Najnowsze

Ulewy odsłoniły starożytne artefakty

Najnowsze

Woda odsłoniła m. in. fragmenty ceramiki

Fragmenty biżuterii, ceramiki i żelaznych narzędzi pochodzące sprzed tysięcy lat odkryto w Dakarze. To nieoczekiwane efekty powodzi, która dwa tygodnie temu nawiedziła stolicę Senegalu. Znaleziska mogą pochodzić nawet sprzed 7 tys. lat przed naszą erą.

Odkrycia dokonano na jednej z budów na przedmieściach Senegalu - Ouest-Foire niedługo po powodzi wywołanej pod koniec sierpnia przez ulewne deszcze. Kiedy woda zmyła warstwę piasku, mieszkaniec Ouest-Foire, Mustafa Sall, przypadkiem znalazł nietypowe przedmioty.

Perforowane muszle i kamienne ostrza

- Odwiedzając zalane tereny, natknąłem się na kawałki ceramiki, perforowane muszle wykorzystywane jako biżuteria, grudki żelaza i niewielkie kamienie - w tym ostrza, które mogły być wykorzystywane do cięcia i wykrawania - opowiadał Sall. O odkryciu zawiadomił miejscowego naukowca Alioune Demego.

Zdaniem Demego wiek znalezisk może sięgać 7 tys. lat. Dokładne dane będą znane po przeprowadzeniu testów.

Chcą więcej wykopów

Deme wyraził nadzieję, że budowa, na której dokonano odkrycia, zostanie zabezpieczona, tak by można było założyć tam stanowiska archeologiczne. - Być może będziemy mieć szczęście, i dowiedziemy się więcej o historii tego obszaru Dakaru - powiedział.

Powódź nawiedziła Senegal po ulewnych deszczach, które spadły pod koniec sierpnia. Pochłonęła 13 ofiar, a tysiące osób zostały bez dachu nad głową. Szególnie ucierpieli mieszkańcy ubogich przedmieść Dakaru.

Autor: js/mj / Źródło: BBC

Pozostałe wiadomości