas pogoda w kratkę. Wyże przeplatać się będą z niżami. Nie zabraknie ani słońca, ani deszczu - mówi synoptyk TVN Meteo, Wojciech Raczyński.

Do wtorku mokro i chłodno

Ponurej i deszczowej aurze kres położy już w najbliższy wtorek układ wysokiego ciśnienia znad Europy Zachodniej. Słupki rtęci pokażą od 18 st. C na Suwalszczyźnie do 23 st. C na Dolnym Śląsku. Z każdym dniem będzie coraz cieplej. Już w czwartek, 30 sierpnia temperatura wzrośnie do 28 st. C.

Już dwa dni później, pierwszego dnia września, czeka nas kolejny spadek temperatury. Słupki rtęci powinny wskazać od 17 do 21 st. C. Prawdopodobnie będzie to najchłodniejszy dzień do połowy miesiąca. Potem czeka nas ciepło. W świetle najnowszych danych między pierwszym a drugim tygodniem września temperatura wyniesie 26, 27 i 28 st. C w najcieplejszym momencie dnia.

- Wrzesień potrafi być gorący. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia choćby w 1939 r. - tłumaczy synoptyk TVN Meteo.

Najcieplej na południu

- Najwyższych wartości temperatury możemy spodziewać się na Pogórzu, najniższych na Pomorzu i Suwalszczyźnie - informuje Wojciech Raczyński.

W najbliższych 16 dniach południe kraju zobaczy wartości od 21 do 26 st. C, a północ od 17 do 23 st. C, chociaż tam za sprawą silniejszego wiatru dominować będzie raczej odczucie chłodu. Komfort termiczny, a nawet ciepło da się odczuć na Podkarpaciu.

Jeszcze bez przymrozków?

Wrzesień to miesiąc, w którym zaczynają się przymrozki. Czy musimy się na nie przygotować w tych najbliższych 16 dniach? - Prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest niskie. Powinny zdarzyć się dopiero w drugiej połowie miesiąca - prognozuje synoptyk.

Dobra pogoda na grzyby

Grzybiarze już powinni zacierać ręce z zadowolenia. - Ciepły początek września oznacza sporo grzybów - mówi Wojciech Raczyński. Będą miały i wystarczająco słońca i wilgoci do wzrostu. Grzybobranie czas zacząć!

Autor: mm/mj/rs / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości