"Wąchający" dron w akcji. Podniebny pomocnik strażników sprawdza, czym palimy

[object Object]
Strażnik o zastosowaniu drona w walce ze smogiemTVN Meteo
wideo 2/4

Pomimo coraz większej świadomości problemu, jakim jest smog, powietrze w Polsce wciąż ma często fatalną jakość. Zanieczyszczenia te w dużym stopniu wpływają na nasze zdrowie, zwłaszcza u dzieci, osób w podeszłym wieku oraz tych, którzy zmagają się z problemami oddechowymi. Pomóc z walką z zanieczyszczeniami może "wąchający" dron.

SERWIS SMOGOWY TVN METEO - SPRAWDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA W SWOJEJ OKOLICY

W miesiącach zimowych, przy mroźnej, bezwietrznej pogodzie i niskim ciśnieniu zanieczyszczenia zalegają nad ziemią i zamiast uciec do atmosfery tworzą duszący smog. Problem wzrasta wraz z malejącą temperaturą. Rośnie wtedy ilość spalanych materiałów opałowych w celu ogrzania domostw. Niestety niekiedy tymi materiałami okazuje się być tani opał, a czasem nawet śmieci, co rażąco wpływa na obniżenie jakości powietrza w okolicy.

Władze podejmują walkę

O poprawę jakości powietrza walczą władze wielu miast. Na Śląsku wsparciem dla smogowych patroli okazuje się być dron.

W czołówce miast, w których zazwyczaj odnotowuje się przekroczenie norm jakości powietrza, są między innymi Katowice. To tam rozpoczęto podniebne kontrole jakości emitowanych substancji przez poszczególne domostwa. Specjalistyczny dron jest wykorzystywany przez strażników miejskich do patrolowania tego, czym palimy w piecach. Choć jest on jeszcze w fazie testowej, to kilka lotów ma już za sobą. Jeszcze w styczniu udało się w ten sposób ukarać jednego z mieszkańców mandatem w wysokości 500 złotych.

Emisja pyłów z domowych urządzeń grzewczych (Polski Alarm Smogowy)Polski Alarm Smogowy

Szczegółowa analiza w kilkanaście sekund

Specjalistyczny dron podlatuje na odległość kilkudziesięciu centymetrów od komina, z którego wydobywa się dym. Już po kilkunastu sekundach strażnicy otrzymują w ten sposób szczegółową analizę tego, co jest w ten sposób emitowane do atmosfery.

- Dron w przeciągu kilku godzin jest w stanie dokonać pomiarów nad kilkudziesięcioma kominami i bardzo precyzyjnie wskazać miejsce, w które strażnicy miejscy muszą uderzyć i przeprowadzić kompleksową kontrolę - mówi strażnik miejski z Katowic. - Już samo pojawienie się drona nad miastem jest prewencją i ludzie się zastanawiają, co mają wrzucić do tego pieca - dodaje strażnik.

Planowanych jest jeszcze kilka lotów próbnych, po czym dron zostanie najprawdopodobniej zakupiony przez miasto.

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie (Maria Samczuk , Adam Ziemienowicz/PAP)PAP/Maria Samczuk , Adam Ziemienowicz

Autor: amm/aw / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości