Najnowsze

Uwaga, ślisko! Przed oblodzeniami ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Najnowsze

[object Object]
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl
wideo 2/24

Nawierzchnia dróg i chodników w wielu regionach Polski może zrobić się śliska. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia i orientacyjna prognoza zagrożeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wieczorem i w nocy z soboty na niedzielę miejscami może być niebezpiecznie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem.

Przed groźną aurą w ciągu nadchodzącej nocy ostrzega też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. "Uważajcie!" - napisano na Twitterze.

Pogoda może stanowić zagrożenie również w kolejnych dniach. IMGW prognozuje wydanie alertów pierwszego stopnia przed oblodzeniem.

Gdzie obowiązują ostrzeżenia?

W województwach:

- warmińsko-mazurskim,

- podlaskim,

- pomorskim,

- kujawsko-pomorskim,

- lubelskim (w powiatach: bialskim, Biała Podlaska, radzyńskim i łukowskim),

- mazowieckim (wyjąwszy powiaty: grójecki, kozienicki, zwoleński, lipski, radomski, Radom, szydłowiecki, przysuski i białobrzeski

przewiduje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Temperatura minimalna wyniesie od -3 stopni Celsjusza do zera stopni, przy gruncie spadnie do -4 st. C.

Alerty będą ważne do 8 rano w niedzielę.

Oblodzenia mogą również występować w woj. zachodniopomorskim (w powiatach: sławieńskim, koszalińskim, Koszalin, szczecineckim, wałeckim, białogardzkim, świdwińskim i drawskim). Alerty będą obowiązywać od godziny 23 w sobotę do godziny 7 rano w niedzielę.

Ostrzeżenia meteorologiczne (IMGW)IMGW

Prognoza zagrożeń

Opady marznące mogą być utrapieniem także w kolejnych dniach. W niedzielę ostrzeżenia przed zjawiskiem mogą zostać wydane w województwach: lubelskim, mazowieckim, łódzkim, wielkopolskim, lubuskim, zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz podlaskim. IMGW prognozuje spadek temperatury poniżej zera w ciągu nocy, co może powodować zamarzanie opadów deszczu.

Prognoza zagrożeń na niedzielaIMGW

Pierwszy dzień świąt z oblodzeniami

Ostrzeżenia mogą zostać również w poniedziałek. Mogą obejmować województwa: dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Zgodnie z prognozami synoptyków IMGW temperatura powietrza spadnie poniżej 0 st. C, powodując zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna wyniesie od -1 st. C do -3 st. C, a przy gruncie ma utrzymywać się na poziomie od -2 st. C. do -5 st. C

Prognoza zagrożeń na poniedziałekIMGW

Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Jak mówi definicja IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."

Czym jest prognoza zagrożeń?

Zgodnie z definicją IMGW, prognoza zagrożeń to "orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego. Opracowywana jest ona przez synoptyka meteorologa w oparciu o jego wiedzę i dostępne w czasie opracowywania dane prognostyczne, pochodzące z obliczeń numerycznych modeli prognozowania pogody."

Autor: anw,dd/ao / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości