Wieczór nie przyniósł uspokojenia pogody w Polsce centralnej, na Podlasiu i Śląsku. Front atmosferyczny, który od rana przemieszcza się nad Polską, skutkuje kolejnymi deszczami i wyładowaniami na tym obszarze. Po burzach, które wciągu ostatniej doby przeszły nad krajem, strażacy interweniowali już ponad 750 razy.
W Warszawie wieczorem zagrzmiało, burza przyszła z południowego-zachodu.
Jak poinformowała po godz. 21.00 synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek, front jest ciągle bardzo aktywny. Wieczorem ciągnął się od Śląska przez południową część woj. łódzkiego, Kielecczyznę, południowe Mazowsze po północną część woj. lubelskiego i Podlasie.
Strefa burzowa przemieszczała się wzdłuż frontu na północny-wschód.
W Warszawie może zmoczyć kibiców
- Burze występują od Podlasia, w pasie od Janowa Podlaskiego i Białej Podlaskiej, przez Międzyrzec Podlaski, Łuków, Kock, Kozienice, Dęblin, Puławy, Radom, Ostrowiec Świetokrzyski, Starachowice, Skarzysko-kamienną, Końskie, Włoszczową, Radomsko, Myszków Zawiercie, po Katowice, Rybnik i Racibórz - relacjonowała późnym wieczorem synoptyk. Strefa burzowa przemieszczała się wzdłuż frontu się na północny-wschód.
Kilkugodzinna kanonada
Wcześniej liczne komórki burzowe odnotowano na Podlasiu (w pasie od Suwałk, przez Sejny, Augustów, Suchowolę, Sokółkę, Czarną Białostocką, Białystok, Zabłudów, Bielsk Podlaski, Kleszczele, Siemiatycze).
Grzmiało też na Mazowszu (w rejonie Sarnaków, Platerowa, Łosic, Mordów, Siedlec, Stoczka Łukowskiego, Łukowa), na północnej Lubelszczyźnie, Śląsku, Opolszczyźnie (od Częstochowy przez Lubliniec, Ozimek, Strzelce Opolskie, Krapkowice, Zdzieszowice, po Prudnik i Głuchołazy) oraz na Opolszczyźnie.
Wyładowania atmosferyczne śledzą na bieżąco Reporterzy 24.
750 interwencji: zalania, powalone drzewa
Po burzach, które w ciągu ostatniej doby przeszły nad Polską, strażacy interweniowali już ponad 750 razy. Wezwania dotyczyły głównie powalonych drzew, zalanych zabudowań i ulic - poinformował rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.
W niedzielę najwięcej pracy mieli strażacy w województwach: wielkopolskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim. Szczególnie dotknięte skutkami burz i towarzyszących ich silnych wiatrów zostały powiaty: starogardzki, kartuski i kościerski. W powiecie tczewskim silny wiatr uszkodził cztery dachy. W Biskupcu cztery osoby zostały ranne na skutek upadku drzewa na dwa samochody.
Burza wywróciła łódź. Pomogły kapoki
Do groźnego zdarzenia doszło na Jeziorach Raduńskich w powiecie kartuskim. Wichura, która towarzyszyła burzy, wywróciła tam kilka łodzi, w wyniku czego w wodzie znalazły się dwie osoby. - W akcji ratowniczej brały udział trzy jednostki straży pożarnej. Nikomu nic się nie stało, głównie dzięki temu, że osoby te miały na sobie kapoki - mówił rzecznik straży pożarnej.
Mniejsze szkody burze wyrządziły w województwie kujawsko-pomorskim. Interwencje tam polegały głównie na wypompowywaniu wody i usuwaniu powalonych przez wiatr drzew. W województwie lubuskim strażacy interweniowali przede wszystkim w okolicach Drezdenka.
Straż: najlepiej schować się w budynku
- Należy pamiętać, że jeżeli zostaniemy zaskoczeni przez burzę poza domem, najlepiej jest schować się w jakimś budynku. W mieszkaniu trzeba zabezpieczyć okna i usunąć wszystkie przedmioty z balkonów i parapetów. Starajmy się też unikać parkowania samochodów pod drzewami - przypomniał Frątczak.
Legenda:
Blids.de: mapa prezentuje wyładowania atmosferyczne na terytorium Polski w czasie dwóch godzin. Każdy kolor odpowiada 15 minutom. Od najnowszych: czerwone - pomarańczowe - żółte - zielone - niebieskie - granatowe - fioletowe - różowe.
Autor: adsz/mj / Źródło: Kontakt24, TVN Meteo