"W 10 minut zrobiło się biało". Śnieżyce, a miejscami także burze

[object Object]
Opady śniegu w ChorzowieKontakt 24/Darekpolskachorzów
wideo 2/7

Zima zdaje się wygrywać z jesienią. W poniedziałkowy poranek w wielu regionach Polski zrobiło się biało. Miejscami po raz pierwszy w tym sezonie. Zdjęcia i nagrania otrzymujemy na Kontakt 24.

Polska znajduje się pod wpływem rozległego niżu nazwanego Peter. Związane z nimi są fronty atmosferyczne. W połączeniu z niską temperaturą powietrza dało to idealne warunki do opadów śniegu. Materiały dostaliśmy na Kontakt 24.

Problemy na drogach

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała po godzinie 7, że wszystkie drogi krajowe są przejezdne.

Utrudnienia w postaci lokalnej śliskości i błota pośniegowego występują na terenie województwa warmińsko-mazurskiego (S7, dk 51, dk 58). Mżawka, przelotne opady deszczu i/lub deszczy ze śniegiem występują na terenie całego kraju z wyłączeniem województw: podlaskiego, opolskiego i lubuskiego.

Śnieżnie i burzowo

W nocy z niedzielę na poniedziałek dodatkowo występowały burze. Zagrzmiało na Śląsku - między innymi w Katowicach, Tychach oraz Mysłowicach.

Od kilku dni opady śniegu występują także w polskich górach. W nocy ponownie sypnęło w Beskidach, przykrywając świat kolejną jego warstwą.

Rano intensywna śnieżyca wystąpiła także w Warszawie. Panują trudne warunki na ulicach. Czytaj więcej na tvnwarszawa.pl.

Biało na Śląsku

Reporter 24 Dariusz K. potwierdził, że były to pierwsze opady śniegu w jego mieście, Chorzowie.

Opady śniegu w Chorzowie
Opady śniegu w ChorzowieKontakt 24/Darekpolskachorzów
Opady śniegu i burza w Tychach
Opady śniegu i burza w TychachKontakt 24/Niktosia_k
Opady śniegu w Częstochowie
Opady śniegu w CzęstochowieKontakt 24/GrupaMT_pl

Jak napisała inna Reporterka, Niktosia, "w 10 minut zrobiło się biało... Do tego wyładowania atmosferyczne... jak dla mnie niespotykane zjawisko". Dodała, że najpierw pojawiły się opady deszczu, potem zagrzmiało, a opady deszczu zastąpił śnieg.

Użytkownik GrupaMT_pl przesłał śnieżne zdjęcia z Częstochowy. Jak podkreślił, to "pierwszy taki opad śniegu o tej porze 2017 roku".

Śnieg utrudniał jazdę kierowcom. "Nagle zaczęło padać, na drodze widoczność nie przekraczającą 10 metrów. Po chwili już było biało i ślisko" - poinformował Reporter 24 Flasharz.

Sypnęło także na Dolnym Śląsku - między innymi w Olesznie.

Zaskoczył i nie zaskoczył

Opady śniegu wywołały sprzeczne uczucia u krakowian. Niektórzy spodziewali się śniegu, inni zaś się zdziwili.

- Zaskoczył mnie bardzo. I korki - powiedziała jedna z mieszkanek miasta. Śniegu raczej nie lubi. Ponownie wspomina, w negatywnym kontekście, korki na drogach. Dodaje również, że "taki mokry śnieg" to nic przyjemnego.

Nad Wisłą reporterzy TVN24 napotkali biegacza pochodzącego z Norwegii. U niego opady śniegu nie wywołały zaskoczenia. Wrócił właśnie z Wisły, gdzie oglądał Puchar Świata w skokach narciarskich. Zaznaczył, że w jego w kraju taka sytuacja nie jest niczym niezwykłym, więc pogoda mu nie przeszkadza.

Sypiący w mieście śnieg wśród niektórych krakowian wywołał zdecydowanie nieprzyjemne odczucia. Inny mieszkaniec powiedział, że spodziewał się takiej pogody. Na pytanie reporterki, czy się z niej cieszy odpowiedział, że "niespecjalnie". - Niech się pani rozejrzy, jak jest brzydko - spuentował.

Śnieg w Krakowie
Śnieg w Krakowietvn24

Co dalej?

W ciągu dnia na niebie zobaczymy zachmurzenie kłębiaste umiarkowane i duże. Okresami wystąpią opady deszczu i deszczu ze śniegiem o natężeniu do 5 litrów wody na metr kwadratowy. Miejscami spadnie śnieg, ale nie powinno być go więcej niż do 1-5 centymetrów, a w górach do 10 cm.

Termometry pokażą od 2 stopni Celsjusza na Podlasiu i Lubelszczyźnie, przez 3 st. C w centrum kraju, do 6 st. C na Pomorzu Zachodnim. Wiatr powieje z zachodu i północnego zachodu, będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 50-60 km/h.

Strefa opadów nad Polską w poniedziałek (ventusky.com)
Strefa opadów nad Polską w poniedziałek (ventusky.com)Ventusky.com

Autor: ao/aw / Źródło: Kontakt 24, TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości