Najnowsze

Trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei. Ostrzegano przed tsunami

Najnowsze

Lokalizacja trzęsienia ziemi w Papui-Nowej GwineiGoogle Earth
wideo 2/12

Silne trzęsienie ziemi wystąpiło w Papui-Nowej Gwinei. Początkowo ostrzegano o możliwości wystąpienia tsunami.

Ziemia zatrzęsła się w piątek około godziny 12.50 czasu lokalnego w okolicach miasta Wau w prowincji Moroba - poinformowali rządowi amerykańscy geolodzy z United States Geological Survey (USGS). Według miejscowych mediów wstrząsy miały magnitudę 7,3. Ich epicentrum znajdowało się w odległości 18 kilometrów od miasta, a hipocentrum na głębokości 85,2 km. USGS podało magnitudę wynoszącą 7 i głębokość 79 km.

Centrum Ostrzegania Przed Tsunami wydało ostrzeżenie przed tsunami, jednak godzinę później zagrożenie minęło. Nie ma doniesień o ofiarach bądź szkodach materialnych.

Kilkutysięczne Wau położone jest około 150 km na południowy zachód od Lae - stolicy prowincji Moroba i drugiego co do wielkości miasta w kraju.

Lokalizacja trzęsienia ziemi (USGS)USGS

Narażony region

Papua-Nowa Gwinea znajduje się w "Pacyficznym Pierścieniu Ognia", czyli strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasu rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów. Niemal nieprzerwanie otacza ją Ocean Spokojny na długości około 40 tysięcy km. W "Pierścieniu Ognia" znajdują się 452 wulkany i występuje tu około 90 procent wszystkich trzęsień ziemi na świecie.

Autor: ps / Źródło: PAP, Reuters, The Jakarta Post

Źródło zdjęcia głównego: USGS

Pozostałe wiadomości