Najnowsze

Włochy: średnia wieku zakażonych koronawirusem spadła do 35 lat

Najnowsze

[object Object]
"Przyrasta nam więcej osób chorych niż ozdrowieńców"tvn24
wideo 2/21

Włoscy specjaliści alarmują, że w kraju znacznie spadła średnia wieku osób zakażonych koronawirusem. Teraz wynosi ona 35 lat, a na początku pandemii wynosiła ona 60 lat. Zdaniem ekspertów, to efekt braku zachowywania dystansu i noszenia maseczek.

Zdaniem włoskiego Instytutu Zdrowia, w kraju doszło w ostatnim miesiącu do znacznego spadku średniej wieku zainfekowanych koronawirusem SARS-CoV-2. W ostatnim raporcie odnotowano, że prawie 15 procent osób, u których wykryto zakażenie, jest w wieku poniżej 18 lat. W pierwszych miesiącach epidemii odsetek ten wynosił zaledwie jeden procent.

Średnia wieku osób obecnie zakażonych koronawirusem we Włoszech spadła do 35 lat. Na początku epidemii - zimą - średnia ta wynosiła 60 lat.

Większość teraz zainfekowanych (56 procent) ma od 19 do 50 lat. Około 19 procent jest w wieku 51-70 lat. Blisko 10 procent skończyło 70 lat.

Przyczyną beztroska

Wzrost zakażeń wśród młodych Włochów wiąże się z ich udziałem w nocnym życiu towarzyskim na ulicach, bez maseczek i zachowania dystansu, a także z ich podróżami na wakacje do krajów ryzyka, za jakie uważa się Grecję, Hiszpanię, Chorwację i Maltę.

Dane Instytutu, jak zaznaczono, tłumaczą częściowo wzrost odsetka przypadków bezobjawowych i lekkich, które stanowią dwie trzecie w grupie wiekowej do 30 lat. Jeśli chodzi o seniorów, objawów nie ma połowa z nich.

"Wehikuł" dla wirusa

Włoski biochemik Enrico Bucci, pracujący na uniwersytecie w Filadelfii w USA, podkreślił w mediach społecznościowych: "Młodzi ludzie mniej ryzykują zdrowiem, ale - co wiadomo od zawsze - są wehikułem, którego wirus może użyć, by zakazić innych, u których choroba nie ma tak łagodnego przebiegu".

Ekspert, który przeanalizował różne ogniska zakażeń w Japonii, wyjaśnił, że w większości przypadków pierwszymi nosicielami koronawirusa byli ludzie w wieku od 20 do 39 lat, bezobjawowi lub nie mający ich jeszcze w chwili zarażenia innych.

WHO: OSOBY W WIEKU 20-40 LAT NAPĘDZAJĄ ROZPRZESTRZENIANIE SIĘ EPIDEMII

Autor: kw/dd / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Pozostałe wiadomości