Ulewa zalała Rio de Janeiro i Maracanę. Polka zginęła od uderzenia pioruna


Co najmniej cztery osoby, w tym jedna Polka, zginęły na skutek gwałtownej burzy, która we wtorek przeszła przez Rio De Janeiro. W ciągu kwadransa spadło tam 50 l deszczu na metr kwadratowy. Poważnie podtopiony został słynny piłkarski stadion Maracana, który przechodzi modernizację przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata w piłce nożnej.

Gwałtowna burza przeszła nad rejonem Rio de Janeiro we wtorek wieczorem. Według miejscowych władz suma opadów podczas tej ulewy stanowi 70 proc. ilości przewidywanej dla całego marca. Zaledwie w ciągu 15 min spadło tam 50 l deszczu na metr kwadratowy. Burza wywołała chaos na drogach, liczne zniszczenia i podtopienia.

Piorun zabił Polkę?

Jak podają brazylijskie portale, powołując się na informacje straży pożarnej, burza zabiła cztery osoby. Wśród nich ma być 32-letnia Polka, która zginęła na skutek uderzenia pioruna w dzielnicy Catete. Trzy osoby zostały ranne, a jedną uważa się za zaginioną.

Burza spowodowała chaos na drogach i w komunikacji. Do środy rano przylotów nie przyjmowało lotnisko Santos Dumont. Około 10 lotów zostało przekierowanych do innego portu. Z powodu deszczu zamknięto też niektóre stacje metra.

Zostały otwarte dopiero w środę rano. Z powodu awarii linii energetycznych niektóre rejony przez całą noc były odcięte od prądu. W środę od rana służby miejskie i mieszkańcy zmagali się ze sprzątaniem połamanych gałęzi, powalonych drzew, a także śmieci i błota naniesionych przez burzę.

Błoto zamiast boiska

Kolejnym powodem do zmartwienia jest stan słynnego stadionu piłkarskiego Maracana. Będący w trakcie remontu obiekt został poważnie zalany podczas ulewy. Deszcz zamienił w błotne pole miejsce, gdzie powinno się znajdować boisko.

W związku z taką sytuacją odwołana została zaplanowana na czwartek inspekcja przedstawicieli Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA). Miała ona zdecydować o dopuszczeniu stadionu do rozgrywek po przeprowadzonym remoncie. Kontrola ma zostać przeprowadzona w innym terminie. W czerwcu na wyremontowanej Maracanie mają się odbyć mecze Pucharu Konfederacji, traktowane jako generalna próba przed Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w 2014 roku.

Autor: js/rs / Źródło: odia.ig.com.br, jb.com.br, Reuters TV

Pozostałe wiadomości